نخستين دادگاه زورگيران قمه به دست و موتور سوار تهران روز شنبه نهم دی ۱۳۹۱ به رياست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. قاضی مشهور اجازه نداد دی ماه به پايان برسد و حکم اعدام دو نفر از متهمان را صادر کرد.

مأموران اجرای احکام هم فرصت ندادند يک روز از پايان دی ماه بگذرد و حکم را در ساعات ابتدايی روز يکشنبه اول بهمن در پارک هنرمندان تهران اجرا کردند.


+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۱۱/۰۳ساعت 11:6 توسط سامان |

یونایتدپرس:گزارش هفته گذشته کنگره ایالات متحده، ایران با بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایستگاه های شنود موسوم به SIGINT در بلندی های جولان و منطقه الجزیره در شمال سوریه مستقر و از سال ٢٠٠٦ تاکنون برای حزب الله لبنان اطلاعات امنیتی مربوط به اسراییل را فراهم کرده است.  این گزارش ٦٤ صفحه ای ماه دسامبر زیر عنوان وزارت اطلاعات و امنیت ایران: یک پروفایل توسط واحد پژوهش فدرال کتابخانه کنگره آمریکا تهیه شد.  در این گزارش نه تنها به فعالیت های نهادهای امنیتی و اطلاعاتی ایران در بلندی های جولان و چندین نقطه دیگر در خاورمیانه و سواحل دریای مدیترانه اشاره می کند، بلکه بر تلاش برای گردآوری اطلاعات امنیتی در سایر نقاط جهان و توانایی های محدود این نهادها برای دستیابی به اهدافشان نور می تاباند.  در این تحقیق به تصمیم ایران برای استقرار دو ایستگاه شنود SIGINT دیگر در شمال سوریه اشاره شده است که انتظار می رفت در ژانویه سال ٢٠٠٧ به مرحله بهره برداری برسد، اما بنا به این گزارش هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که از فعالیت کنونی این ایستگاه ها (در سوریه) حکایت کنند.   SIGINT یا سیگنال اطلاعاتی به گردآوری علائمی همچون صدا، کد و دیگری اطلاعات و سیگنال سیستم هایی همچون انواع سلاح و سیستم های ردیابی گفته می شود.  در این گزارش خاطرنشان شده است فن آوری دو ایستگاه (شنود) SIGINT از این واقعیت حکایت می کند که توانایی ایران در این زمینه هنوز محدود است و برای گردآوری اطلاعات امنیتی راهبردی سطح بالا و فوق سری، حوزه محدودی را تحت پوشش قرار می دهد.  در بخشی از این گزارش همچنین به فعالیت های اطلاعاتی و امنیتی ایران در کشورهایی همچون آرژانتین، آذربایجان، بولیوی، برزیل، اکوادور، گرجستان، آلمان، ونزوئلا و ظاهراً ترکیه اشاره شده است.  

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۱۰/۲۹ساعت 19:10 توسط سامان |

وبسایت بازتاب در مطلبی که ساعتی پس از انتشار، ابتدا مجبور به تعدیل آن شد و سپس آن را به کلی از خروجی سایت حذف کرد، به انتقاد از حضور یک چهره امنیتی وابسته به حفاظت اطلاعات سپاه در راس باشگاه خبرنگاران جوان پرداخت.
به گزارش، باشگاه خبرنگاران جوان که در پوشش سازمان صدا و سیما قرار دارد، یکی از رسانه هایی است که به اتهام پراکنی علیه فعالان سیاسی و مدنی می پردازد و نوشته هایش نیز در برخی موارد مورد استناد بازجویان وزارت اطلاعات یا سپاه پاسداران برای متهم کردن فعالان سیاسی قرار گرفته است.

در مطلب سایت بازتاب از حضور ابراهیم زادگان به عنوان یک چهره امنیتی وابسته به حفاظت اطلاعات سپاه در راس باشگاه خبرنگاران جوان انتقاد شده و از ضرغامی - مدیر عامل سازمان صدا و سیما - خواسته شده بود که این باشگاه را از مجموعه تحت پوشش صداوسیما خارج کند. در این متن که ابتدا پاراگرافی از آن حذف شد آمده بود: "حضور ابراهیم زادگان به عنوان یک چهره امنیتی در راس باشگاه خبرنگاران جوان موجب شده است تا این باشگاه احساس مصونیت کند وبدون هیچ حد ومرز شرعی، قانونی وعقلی به انتشار گستاخانه مطالب واتهامات غیراخلاقی دست بزند."

متن نوشته سایت بازتاب پس از حذف پاراگراف فوق بدین شرح است:

کجایند کفن پوشانی که برای یک صفحه مطلب جنسی یک کتاب وسط میدان بودند؟ 

انتخاب تیتر روابط ضربدری در تعدادی از رسانه های رسمی جمهوری اسلامی با مجموع تیراژ چندصدهزار بیننده در روز باورنکردنی است، آن هم جریان اصولگرایی که تا چند سال قبل بر سر انتشار یک پاراگراف مطلب اروتیک یا عاشقانه در کتابی که سه هزار نسخه تیراژ داشت، کفن پوش می گردید. اما امروز چگونه به خود اجازه می دهند روابط ضربدری که کثیف ترین نوع روابط جنسی است را تبدیل به تیتر کنند؟

در حالی که در فقه و اخلاق اسلامی تاکیدات فراوانی بر پرهیز از زدن اتهامات جنسی و حتی اشاره به آن در صورت اطلاع نیز شده است، تعدادی از رسانه های رسمی جمهوری اسلامی به محلی جهت ترویج و اشاعه منکرات اخلاقی تبدیل شده است.

اگرچه در میان مطبوعات، برخی رسانه های بدنام نظیر وطن امروز که با پولهای مشکوک یک آقازاده که از صنعت خودروسازی خارج شده است، اداره می شود، با طرح مکرر مسائل اخلاقی و اتهام زدن به کارکنان رسانه های اپوزیسیون، سعی بر خودشیرینی برای برخی دستگاه های خاص دارند تا بر مسایل مالی شان سرپوش گذاشته شود، اما عملکرد باشگاه خبرنگاران جوان که رسما با بودجه بیت المال اداره می شود، در نشر و تولید و اشاعه این گونه مسائل به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

بر اساس فقه اسلامی، اگر فردی حتی با چشم خود شاهد ارتباط نامشروع دو نفر باشد و این مطلب را در جایی بازگو کند، به جای تقدیر و تشکر از وی به عنوان افشاگر، باید چهل ضربه شلاق را به عنوان حد قذف تحمل کند و با این حساب، تکلیف گزارش هایی که در آن چندین نفر با اسم و عکس، هر کدام چندین بار به روابط نامشروع متهم شده اند، مشخص می شود.

از سوی دیگر، حتی اگر این مطالب واقعی باشد که بخش عمده آن همانند سایر ادعاهای جریان خودعمار پندار بی اساس و ساخته ذهن این برادران است، ترویج آن در جامعه با چه توجیهی انجام می شود؟

انتخاب تیتر روابط ضربدری در تعدادی از رسانه های رسمی جمهوری اسلامی با مجموع تیراژ چندصدهزار بیننده در روز باورنکردنی است، آن هم جریان اصولگرایی که تا چند سال قبل بر سر انتشار یک پاراگراف مطلب اروتیک یا عاشقانه در کتابی که سه هزار نسخه تیراژ داشت، کفن پوش می گردید.

اما امروز چگونه به خود اجازه می دهند روابط ضربدری که کثیف ترین نوع روابط جنسی است را تبدیل به تیتر کنند؟

اجماع همه فقها و مراجع تقلید شیعه از جمله رهبرانقلاب بر حرام قطعی بودن ترویج فحشا ومنکر است و اگر این مطلب برای دفتر هر مرجع تقلیدی فرستاده شود، فتوای حرام بودن نشر و مطالعه آن صادر می گردد، چه رسد به ترویج و حمایت از اشاعه چنین منکراتی.

براساس احکام صریح اسلامی، به دلیل تهیه و انتشار این مطالب، درمورد همه کسانی که در جمع آوری، تولید و نشر آن سهیم بوده اند، در گناه قذف شریکند، اما متاسفانه این افراد مورد تشویق نیز قرار می گیرند.

نکته وحشتناک تر آن که شنیده شده بخشی از مطالبی که در این نوشته ها به عنوان خاطرات خود افراد در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، مطالبی است که توسط خود این برادران و حاصل تلفیق اطلاعات جمع آوری شده امنیتی با تخیلات جنسی و فانتزیشان بوده که با استفاده از صفحات جعلی که در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی با اسم و عکس سوژه ها ایجاد می شود، منتشر گردیده که در این صورت زشتی و مجازات این کار چند برابر خواهد بود.

در این شرایط به نظر می رسد مهندس سید عزت الله ضرغامی به عنوان رییس صداوسیما که خود را فردی مسلمان و متدین و پایبند به احکام اسلامی می داند، اگر هم توان کنترل باشگاه خبرنگاران جوان را ندارد، این باشگاه را از صداوسیما مستقل کند تا جزای دنیوی و اخروی چنین اعمال کثیفی به پای وی نوشته نشود.

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۱۰/۲۹ساعت 15:52 توسط سامان |

گزارش‌ها از بندری در سری‌لانکا حاکی است یک کشتی ایرانی که حکم توقیف آن از طرف دادگاهی در کلمبو، پایتخت این کشور، صادر شده بود، روز چهارشنبه به‌رغم «هشدار نیروی دریایی» از آب‌های سری‌لانکا گریخته است.

به گزارش روز پنج‌شنبه، ۲۸ دی‌ماه، خبرگزاری فرانسه، حکم توقیف این کشتی بعد از درخواست بانک «دی‌وی‌بی» آلمان از دادگاه کلمبو صادر شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که مالک کشتی «ام وی آمینا» ایران که مدت دو هفته تحت نظر نیروی دریایی سری‌لانکا بود، به این بانک آلمانی «مبالغ کلانی» بدهکار است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که کشتی ایرانی یاد شده متعلق به شرکت «راهبران امید دریا» بوده است، شرکتی که به اتهام حمل سلاح و مشارکت در برنامه هسته‌ای ایران در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا قرار دارد.

سخنگوی نیروی دریایی سری‌لانکا به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت سری‌لانکا به کشتی یاد شده هشدار داده بود که در بندر باقی بماند، اما کشتی ایرانی صبح روز چهارشنبه توانسته است «فرار کند و از آب‌های تحت حاکمیت سری‌لانکا خارج شود».

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۱۰/۲۹ساعت 15:42 توسط سامان |

به گزارش مهر، ظرفيت ۳۰۰هزار نفري اعلام شده در نيمسال دوم سال تحصيلي جاري پر نمي شود و ظرفيت اعلام شده، ساليانه است و اين ظرفيت طي دو دوره پذيرش بدون آزمون تکميل خواهد شد؛ 

به گزارش مهر، تاکنون نزديک به ۸۰هزار داوطلب براي پذيرش بدون آزمون نيمسال دوم ۹۱ در سامانه سازمان سنجش ثبت نام کرده اند.  

دکترتوکلي، سخنگوي سازمان سنجش و آموزش کشور نيز علت استقبال کم داوطلبان از ۱۱ هزار کد رشته محل تعيين شده توسط سازمان سنجش را کم متقاضي بودن کد رشته محل هاي اعلام شده دانست و به خراسان گفت: از بين ۱۱هزار کد رشته محل اعلام شده ۵هزار کد رشته محل مختص دانشگاه آزاد اسلامي است و ۶هزار کد رشته محل نيز از بين رشته محل هاي کم متقاضي دانشگاه هاي پيام نور و غيرانتفاعي انتخاب شده اند.  \

وي خاطرنشان کرد: به دليل عدم استقبال داوطلبان از اين يازده هزار رشته محل طي چند سال گذشته مقرر گرديد تا پذيرش در اين رشته محل ها بدون آزمون صورت پذيرد.وي همچنين اعلام کرد: تا سه شنبه شب ۷۶هزار نفر در رشته هاي بدون آزمون ثبت نام کرده اند.

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۱۰/۲۹ساعت 12:48 توسط سامان |

از فوریه سال 2012 میلادی تاکنون، تلسکوپ فضایی کپلر ناسا موفق به کشف 461 سیاره بیگانه با میزبانی احتمالی حیات شده است که تعداد این سیارات را به دو هزار و 740 سیاره در مدار دو هزار و 36 ستاره رسانده است.

در نشست اخیر انجمن نجوم آمریکا (AAS)‌ در لانگ بیچ کالیفرنیا، خبر کشف 17 میلیارد سیاره بیگانه در ابعاد زمین، همچنین شناسایی سیاره شبه زمین KOI 172.2 توسط تلسکوپ فضایی کپلر منتشر شد.

سیاره شبه زمین KOI 172.2 با قطری 1.5 برابر زمین در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان در حال چرخش است که به معنای احتمال وجود آب بشکل مایع و داشتن گرانشی شبیه زمین است.

طول یکسال در این سیاره 242 روز است و همه این ویژگی ها، سیاره KOI 172.2 یا دوقلوی جدید زمین را بعنوان بهترین کاندید میزبانی حیات معرفی می کند.

«ناتالی باتالا» از اخترشناسان ناسا تأکید می کند: این کشف بسیار حیرت انگیز است، چراکه سیاره ای شبه زمین در منطقه قابل سکونت ستاره میزبان با شباهت به خورشید منظومه شمسی شناسایی کرده ایم.

با کمک داده های جدید تلسکوپ های پرقدرتی مانند تلسکوپ کپلر، کشف سیارات بیگانه در ابعاد زمین 43 درصد و سیارات ابر زمین 21 درصد افزایش یافته است؛ این داده ها نشان می دهد که 100 میلیارد ستاره کهکشان راه شیری دست کم میزبان یک سیاره بیگانه هستند.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۳ساعت 21:34 توسط سامان |

من دانشجوی دانشگاه قم هستم. بهمراه تعداد دیگری دانشجو پارسال در کنکور در رشته جامعه شناسی در قم پذیرفته شدیم. در کمال تعجب وقتی برای نامنویسی به دانشگاه رفتیم اعلام کردند که نام رشته شما عوض شده و از این پس رشته شما شیعه شناسی است. باز هم فکر کردیم مثل بقیه مواردی که در ایران فقط با پسوند اسلامی سعی میکنند که آن مورد را اسلامی جلوه دهند، رشته ما هم بهمین سرنوشت دچار شده است. اما با شروع درسها متوجه شدیم که موضوع از ریشه عوض شده و از درسهای رشته جامعه شناسی فقط یکی دو درس عمومی بجا مانده و بقیه دروس فقط برای تبلیغ و ترویج شیعه گری است. جالب اینکه یکی از همکلاسی های ما اهل تسنن است و از طرف مدیریت دانشگاه تحت فشار است تا رشته اش را عوض کند یا انصراف بدهد. خودش میگوید اینها منتظرند من انصراف دهم تا استادها که اکثرا هم روحانی هستند بجای توضیح شیعه گری بتوانند به فحاشی علیه اهل سنت بپردازند جو دانشگاه بشدت افراطی است و کل رشته های دانشگاه تفکیک جنسیتی شده اند و اکثر استادهای رشته های انسانی روحانیون حوزه علمیه قم هستند. در یکی از کلاسها با استادی روحانی بحث میکردیم که ما پسرها چگونه همسر خود را پیدا کنیم وقتی ما هیچ دختری را نمی بینیم. ایشان راهی پیشنهاد کردند که شنیدنش برای شناخت بیشتر روحانیون بد نیست. ایشان فرمودند شما بروید مسجدی پیدا کنید که دخترها می روند نماز بخوانند. وقتی به مسجد رفتند شما بروید لنگه کفشی را بردارید و از مسجد دور شوید. وقتی دخترها بیرون بیایند دختری که کفشش در دست شماست و بدنبال کفشش میگردد همسر مناسبی برای شماست و شما میتوانید بروید خواستگاری.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۲۰ساعت 11:42 توسط سامان |

صادق زیبا‌کلام، استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با نشریه مثلث :   اگر اوضاع و احوال سیاسی ایران ظرف شش ماه آینده کم و بیش در همین وضعیت فعلی بماند، یعنی ما حداکثر شاهد صحبت‌هایی از آقای احمدی‌نژاد باشیم و دلار فقط 500 یا 1000 تومان افزایش قیمت داشته باشد و اتفاق خاصی نیفتد، بنده معتقدم دکتر حسن روحانی در انتخابات کاندیدا نخواهند شد و صحبت‌ها در حد گمانه‌زنی باقی خواهد ماند. اگر ایشان کاندیدا شوند علی‌القاعده بخش عمده‌ای از سبد رای ایشان از سوی اصلاح‌طلبان است البته بخش دیگری از رای ایشان از جانب اصولگرایان معتدل می‌تواند باشد. در واقع کسانی که قصد حضور در انتخابات را ندارند، قطعاً به ایشان رای نخواهند داد. از طرفی حسن روحانی منتخب اصولگرایان رادیکال و تند‌رو هم نخواهد بود. بنابراین رای ایشان فقط از ناحیه اصولگرایان معتدل و میانه‌رو همچنین اصلاح‌طلبان معتدل و میانه‌رو است. مسلم است حسن روحانی هر قدر بخواهد در انتخابات شرکت کند و هر قدر هم مورد نظر و تایید آقای هاشمی رفسنجانی قرار گیرد که در انتخابات شرکت کند و حتی موافقت آقای خاتمی را هم کسب کند، از آنجایی که ایشان سرد و گرم مسائل سیاسی را چشیده‌اند می‌دانند که اگر رهبری اصولگرایان با آمدنش موافق نباشند برای نامزد شدن و رای آوردن با مشکل مواجه خواهد شد و حتی اگر رئیس‌جمهور هم شود یقینا رئیس‌جمهوری نخواهد شد که بتواند کاری از پیش ببرد. آقای روحانی بین اصولگرایان تندرو و رادیکال جایگاهی ندارند زیرا ایشان به جای پیوستن به این بخش از اصولگرایان ترجیح داده‌اند در کنار آقای هاشمی رفسنجانی باقی بماند. یعنی دقیقا به همان دلیلی که آقای هاشمی رفسنجانی جایی بین اصولگرایان تندرو و رادیکال ندارد، به همان دلیل حسن روحانی هم بین این بخش از اصولگرایان جایگاهی ندارند. آقای دکتر ولایتی به هاشمی نزدیک است، اما نزدیک بودن ایشان به هاشمی یک نزدیکی سازمان یافته و ارگانیزم نیست، یک نزدیکی تشکیلاتی و سیاسی هم نیست، بلکه دکتر ولایتی یک احترام عمیق برای هاشمی رفسنجانی قائل است و این موضوع به سال‌های قبل از انقلاب دوران جنگ و دهه اول و دوم انقلاب بازمی‌گردد. بنده همانطو ر که بارها گفته‌ام بهترین گزینه برای دولت آشتی ملی آقای ناطق‌نوری است البته گزینه دوم و  با اختلاف زیاد آقای حسن روحانی است. در واقع از بین نامزد‌هایی که مطرح هستند مثل آقایان قالیباف، ولایتی، حداد عادل و سعید جلیلی از میان همه اینها حسن روحانی به دلیل صلابت و ریشه‌های سیاسی که دارند از شانس بیشتری برخوردار است تا بتواند دولت آشتی ملی را تشکیل دهند، اما شخصت اصلی و واقعی که می‌تواند دولت آشتی ملی را تحقق ببخشد قطعا ناطق‌نوری است.  چون آقای دکتر ولایتی را اصلاح‌طلبان نامزد اصولگرایان می‌دانند و این درصدی هم که گفتم حاضر می‌شوند به آقای ولایتی رای بدهند، بخشی از آن به دلیل حمایت آقای هاشمی رفسنجانی از ولایتی خواهد بود و بخش دیگر هم به دلیل معتدل و میانه‌رو بودن آقای ولایتی است؛ از این رو ممکن است این درصد از اطلاح‌طلبان به ایشان رای بدهند. اگر از حالا تا 24 خرداد 92 تحول خاصی رخ ندهد، رئیس‌جمهور آینده دکتر علی‌اکبر ولایتی خواهد بود.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۶ساعت 19:16 توسط سامان |

درحاليکه کشورهايی مانند ترکمنستان، جمهوری آذربايجان و تاجيکستان دارای آمار بيسوادی "صفر" هستند، طبق گفته های مقامات رسمی جمهوری اسلامی نزديک به ده ميليون نفر بيسواد مطلق در ايران وجود دارد.     

به گزارش مهر، محمد مهدی زاده ، معاون آموزشی نهضت سواد آموزي، می گويد بر اساس سرشماری سال ۹۰ تعداد بيسوادان مطلق در ايران نزديک به نه ميليون و ۷۲۰ هزار نفر است.    مهدی زاده گفته است ازاين تعداد حدود سه و نيم ميليون نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال هستند.    به گفته او بر اساس آمار يونسکو،‌ ايران در بين ۱۳۰ کشور جهان جايگاه ۸۷ و در بين ۲۴ کشور منطقه رتبه ۱۷ام را در ريشه کن ساختن بيسوادی دارد.    در کشورهايی مانند ترکمنستان، جمهوری آذربايجان و تاجيکستان آمار بيسوادی صفر است.    معاون آموزشی نهضت سواد آموزی معيار باسواد بودن را داشتن سواد خواندن و نوشتن ، حساب کردن و روخوانی قران ذکر کرده است. 

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۱۰/۰۸ساعت 14:2 توسط سامان |

شریعتمداری در شماره سه شنبه گذشته کیهان، مقاله ای در مخالفت با پیشنهاد هاشمی رفسنجانی برای تشکیل دولت وحدت ملی نوشت:  «آقای هاشمی كمترین مرزبندی با دشمنان تابلودار اسلام و نظام و جریانات وطن فروش ( فتنه 88) و آلوده سیاسی می كنند و همه آنها را در «دولت وحدت ملی»! پیشنهادی خویش جای می دهند. »  اما، او در همین مقاله  می نویسد:  «محمود اعتمادزاده با نام مستعار «به آذین» از نویسندگان و مترجمان برجسته و عضو مركزیت حزب توده بود. ترجمه رمان «دن آرام» از معروفترین آثار اوست. وقتی بعد از دستگیری اعضای مركزیت حزب توده برای گفت وگو درباره ماركسیسم نزد او رفتیم، اولین سؤالش این بود «... دوران بازجویی هم كه پایان یافته ...، پس شما دیگر برای چه آمده اید؟» و برادر عزیزم آقای پرویز جنتی كه از صاحب نظران برجسته در شناخت ماركسیسم و تاریخچه آن است در پاسخ گفت؛ «آقای به آذین! دشمن شما را با فریب و ترفند از ما دزدیده بود. ما آمده ایم متاع به سرقت رفته خود را، تمام و كمال از دشمن پس بگیریم».  به آذین لبخندی زد و به برادر عزیز دیگرم آقای قاسم تبریزی كه از صاحب نظران تاریخ معاصر است رو كرد و گفت..

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۱/۱۰/۰۷ساعت 9:31 توسط سامان |

 احمدی نژاد تازه شهردار تهران شده بود و بهانهء شکافتن آن چند قبر، وسعت دادن به محوطهء امام زاده اسماعیل و تبدیل آن به تفرجگاه (پارک) بود. آن روز استخوان های حاج میرزا یحیی دولت آبادی، محمود نریمان و صدیقه دولت آبادی از زیر خاک بیرون کشیده شد. آن استخوان ها و سنگ قبرها را بردند و ریختند به دره جاجرود!  سنگ سیاه روی استخوان های صدیقه دولت آبادی آنقدر سنگین بود که نتوانستند، آن را هم برده و در جاجرود بیاندازند. سنگ در گوشه ای از محوطه پارک زرگنده باقی ماند و هنوز هم هست! گرچه تمام اشعار و نوشته های روی آن را تراشیدند و پاک کردند. محوطه را چنان پاک کردند تا بلکه بخشی از تاریخ مشروطه و ملت، تاریخ جنبش زنان ایران و تاریخ جنبش ملی دوران مصدق از آن پاک شود. و اما چرا استخوان های یحیی دولت آبادی و نریمان و صدیقه دولت آبادی باید از دل خاک بیرون کشیده شده و به جاجرود ریخته شد؟   

حاج میرزا یحیی دولت آبادی از روحانیون مشروطه خواه بود. زادهء اصفهان و از روحانیون با سواد دوران که، علاوه بر فارسی و عربی، به زبان فرانسه نیز مسلط بود و فرهنگ غرب را می‌شناخت. شیفتهء دمکراسی بود. در سال 1309 از اصفهان به تهران آمد و دو مدرسهء "سادات" و "ادب" را بنیان نهاد. بعد از استبداد صغیر و خلع محمدعلی شاه، که فرمان به توپ بستن مجلس مشروطه را داده بود، انتخابات دورهء دوم برگزاری شد و یحیی دولت آبادی از طرف مردم کرمان به مجلس رفت. در جنگ اول که عده ای از رجال کشور مهاجرت کردند، او نیز به مهاجرت رفت. در دورهء پنجم مجلس بار دیگر از کرمان نمایندهء مجلس شد. در همین مجلس از جمله پنج نماینده ای بود که با انقراض قاجاریه و سلطنت پهلوی، از بیم پا گرفتن استبدادی تازه، مخالفت کرد.  

سال ها در اروپا اقامت داشت و سرانجام خاطرات سیاسی و اجتماعی خود را تحت عنوان "حیات یحیی" نوشت که پس از درگذشت اش در چهار جلد منتشر شد. دولت آبادی در تمام مدتی که در اروپا می‌زیست سرپرستی محصلین ایرانی آن دوران را از جانب وزارت فرهنگ وقت برعهده داشت. شرح احوال قائم مقام، صدراعظم اصلاح طلب و مراد امیرکبیر، و همچنین شرح احوال میرزا تقی خان امیرکبیر را نوشت. چهار جلد کتاب "حیات یحیی" تاریخ سیاسی ایران از ابتدای مشروطیت تا انقراض قاجاریه است و نکات بسیار مهم و جالب و منتشر نشده ای را او در این خاطرات نوشت.  

سنگ دیگر متعلق به محمود نریمان بود. دکتر محمود نریمان از برجسته ترین یاران و وزیران و همکاران دکتر مصدق بود و شاید یگانه وزیری که، شانه به شانه دکتر فاطمی، با دربار شاه سر آشتی نداشت و با ارتجاع نیز کنار نیآمد. روز 28 مرداد خود را به خانهء مصدق رساند و از او خواست تا جلوی کودتا بایستد و مردم را به مقاومت دعوت کند. سه روز پیش از آن، یعنی پس از شکست خیز اول کودتا در 25 مرداد همان سال، نریمان یگانه یار و غمخوار دکتر مصدق بود که از او خواست تا سریعاً دادگاه صحرائی را تشکیل داده و سرهنگ نصیری فرمانده گارد شاهنشاهی و همراهانش را، که برای حکم خلع مصدق به خانه او مراجعه و بازداشت شده بودند، محاکمه کند. مصدق تعلل کرد و نریمان تا زنده بود بر این تعلل افسوس خورد.  

او برای مدتی شهردار تهران و وزیر دارائی بود و همهء آنها که تاریخ جنبش ملی را خوانده اند و یا ناظر بوده اند می دانند که او پاک ترین و از صادق ترین یاران مصدق بود و زمانی که مرد، هنوز اجاره نشین بود و خانه ای از خویش نداشت. او دو دوره نمایندهء مجلس شد، در دوران جنبش ملی. و روزی که چنگ انداخت و گریبان "سیدمهدی میراشرافی"  را در مجلس گرفت، فریاد زد: این پدر سوخته انگلیسی عامل است! ماموریت دارد برای بهم زدن میانهء مصدق و کاشانی. و روز 28 مرداد، آن که اعلامیهء پیروزی کودتا را از رادیو تهران خواند، همین میراشرافی بود که صاحب امتیاز و سردبیر روزنامهء "آتش" بود؛ چیزی شبیه کیهان امروز. میراشرافی تا انقلاب 57 یک رکن نظام کودتای 28 مرداد در اصفهان بود.  

محمود نریمان در سال 1340 در یک اتاق محقر در خیابان سلسبیل تهران و درنهایت فقر چشم بر جهان فرو بست.  میراشرافی پس از انقلاب دستگیر شد و به حکم حجت الاسلام "امید نجف آبادی" اعدام شد و البته خود او را هم بعدها، در همین جمهوری اسلامی اعدام شد!  شهرداری احمدی نژاد روی قبر نريمان حجره ای بنا کرد که در آن کتاب های مذهبی می فروشند. این حجره یک متر در نیم متر است و باندازه قبر خالی شده از استخوان نریمان.   

اما، سرگذشت قبر سوم.  آن سنگ قبر پاک شده از نوشته، که در گوشه ای از پارک افتاده و محل بازی بچه هاست، سنگ قبر صدیقه دولت آبادی است.  صدیقه دولت آبادی وصیت کرده بوده، بعد از مرگ در کنار برادرش "یحیی دولت آبادی" به خاک سپرده شود. او از برجسته ترین زنان انقلاب مشروطه و جنبش زنان ایران بود. بنیانگذار انجمن مشروطه خواهانه و انجمن مخدرات وطن بود. نشریه "زبان زنان" را دربارهء حقوق زنان منتشر کرد.  سال 1261 هجری شمسی در اصفهان به دنیا آمد. پدرش حاج میرزا هادی دولت آبادی از روحانیان روشنفکر زمان خود بود. دارالفنون را تمام کرد و در سال 1296 شمسی نخستین و یا یکی از نخستین مدارس دخترانه تا سن 14 سال، بنام مکتب شرعیات، را تاسیس شد و به جرم تاسیس همین مدرسه مدتی زندانی و مدرسه بسته شد.  

بارها بخاطر فعالیت هایش به نظمیه فراخوانده شد. یکبار رئیس نظمیه به او گفته بود: خانم شما صد سال زود به دنیا آمده ای!  و صدیقه دولت آبادی پاسخ داده بود: آقا، من صد سال دیر متولد شده ام. اگر زودتر به دنیا آمده بودم نمی گذاشتم زنان چنین خوار و خفیف و در زنجیر شما اسیر باشند.  او در سال 1298 برای آشنا کردن زنان با حق تحصیل، حق استقلال اقتصادی و داشتن حقوق خانوادگی اولین نشریهء "حقوق زنان" و سپس نشریهء "زبان زنان" را تاسیس کرد . در سال 1300 انجمن " کارزار علیه استفاده از کالاهای خارجی" را در تهران راه اندازی کرد.  در سال 1301 به آلمان رفت و در کنگرهء بین المللی زنان در برلین شرکت کرد. او اولین زن ایرانی بود که در یک کنگره بین المللی به نمایندگی از زنان ایران حاضر شد و سخنرانی کرد.  صدیقهء دولت آبادی در سال 1340 در سن 80 سالگی در تهران چشم از جهان فرو بست.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۹/۰۷ساعت 9:44 توسط سامان |

روز گذشته خبرگزاری مهر جدولی از خودروهای وارداتی را که برای وارداتشان از ارز مرجع استفاده شده بود را منتشر کرد. این فهرست که توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان منتشر شده بود، ارز مرجع برای ده خودروی وارداتی آن هم از یک برند خرج شده بود. قیمت مصوب جدید این خودروها از ۴۰ میلیون تومان آغازشده و تا ۱۹۶ میلیون تومان نیز می رسد.

به گزارش افکار نیوز ، تنها برند خودرویی که نامش به عنوان استفاده کننده از ارز مرجع فاش شده است، هیوندای است. ۱۰ مدل این برند کره ای توانستند برای حضور در خیابان های ایران ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی را ( با توجه به گرانی ارز) مالک شوند. اما واردکننده اصلی هیوندای چه کسی است؟

"گرامی" ها، خاندان فعال اقتصادی هستند که واردات خودرو را به کشور در دست خود گرفته اند. نمایندگی رسمی هیوندا تحت نام "آسان موتور" و کیا به نام "کیا موتورز" در دست افراد خاندان گرامی است. آنها یک نفر نیستند بلکه چند نفر از اعضای یک خاندان هستند که توانستند لقب سلطان واردات را به نام خود بزنند. البته آنها به تازگی توانستند نمایندگی خودروی چینی "جیلی" را که قرار است با نام جیلران در ایران فعالیت کند، به دست آورند. 

نمایندگی های هیوندای و کیا، سرآغاز فعالیت سلطان واردات خودرو نبوده است. آنها با واردات میتسوبیشی در اوایل دهه ۱۳۷۰ و کوماتسو نیز خاطراتی دارند. 

ظاهرا پدربزرگ گرامی ها از همان ابتدا تاجری بنام در حوزه چاي و برخي مواد غذايي بوده است. با اینکه واردات خودرو فعالیت اصلی این روزهای گرامی هاست اما ظاهرا آنها با حفظ سنت اجدادی خود در تجارت چای و مواد غذایی در لوای برند معروف "گلستان" مشغول هستند. اما این روزها واردات خودرو است که آنها را معروف کرده است. 

ماموتی ها رقیب گرامی ها! 
گرامی‌ها البته به لحاظ بزرگی هنوز هم پایین‌تر از خاندان فردوس که شرکت ماموت را مدیریت می‌کنند، قرار دارند، اما به هر حال رقیبی گردن کلفت برای ماموتی‌ها هستند!

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۳۰ساعت 13:53 توسط سامان |


"باید آرامش در جامعه حکمفرما باشد.اختلاف خیانت است.فقط در سایه این آرامش ،وحدت نیروهای نظام و عدم تشنج در جامعه است. که میتوان دشمن را شکست داده و به اهداف مهم سه گانه نظام دراین شرایط حساس رسید.

اول پیشبرد مذاکرات هسته ای ،که در پی برخی تدابیر ویژه و مشورت با دوستان خارجی و تماس های مهم،قراراست قدرت اتمی نظام را با حذف سلاح اتمی بپذیرند.

دوم گفته اند با یک دولت منتخب ملی و پشتیبانی عموم و حضور حداکثری مردم ،تعامل می کنند.ما هم همین را می خواهیم و اقای هاشمی مدیریت این کار را بعهده گرفته اند.

سوم باید تا آستانه انتخابات خرداد جامعه از گستاخان و تشنج آفرینان، پاکسازی شده،زمینه برای برگزاری آرام و فراگیر انتخابات فراهم شود.برای حصول قدرتمند به خواسته ها ،باید وضع اقتصادی ،علیرغم تحریم ها، تثبیت شود.بعد از حضور قدرتمند ،در همه ی عرصه هاست .که دشمن مجبور به تعامل مساوی میشود.حضور فرد شناخته شده در راس دولت ،با توجه به شناخت متقابل با دشمن، کمک می کند،دو طرف زودتر و راحت تر با حفظ ارزش های نظام ،به تعامل مورد نظر برسند."


با توجه به مراتب فوق احتمالا:

علی اکبر ولایتی کاندید اصلی برای ریاست دولت است. وی را غربی ها بخصوص اروپایی ها میشناسند وی درقرارداد الجزایر برای خاتمه گروگانگیری و در ماجرای مک فارلین و ریگان و نیز تعامل با صدام و غرب، در ماجرای خاتمه جنگ و قبول قطعنامه 598 دست داشته و این بار نیز آمریکا و اروپا ترجیح میدهند با چنین فرد مورد اعتماد دو طرف وارد معامله شوند. 

دولت وحدت ملی هاشمی رفسنجانی،همان دولت بعد از جنگ است ،که وی به اتفاق ولایتی توانست مشکل روابط بین المللی و در راس آن رابطه با دول اروپایی را حل و فصل نموده و اکنون هاشمی در حال چانه زدن با دیگر جناح ها است.تاکنون خاتمی و عده ای از اصلاح طلبان به وی لبیک گفته اما مشکل طیف احمدی نژاد است ،که نمی خواهد کوتاه آمده ،بدون کسب امتیاز ،کنار رود
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۳۰ساعت 13:40 توسط سامان |

این گفتگوئی است با یک "شرخر" در تهران که در "تجارت فردا" منتشر شده است.


«اسمال ‌شرخر» را جلوی یکی از مجتمع‌های تجاری پایتخت پیدا کردم و گفتم: 


می‌خواهم در مورد بازار شرخری با شما صحبت کنم.

ببخشید داداش همین اول کار بگم که من از اصطلاح شرخری خوشم نمیاد. ما کار راه‌اندازیم، شرخر نیستیم. 
بعضی‌ها خودشون نمی‌تونن از حق خودشون دفاع کنن بعد میان سراغ ما. یکی مزاحم ناموسی داره. اون یکی مستاجرش سرموعد حاضر نیست خونه رو تحویل بده و یکی دیگه طلب داره اما پولش زنده نمیشه. میان سراغ ما. ما هم می‌گیم دقیقاً چی می‌خوای؟ طرف دردشو می‌گه ما هم گوش می‌کنیم. بعضی لقمه‌ها برا دهن ما گنده است می‌گیم نه. بعضی‌ها باب دندون ماست می‌گیم آره. ته خط هم یه چیزی گیر ما میاد طرف هم به هدفش می‌رسه.

 

پس شرخری شامل کارهای دیگری هم می شود؟

خیلی پیش اومده که یک زن تنها اومده سراغ ما گفته همسایه‌اش مزاحم دخترش میشه. گفتیم باشه آبجی پول نمی‌گیریم برات حلش می‌کنیم. رفتیم جوون لندهور مردمو انداختیم تو ماشین بردیم زدیمش و ادبش کردیم و بعد ولش کردیم. یک بار یک پیرمرد سراغ منو از بچه محل‌ها گرفته بود. اومد پیشم گفت پسرم مشکل منو حل می‌کنی؟ گفتم مشکلت چیه؟ گفت یه پسر دارم که خیلی اذیتم می‌کنه. توهین می‌کنه و پول می‌دزده می‌خوام ادبش کنی. بعد هم یه چیزی بابت دستمزد داد و من هم رفتم سراغ پسره. دیدم پسره معتاده و خیلی هم بچه پر‌روست. گرفتیم با بچه‌ها بردیمش تو باغ یکی از دوستان تو شهریار. یک هفته کار من این بود که این لندهورو کتک بزنم. هی می‌زدمش و هی خون بالا می‌آورد. اون قدر زدمش که بیهوش شد. از صبح تا شب کلاغ پرش کردم اون قدر که پاهاش از خودش نبودپس می‌بینی که همه‌ش مساله پول نیست.


چرا نباید این کار را به قانون سپرد؟

خوب در نمیاد. اولاً می‌گیرن ولش می‌کنن.  بعدهم خوب ادبش نمی‌کنن. من وقتی این جور آدما رو می‌گیرم اون قدر می‌زنمشون که خون بالا می‌آرن. قانون چنین کاری نمی‌تونه بکنه. خود من صد بار بازداشت شدم اما همیشه آزادم کردن. شاید باورت نشه اما لات‌ها خیلی دوست دارن اون تو باشند. تو زندان کار هست، کاسبی هست اما این بیرون نیست.


جز شرخری کار دیگری هم داری؟

من کار دیگه‌ای بلد نیستم. اصلاً بذار درمورد این کار صحبت کنم. خیلی‌ها فکر می‌کنند این کار کثیفه ولی ما کار راه‌انداز مردم هستیم. فامیلام از من بدشون میاد. با من قطع رابطه کردن و منو می‌بینن روشون رو می‌کنن اون ور. ولی من این کارو دوست دارم. درآمدم خیلی خوبه. قبلاً یه موتور هم نداشتم اما حالا واسه خودم خونه و ماشین دارم. دفتر اجاره کردم. همه منو می‌شناسن. تو بانک که میرم بدون صف کارم راه می‌‌افته. تعارف که نداریم می‌ترسن دیگه.

خوشت می آد که ازت می ترسند؟

چرا نه ؟ این همه آدم تو این مملکت داریم. همه‌شون هم دوست دارن آدما جلوشون خم و راست شن. ببین داداش لات‌ها برا خودشون آدم دارن که بهشون میگن نوچه. هرکی واسه خودش نوچه‌ای داره. شما نداری؟ رئیس فلان اداره نداره؟ نماینده نداره؟ همه دارن. همه‌ام دوس دارن مردم جلوشون خم و راست شن.

من وقتی میرم تو بانک جلوم خم و راست می‌شن. چرا؟ چون زور دارم و نترس هستم. یه بار از رئیس یه شعبه آدرس صاحاب چکو می‌خواستمنداد. رفتم توی پارکینگ و دور تا دور ماشین خوشگلشو خط ‌خطی کردم روش هم نوشتم رابین هود. وقتی اومد بره بیرون، آتیش گرفته بود.  من آدم بد‌لجی هستم. فرداش رفتم تو بانک داد و بیداد راه انداخت و زنگ زد پلیس. منو بردن ولی مدرک نداشتن ولم کردن. دوباره رفتمبانک و این بار درگوشش گفتم یا آدرسو بده یا می‌زنم زندگیتو نابود می‌کنم. آدرس زن و بچتو دارم. بازهم چقری کرد و نداد. شب رفتم در خونه‌ش زنگ زدم. خودش اومد پشت آیفون گفتم منم رابین هود. گوشیو گذاشت. می‌دونستم زنگ می‌زنه پلیس. رفتم قایم شدم. تا پلیس رفت دوباره رفتم در خونه‌ش. شروع کردم داد و بیداد کردن که آی مردم این مرده حیثیت خونوادمو برده. زن و بچه داره اما به ناموس من نظر داره. نیومد بیرون ولی باز پلیس اومد. دوباره فرار کردم. باز که پلیس رفت برگشتم در خونه‌ش زنگ زدم. دیگه عصبانی شده بودم. قاطی کرده بودم. گفتم یا پسرتو می‌دزدم یا آدرسو بده.

شماره‌مو رو دیوار نوشتم براش. طرفای ظهر بود که دیدم زنگ زد.گفت تو رو خدا دست از سرمون بردار. گفتم کاری ندارم آدرسو بده. بنده خدا داد ولی اگه نمی‌داد می‌رفتم بچه‌شو می‌دزدیدم


به بچه‌اش چه ربطی داشت؟ 

ببین داداش این چیزا مال قصه‌هاس. اینکه رحم کنی و نکنی، چیزیدرست نمیشه. من شرخرم. گل‌کار که نیستم. معلم که نیستم. طرف پولمردمو خورده و نمی‌ده. بعد رفته برا زن و بچه‌ش لباس و ماشین خریده اون وقت چطور ربطی نداره؟ سرنوشت اینها همه به هم وصله و شوخی نیست. چطور منو بگیرن و ببرن زندان زن و بچه‌م گشنه می‌مونن و هیشکی نیست کمکشون کنه


زن و بچه هم داری؟

بله، دو تا دختر دارم.


می‌توانی تصور کنی یک نفر آنها را گروگان بگیرد؟

اوه اوه خدا اون روزو نیاره. قاطی می‌کنم بد جور. بین ما لات‌ها هم گاهی دعوا میشه. یه بار دارودسته مهدی‌سیاه با ما کج افتادن. دستشون که به من نمی‌رسید .دخترکوچیکه‌مو گروگان بردن. قاطی کردم. خدابیامرز مهدی‌سیاه رفیقم بود. زنگ زدم رو گوشی‌ش گفتم مهدی به بچه‌هات بگو تمومش کنند که اگه قاطی کنم، بد میشه. گوش نکرد. رفتم از بچه‌های نظام‌آباد چند نفر اجیر کردم. محل دعوا یکی از فرعی‌های شماره دو بود. آی زدیم همدیگه‌رو. قمه بود که فرو می‌رفت تو دل و جیگر بچه‌ها. خود من اون روز هفت تا چاقو خوردم ولی خدا خواست مابردیم. مهدی سیاه به نوچه‌هاش دستور داد دخترمو آزاد کردن.


شده تا حالا سر شرخری کتک هم بخوری؟

ببین داداش این کار کتک داره، فحش داره بی‌ناموسی داره و همه چی داره. بذار برات تعریف کنم می‌فهمی چی میشه. یه بار یه بابایی جلو پاساژ منو دید و گفت تو اسمال ‌شرخری؟ گفتم آره، فرمایش؟ گفت: یه چک دارم مال یه بابایی که خیلی کله گنده‌س. میگن فقط تو می‌تونی نقدش کنی. گفتم بیا بریم صحبت کنیم رفتیم یه جا نشستیم صحبت کردیم. گفتم توکی هستی؟ گفت کارخونه گچ دارم. گفتم طرف کیه؟ گفت نماینده بوده و الان داره تو خیابون فاطمی ساخت و ساز می‌کنه. گفتم بادیگارد داره؟ گفت: آره راننده داره. طرف ۳۰۰ میلیون بدهکار بود و قرار شد من هشت تا بگیرم و پولشو نقد کنم. می‌دونستم خیلی خطرناکه. بادیگارد طرف غول بود و می‌دونستم منو لت و پار می‌کنه. گفتم اسماعیل این دیگه ته خطه. خلاصه نشستم فکر کردن تا اینکه یه چیزی به ذهنم رسید. تعقیبش کردم دیدم میره سر ساختمونش تو خیابون فاطمی. هر روز یه سر می‌زد و نیم ساعتی اون جا بود و بعد می‌رفت دفتر کارش که بلوار کشاورز بود. یه روز که بادیگاردش از شرکت رفت بیرون، رفتم تو دفترش. به بهونه تعمیر تاسیسات ساختمون. تنها بود. یه لحظه پشیمون شدم اما دیگه نمی‌شد کاری کرد. رفتم جلو کپی چک رو گذاشتم جلوش. گفت این چیه؟ گفتم مال شماست. موبایلشو برداشت زنگ بزنه گفتم حاجی پول نشه، پولت می‌کنم. دو روز دیگه میام. زدم بیرون. شب رفته بودم قهوه خونه ممد میشی دیدم چند نفر گردن‌کلفت اومدن تو. درو بستن و اونقدر ما رو زدن که تو ادرارم خون بود. خلاصه دیدم این یارو خیلی چقره. نگو عکسمو از تو دوربین در آورده بودن و شناسایی کرده بودن. به قدری کتک خوردم اون روز که تا سه ماه بدنم درد می‌کرد.


تا حال از کاری پشیمان شده‌اید؟

بله، ولی عادت کردم بهش فکر نکنم. ولی شب‌ها بعضی وقت‌ها خوابش را می‌بینم. یه بار اشتباهی کارد فرو کردم تو پهلوی یه نفر دیگه. به یکی زنگ زدم لیچار بارم کرد عصبانی شدمرفتم سراغش. قیافه‌شو نمی‌شناختم. از یکی پرسیدم، گفت اونه. رفتم کاردو فرو کردم تو کتفش بعد فهمیدم اشتباه کردم و اون نبودهخیلی ناراحت شدم. یه بار هم رفتم چک یه بدبختو نقد کنم. خونه‌ش تو منیریه بود. تاجری بود که حساب و کتابش به هم ریخته بود و خلاصه چک‌هاش برگشت می‌خورد. دو روز پشت در موندم و هیچ کس درو باز نکرد.

می‌دونستم تو خونه اس. رفتم رو پشت بام و کولرشو قطع کردم. بازهمبیرون نیامد. خلاصه یه چند روزی علافش بودم تا اینکه با هزار بدبختی از پنجره رفتم تو خونه‌ش. اصلاً صدایی نمی‌آومد در حالی که می‌دونستم تو خونه‌اس. هرجا رو نیگا کردم نبود. ولی متوجه شدم از تو حموم صدا میاد. رفتم یواش درو وا کردم دیدم بدبخت افتاده رو زمین و دوش هم بازه و همین طور آب هم داره میره. دستکش دستم کردم و شیر آب رو بستم. ولی دیدم مرده و نفس نمی‌کشه وآب هم صورتشو پوسانده بود. قیافه‌ش تا مدت‌ها توی ذهنم بود. اون روز اومدم بیرون و زنگ زدم به پلیس و گفتم من شرخرم و چنین چیزی دیدم. نمی‌دونم من چقدر مقصر بودم اما در هرحال عذابش برام مونده.


قیمت کارها چقدر است؟

هر چیزی قیمتی داره. گوش، انگشت، بند انگشت، مو، پهلو، سر. خلاصه همه چیز واسه خودش قیمت داره. یه بار یه بنده خدایی به من پول داد تا سگ یه خانومه رو بکشم. مثل اینکه به سگ خانومه حسودیش می‌شد. یه روز عصرکه خانومه تو فرمانیه داشت پیاده‌روی می‌کرد، سگشو دزدیدم. طرفای عصر بود که دزدیدمش و شب هم فروختمش به یکی دیگه.۳۰۰ تا گرفتم. به هرحال چک یه نرخ داره،چک و توگوشی هم یه نرخ. کف‌گرگی هم قیمت خودشو داره. مثلاً مظنهچک،۱۰ تا ۲۰ درصده. شاید هم بتونی چک طرف رو بخری که در این صورت ۵۰ درصد از مبلغ چک کم می‌کنی و بقیه اش رو میدی طرف. بعد ولی باید نقدش کنی دیگه.


چندساله تو این کاری؟ کدام سال کار پر رونق بوده؟

راستش کار ما همیشه رونق داره. سفارش زیاده تا بی‌حسابی باشه، کار ما هم رونق داره. وقتی وضع مردم خوب شه، وضع ما بد میشه. وقتی وضع مردم بد شه وضع ماهم خوب میشه. در ضمن الان دست زیاد شدهو هرکیو می‌بینی، قمه دست گرفته می‌آفته توخیابون دنبال باج‌خواهی و شرسازی. بعضی‌ها شرخر نیستند، شر‌سازند.

در مورد چک، بیشتر از همیشه پارسال رونق داشت. پارسال من دفتر زدم و ۱۰ تا نوچه گرفتم. من الان ۱۱ ساله دارم کار شرخری می‌کنم. الان ۳۹ سال دارم و ۱۱ ساله شرخرم. اولش هیچی نداشتم. کارم سرقت گوشی بود ولی بعد یه بنده خدایی بود به نام تقی معروف به تقی وانتی منو کشوند تو این راه. من بچه لات بودم و دعوا راه می‌نداختم. گفت بیا شرخری کن نون خوبی توش داره برا بار اول رفتم سراغ کارمند یه شرکت. دفترش تو جردن بود. نشستم تو دفترش گفتم تا پول ندی نمیرم. اونقدر کثیف و بد‌بو بودم که طرف چک ۵۰۰ هزارتومنی رو همون جا قرض کرد و پولشو داد. اون موقع ماهی دوسه تا چک برگشتی داشتیم. الان ماهی ۲۰ تا داریم. شاید هم بیشتر. خودم دیگه کمتر از ۱۰۰ میلیون کار نمی‌کنم و معمولاً ۱۰ تا ۲۰ درصد می‌گیرم.


فکر می‌کنید تا چه زمانی این کار را ادامه بدهید؟

می خوام دو سال دیگه بازنشسته کنم خودموشکر خدا الان خونه و ماشین و زندگی دارم ولی می‌خوام از نظام‌آباد بیام سمت یوسف‌آباد. یه خونه بزرگ می‌خوام و بعد یه ماشین و بعد هم بتونم یه گاراژ تو جاده قدیم بگیرم برا تعمیر پمپ و این طور چیزها. البته الان دیگه دعوا نمی‌کنم. رفتارم پخته شده و کمتر قلدری می‌کنم ولی، خُب، احتمال قاطی کردنم هست.

منبع: تجارت فردا

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۳۰ساعت 9:35 توسط سامان |

می بخشید، نمی خواهم از اندرون خانواده بگویم و نخواهم گفت، من اسرار پنهان و زندگی خصوصی کسی را بیان نمی کنم، اما گمان نمی برم که شبکه ماهواره ای و ... زندگی خصوصی و حریم خانواده باشد.

اینها را می نویسم که فردا همولایتی ما نگوید:" آخرش نفهمیدیم قابیل با بیل هابیل رو کشت یا هابیل با بیل قابیل رو کشت!" این روزها برادر کوچک من - علیرضا - هر روز وعده می دهد که مرا تکه تکه خواهد کرد یا دندانهایم را خرد می کند، البته این ادبیات حضرات هست، باجناقش - سعید مهدوی - هم که روزی همکلاس مدرسه ما بود، با همین ادبیات و فحاشی در مجلس روضه امام حسین مرا مورد محبت قرار داد و تمام حرفش این بود که:" چرا شیخ آمریکایی - کروبی - را به خانه راه داده ای!"

در پاسخ تهدیدهای برادر گفتم:" دشنه ات را تیز کن که سینه ای فراخ داریم برای آن، مشتت را مهیا کن که دهان و دندان ما عادت دارد به آن!

اما حکایت من و برادر: من در این حکایت از اسرار و امور اندرون سخن نمی گویم که خارج از مروت و مردانگی و ادب است، اما برادری که قاپ پدر را دزدیده است و فعال ما یشاء است را به کار و کسب و عقیده اش باید شناخت، دقت بفرمایید از مسائل خصوصی سخن نمی گویم!

راستش امروز آنقدر دردمند شدم که دیدم کسی بهتر از مردم خوب و مخاطبین سایت برای درد دل نیست. امروز به دیدار مادر رفتم، روز گذشته عمل جراحی سنگینی داشتند و دیشب را در سی سی یو گذراندند. وقتی رسیدم مادر تنها بود و خوشحال شدم که مادر را دور از چشم اغیار زیارت می کنم، آخر دیروز قبل از عمل که به دیدار مادر رفتم، آقازاده آنجا نشسته بود، سلام کردم و مادر به گرمی جواب داد و آقازاده روی برگرداند و چون حضرت ... اتاق را ترک کرد، به مادر عرض کردم:" سلام مستحب و جوابش واجب است" مادر گفت:" خوب قهر است!" عرض کردم:" مگر نفرموده اند که مسلمان نیست کسی که بیش از سه روز با برادرش قهر کند؟" بگذریم، هنوز دقایقی از دیدار مادر و فرزند نگذشته بود که سر و کله آقازاده خارج نشین پیدا شد! شکم برآمده شد بود و کمربند چون حاجی خیرالله خیراتی به نحوی ناخوشایند زیر شکم قرار گرفته بود که حواس مرا پرت کرد، با خود گفتم که چقدر عوض شده است!

رعایت مادر پیر و رنجور را نکرد و در محضرش با عصبانیت شروع به پرخاش کرد که 360 هزار دلار قرار دادم امروز فسخ شد، بخاطر نامه نوری زاد و همه اش تقصیر مهدی است، او این حرف ها را به نوری زاد گفته است! نوری زاد در نامه اش نوشته بود:"...مثل آقازاده ی نفرت انگیز خزعلی که هم سر در سفره ی سرداران سپاه دارد و هم بضرب نام پدر چند شبکه ی تلویزیونی به راه انداخته،... مثل داماد و بستگان مهدوی کنی در بساطی که به اسم امام صادق علم کرده اند..."

گفتم من در گوش نوری زاد نگفته ام، من در تلویزیون سخن گفته ام، آنهم یک مثال در باب " یک بام و دو هوا" بوده است که پس از بیست سال سابقه انتشاراتی و نویسندگی و مطبوعاتی، مجوز دو نشریه پزشکی مرا لغو و اجازه انتشار به کتاب های پزشکی من نمی دهند و دیش ماهواره را از فراز موسسه انتشاراتی مطبوعاتی - علی رغم داشتن مجوز - جمع می کنند و به برادرم مجوز فعالیت شبکه ماهواره ای هما و ایرانیان را می دهند!

می گوید:" این دوشبکه مال من نیست، هما متعلق به ژاپه یوسفی و ایرانیان متعلق به سعید کریمیان بوده است" یاد حاج محسن رفیقدوست افتادم که همه کارخانه ها و شرکت هایش به نام این و آن بود، از کارخانه بیک و داروسازی لقمان و تک نسخه ای نور و بنیاد نور و پرورش شترمرغ و ...همه و همه به نام کسانی نظیر دکتر ثقفی نیا و دکتر سبحانی و ملاح زاده و ... بود و حتی منزل شخصی او هم به نام خودش نبود، یکی از دوستان توقیف اموال رفیقدوست را گرفته بود و آخرالامر سراغ خانه شخصی او رفته بود و آنهم به نام او نبود، احتمالاً تنها چیزی که به نام حاج محسن رفیقدوست پیدا می شود، قباله ازدواج همسرش می باشد که دیگر نمی توانسته به نام دیگری کند و وکالت بلاعزل بگیرد و خیالش راحت بوده که توقیف نمی شود...!

علیرضا دیشب هم به محمد نوری زاد تلفن زده بود و کلی بد و بیراه نثارش کرده بود! و گفته بود که:" تو در قعر جهنمی!" ظاهراً این حضرات باورشان شده که نماینده خدا هستند و قسیم نار و جنت! برای خودشان جایگاه ما را در دوزخ تعیین می فرمایند و لابد خودشان کنار حوض، زیر سایه طوبی با حورالعین مشغولند! به او هم گفته بود که من شبکه ماهواره ای ندارم و با سرداران هم ارتباطی ندارم و از مال دنیا هم یک آپارتمان دارم و بس...!

ما به دارایی او کاری نداریم و ان شاء الله هر چه دارد از راه حلال باشد و مبارکش باشد، هر چند علیرضا در باب بی ثباتی مملکت می گفت:" در این مملکت خانه اجاره، زن صیغه و شغل دلالی!" اما اولی و دومی را عمل نکرد و بحمدلله برای چند روزی که به ایران می آید خانه ای دارد و همسرش هم دائم است، اما شغلش را نمی دانم، واقعاً کسی نمی داند او چه کاره است، یا کسی نمی داند که برای چه به آمریکا رفت، اگر برای تحصیل رفته است، کجاست آن مدرک دکتری یا فوق لیسانس یا لیسانس  یا حتی کاردانی که از آمریکا اخذ کرده است؟! به هر کاری هم که مشغول است، آخرش می گوید از دیگری است و مال من نیست! ما هم نمی دانیم به چه کاری مشغول است!

آخر کسی نیست بگوید که این شبکه هما - که روزی نشریه پرتوی مصباح یزدی نوشت که متعلق به من است تا تبلیغ هاشمی نمایم، و من در پاسخ نوشتم:"کسی که در این شبکه است برادرم علیرضا است که درست است تا روز انتخابات تبلیغ هاشمی را می کرد، ولی از فردایش به دستبوس احمدی نژاد مشرف و به هاشمی ناسزا می گفت!" - چگونه مال دیگری است که تو برایش دفتر می زنی و از وزارت مجوز فعالیت می گیری و پسر عمه و عموی همسر و داماد خواهر و غیره و ذالک را استخدام می کنی و خودت هم اخراج کرده و درش را می بندی؟!

چگونه است که شبکه ایرانیان از تو نیست و تو در نیاوران برایش استودیو می زنی و نیرو استخدام می کند و مجری و غیره و ذالک و مجوز وزارت و ارشاد را می گیری و نهایتاً هم پس از این که درش را بستند و پلمپ کردند به پدر منت می گذاری که میلیاردی زیان کردی و به خاطر او تعطیلش کرده ای؟ آخر این چه جماعت احمقی هستند که پول می گذارند و شبکه راه می اندازند تا تو بخاطر پدر تعطیلش کنی؟! تا کی می توان با دروغ و دغل و حقه بازی سر مردم را شیره مالید، گیرم که با پولت و کمی فریب پدر و مادر را خریدی، مرا نمی توانی بفریبی! مرد باش و پای کاری که کردی بایست، مگر شبکه داشتن جرم است؟ من اگر پول داشتم، حتماً شبکه ماهواره ای می زدم و پایش هم می ایستادم. می بینید که پای تمام موسسات فرهنگی انتشاراتی و مطبوعاتی و کتابهایم ایستاده ام و جا خالی نداده ام. یا کاری نمی کنم و یا یای آن می ایستم.

می گوید که می خواهد با سرداران علیه نوری زاد شکایت نماید، به نوری زاد زنگ زدم و گفتم، آنچه من در تلویزیون گفته ام را باز هم می گویم و می نویسم و شما را در این بازی تنها نمی گذارم، در هر محکمه ای خواستید مرا هم به عنوان شاهد طلب کنید، باید این آقازاده ها یاد بگیرند که دوران تهدید و ارعاب و چنگ و دندان نشان دادن گذشته است، باید بیاموزند که شفاف کار کنند و مسئولیت کارشان را بپذیرند. مافیا بازی بس است، هنوز کسی از فامیل نمی داند که شغل علیرضا چیست؟ اما همان چند روزی که به ایران می آید خیلی راحت با مسئولین ملاقات می کند و با برادران گمنام و سرداران حشر و نشر دارد و با دست پر باز می گردد.

هفت سال آزگار است که در دوران دولت محمود، از همه حقوق شهروندی محروم شده ایم، ناشری که بیستمین سال فعالیتش را می گذراند، و کارنامه درخشانی از خود به جا گذارده و تا قبل از دولت محمود بیش از 2000 عنوان کتاب در حوزه علوم پزشکی منتشر کرده است، امکان ملاقات با وزیر ارشاد یا معاونین را ندارد و بطور غیر رسمی و غیر قانونی همه فعالیت های او را تعطیل کرده اند و حتی به نامه های او جواب نمی دهند و اخیراً دستور داده اند که نامه ها را تحویل نگیرند، و ما به ناچار شکواییه مترجمین و مولفین از ارشاد را پست سفارشی می کنیم!

اما یک روز در از پاشنه دیگری چرخید، از دفتر معاون وزیر ارشاد - رامین - تماس گرفتند که آقای رامین منتظر شمایند! شاید می خواهند پروانه نشریات پزشکی مرا - که در نصف کاغذ A4 دو نشریه را لغو امتیاز فرموده اند- باز پس دهند!

رغبتی به دیدار با این موجود بد کردار نداشتم، پس از برادر آخری - حسین - تقاضا کردم که به جای من به دیدار آن موجود متملق برود، او رفت و آمد و گفت:"که اشتباه شده است، علیرضا از خارج آمده و آقای رامین می خواسته است او را ببیند برای مجوز شبکه ماهواره ای ایرانیان!"

اینها را می نویسم تا اگر شکایتی از - محمد نوری زاد - شد، من در حقش کوتاهی نکرده باشم. نمی خواهم آن دنیا بگویند چرا او را میان اشقیا تنها گذاشتی، او را مثله کردند و تو مصلحت اندیشی پیشه نمودی، خیر، من کتمان شهادت را حرام و عین ظلم می دانم.

نوری زاد می گفت:" آن سالها که باب دل اینها می نوشتم، دو بار پدر و برادرت به منزل ما آمدند، یادم می آید که 15 سال قبل هم علیرضا علیه تو سخن می گفت و تو را عاق والدین معرفی می کرد! تو خیلی زودتر خطت را از اینها جدا کردی!"

یادم می آید در بازداشت اول، شامگاهی مرا از سلول به دفتر زندان آوردند، می گفتند ملاقات داری، با لباس زندان کنار حاج محمود بازجو ایستاده بودم که از حیاط زندان سر و کله علیرضا پیدا شد، از سوی پدر آمده بود تا اگر او تایید کرد، آزاد شوم! کارم به کجا رسیده بود که باید او مرا تایید می کرد!

وقتی مادر به دیدارم می آمد دختر یا پسرم را که مادر را با خود آورده بودند راه نمی دادند و مسئول بند رسماً می گفت که اینها هم خط اویند و راه نمی داد! اما علیرضا با اتومبیل شخصی و با موبایل وارد زندان شده بود، او دیگر خیلی خودی بود!

به حاج محمود گفتم:" این ملعون اینجا چه می کند؟" گفت:" این حرف را نزن، برای آشتی آمده است" و سلام علیک گرمی کرد و اظهار صلح و آشتی نمود، من ساده دل هم که همیشه هر دست دوستی را می فشردم، قبول کردم و از قضا تاثیر عمیقی روی من داشت که یک معاند و دشمن قسم خورده را خداوند به سویم فرستاده است. اما نه، چنین نشد و آنها توقع داشتند که من از عقیده خویش دست بردارم و چون آنها شوم... می خواستند تا از راهم اعلام برائت کنم و چون نکردم دشمنی ها ادامه یافت و اگر یک سطر اعلام برائت می نوشتم، وزارت در انتظارم بود.

پس از آزادی هم مرا به یک رستوران برای صحبت دعوت کرد، می گفت آرمان کشک است، ببین کجا بوی کباب می آید!، وقتی از آزادی سخن می گفتم و از ظلم هایی که بر من شده بود، می گفت:" همین که می توانی در این جا بنشینی و چای بنوشی خدا را شکر کن!"

این مختصر را برای تنویر اذهان مردم نوشتم که مرا با علیرضا در نامه نوری زاد اشتباه نگیرند، من با او هیچ صنمی ندارم و از رفتار و کردارش برائت می جویم! البته با او قهر نخواهم کرد و قطع رحم را حرام می دانم و دشمنی هم نمی کنم و برایش دعا می کنم که به راه حق و حقیقت بازگردد و با مردم باشد. آقازادگی تمام می شود، بعدش چه؟


1391/7/18


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۹ساعت 16:49 توسط سامان |

محمود بهمنی، رييس کل بانک مرکزی ايران،‌ روز شنبه ۲۷ آبانماه، گفت: مردم در ايران در حال حاضر ۱۲ تا ۱۸ ميليارد دلار را به صورت ارز خانگی نگهداری می کنند.

به دنبال بروز نابسامانی‌های به وجود آمده در بازار ارز که سقوط ارزش پول ملی ايران را در پی داشت، دولت محمود احمدی نژاد واردات برخی کالا را ممنوع کرد‌. دولت دهم همچنين صادرات برخی کالاهای ساخت داخل ايران که در فرآيند توليد آنها کالاهای واسطه‌ای وارداتی مشمول تخصيص ارز به نرخ مرجع به کار برده شده، ‌ممنوع کرد که انتقادهايی را در ميان فعالان بخش خصوصی در پی‌داشت.

دولت ايران فقط برای کالاهای اساسی، از جمله دارو و موادغذايی،‌ ارز مرجع يعنی دلار ۱۲۲۶ تومان اختصاص داده و برای واردات بخشی از کالاها نيز دلار بيشتر از ۲۵۰۰ تومان اختصاص می‌دهد .

این در حالی است که شمس الدين حسينی، وزير امور اقتصاد و دارايی ايران، چهارشنبه شب، ‌۲۴ آبان ماه،‌ از نهايی‌شدن سياست‌های جديد ارزی دولت برای تک نرخ کردن ارز خبر داد.

بر اساس اين سياست‌ها، تک‌نرخی شدن نرخ ارز و مبنا قرار‌ گرفتن نرخ ارز در مرکز مبادلات از اول آذرماه امسال از جمله اين برنامه هاست.

شمش الدین حسینی گفته که دولت به دنبال آن است تا مرکز مبادلات ارز،‌ مرجع عمليات ارزی و عمليات تجاری مرتبط قرار گيرد.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ساعت 14:54 توسط سامان |

حسین‌علی شهریاری٬ رییس کمیسیون بهداشت مجلس، گفته است که "بانک مرکزی شش ماه است ارز مورد نیاز واردات دارو را نداده و همین امر سبب کاهش ذخایر دارویی کشور شده است". 

وی همچنین خبر از "التهاب" در "بازار و ذخایر دارویی کشور" داده و گفته است که این ذخایر "تنها تا دو الی سه ماه دیگر پاسخگوی نیاز بیماران در کشور خواهد بود". وی اضافه کرده است: "نمی‌خواهیم مردم را نگران کنیم٬ اما باید گفت قطعا مشکل کمبود دارو داریم و ما نگران بحرانی هستیم که ممکن است در آینده بوجود آید و کسی نتواند جوابگو باشد". 

سخنان شهریاری پس از آن بیان شده که گروهی از نمایندگان مجلس تهدید کرده‌اند اگر مشکلات بیماران و بیمارستان‌ها ادامه یابد٬ وزیر بهداشت را استیضاح خواهند کرد. 

مشکلات دارویی در کشور در حالی ادامه دارد که مرضیه وحیددستجردی،وزیر بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی، از کاهش 50 درصدی بودجه بیماری‌های صعب‌العلاج این وزارتخانه خبر داده و ابراز امیدواری کرده است که در صورت "رفع تنگناها" این بودجه به طور کامل اختصاص یابد. دستجردی پیش از این نیز گفته بود که دولت تنها يك هفتم ارز لازم براي خريد دارو را تامين كرده است. وی گفته بود: "به هیچ وجه نتوانستیم به میزان ارزی که باید در ۶ ماه اول سال در اختیار شرکت ها قرار می گرفت تا بتوانند مواد اولیه و دارو ها را تامین کنند، دست یابیم". 

گفته می‌شود یافتن داروهای بیماری های صرع، فشار خون و قلبی نیز در داروخانه ها کار دشواری شده اما بحران اصلی در زمینه قحطی داروی بیماری های خاص، از قبیل سرطان ها، ام اس و ای ال اس و بیماری های هموفیلی خود را می نمایاند. 

بیش از یک ماه پیش فاطمه هاشمی، رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص ایران، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری الجزیره گفته بود: "هر سازمان، کشور یا مسئولی می گوید تحریم ها برای مردم نیست، این حرف بچگانه ای است. خودشان واقعیت را می دانند که تحریم ها به مردم فشار می آورد. به دولت فشاری وارد نمی کند. اگر دارو وارد ایران نشود یا کم وارد ایران شود، مردم دچار مشکل می شوند". 

اتحادیه اروپا در نشست اخیرش در لوکزامبورگ دور جدیدی از تحریم ها را علیه تهران تصویب کرد اما مشخصا دارو را تحریم نکرد. وزارت خزانه داری ایالات متحده نیز این ماه اعلام کرد که دارو در لیست سیاه قرار ندارد. با این حال به دلیل تحریم گسترده مالی که امکان داد و ستد های بانکی و مالی را بسیار سخت کرده عملا امکان خرید از کمپانی های دارو سازی غربی به شدت دشوار شده است. 

هفته گذشته رسول خضری، از اعضای کمیسیون بهداشت، نیز با "بحرانی" توصیف کردن وضعیت دارو در انبارهای کشور گفته بود: "بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت و درمان، انبارهای دارویی باید برای شش ماه آینده کشور ذخیره داشته باشد، اما گزارش‌های سازمان غذا و دارو نشان دهنده ناکافی بودن ذخایر دارویی بوده، به گونه‌ای که هم اکنون تنها برای دو ماه آینده دارو باقی مانده است". 

شهاب‌الدین صدر، رئیس سازمان نظام پزشکی، در یک نشست خبری گفته بود در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی ۲۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌های تکمیلی طلب دارند. وی همچنین بدهی بیمه به بیمارستان‌های دولتی را ۱۴۰۰ میلیارد تومان و بدهی بیمارستان‌های دولتی به شرکت‌های دارویی را ۷۵۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. 

چنین به نظر می رسد که بحران دارو و خدمات بهداشتی که علت اصلی آن تحریم ها هستند پرده از روی تبلیغات بی اساس برداشته و بیش از همه دولت احمدی نژاد را بی اعتبار کرده است. هم تبلیغات تا یک ماه قبل که احمدی نژاد قطعنامه ها را ورق پاره می خواند و تحریم ها را بی اثر می دانست و هم تبلیغات بزرگ نمائی شده و بی پایه ای که به عنوان خودکفائی صورت می گرفت و اینک به تمامی نادرست از کار درآمده از خودکفائی در خودرو تا شیرخشک که دو هفته پیش احمدی نژاد با افتتاح یک کارخانه این مژده را داد. هم خودکفائی در تولید گندم که در زمان دولت اصلاحات به نتیجه رسیده و واردات به صفر نزدیک شد و اینک اعلام شده که هر چهل دقیقه یک کامیون حامل گندم آمریکائی به کشور وارد می شود. به نوشته یکی از روزنامه ها "خدا طشت دروغ را سرنگون کرد".

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ساعت 14:45 توسط سامان |

اسدالله عسگراولادی در مورد تامین نیاز ارزی کشور گفت: ما با 76 میلیون جمعیت حداقل به 60 میلیارد دلار نیاز داریم که این 60 میلیارد دلار مورد نیاز از سه راه قابل وصول است.

 30 میلیارد دلار از محل صادرات فروش نفت که روزانه 1میلیون بشکه بفروش می رسد. 

 از محل منابع گازی و پتروشیمی حداقل 15 میلیارد دلار و

از فروش صادرات غیر نفتی هم 15 میلیارد دلار تأمین می شود.

بنابراین 60 میلیارد دلار ارز مورد نیاز تأمین می شود اما بحث بر سر مدیریت این درآمد است که ما واقعا درحوزه مدیریت ضعف داریم. خبر انلای

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ساعت 14:12 توسط سامان |

به گزارش روزنامه لبنانی "الدیار" مجید نامجو وزیر نیروی ایران و همتای لبنانی اش، توافقنامه پرداخت 40 میلیون دلار به لبنان برای ساخت سدی در منطقه بلعا را امضا کردند. 

بر اساس این توافقنامه، یک سد به همراه تاسیسات تصفیه آب در منطقه بلعای لبنان توسط شرکت پیمانکار از این کشور ساخته می شود.
شرکت ایرانی از طرف وزارت نیرو نیز طراحی و نظارت بر ساخت این سد را برعهده خواهد داشت.

وزیر آب و برق لبنان در مراسم امضای این توافقنامه گفت: "هزینه این پروژه نه یک قرض بلکه هدیه است و اجرای آن توسط شرکت ها و کارگران لبنانی صورت می گیرد."

این مقام لبنانی درباره انتقادات وارده به ساخت این سد هم گفت: "هر کاری که انجام بدهیم، این اعتراضات وجود دارند. کسی که معترض می شود برای همه شناخته شده است. او می خواهد مردم لبنان را از آب، برق و گاز محروم کند."

وی درباره پیشنهاد ایران برای صادرات برق به لبنان هم گفت: "لبنان به شدت نیازمند این برق است. نمی توان این پیشنهاد ایران را رد کرد به ویژه که این پیشنهاد به سود منافع بیروت است، البته برای مناسب تر شدن قیمت برق وارداتی باید مذاکرات بیشتری انجام شود."

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ساعت 13:15 توسط سامان |

 حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه در ۲۴ ساعته گذشته افزایش یافته است. ساختمان مرکزی دولت حماس، مقر پلیس و ده‌ها نقطه دیگر هدف بمباران جنگنده‌های اسرائیلی قرار گرفتند. اسرائیل ۷۵ هزار نیروی ذخیره خود را فراخوانده است.
 
در بامداد شنبه (۲۷ آبان/۱۷ نوامبر) جنگنده‌های اسرائیلی ساختمان مرکزی دولت حماس در باریکه غزه را بمباران کردند. به گفته شاهدان عینی این ساختمان چند طبقه به شدت تخریب شده و چندین ساختمان مجاور نیز آسیب دیده‌اند. دفتر اسماعیل هنیه، مسئول دولت حماس در این ساختمان قرار داشت.
 
به گفته منابع اسرائیلی و فلسطینی، نیروی هوایی اسرائیل از روز چهارشنبه (۱۴ نوامبر) تاکنون صد‌ها نقطه در نوار غزه را هدف قرار داده است. به گفته ارتش اسرائیل، نیروی هوایی این کشور از آغاز درگیری‌های تا کنون در مجموع ۸۰۰ هدف در نوار غزه را بمباران کرده است.
 
در بنا به گزارش‌های غیررسمی تا کنون در باریکه غزه ۳۰ نفر کشته و حدود ۲۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. در پی اصابت یک موشک‌فلسطینی‌به مناطق مسکونی ۳ شهروند اسرائیلی در مناطق ساحلی دریای مدیترانه کشته و حدود ۲۰ تن نیز زخمی شدند. فلسطینی‌ها نیز تا کنون حدود ۵۰۰ موشک به مناطق اسرائیلی شلیک کرده‌اند.

حملات هوایی اسرائیل از بامداد شنبه فزونی گرفته است. به غیر از مراکز دولتی حماس، مواضع نظامی و تونل‌های زیرزمینی از جمله اهداف جنگنده‌های اسرائیلی بوده‌اند. بنا به گزارش خبری ارتش اسرائیل در توییتر، تنها ۱۸۰ هدف در صبح شنبه مورد اصابت موشک‌های اسرائیلی قرار گرفته‌اند.
 
همزمان اسرائیل دست به تمرکز نیروهای نظامی خود در کنار مرز غزه زده است. به گفته خبرنگاران حاضر در محل، همه شواهد نشان می‌دهد که اسرائیل قصد آغاز یک حمله زمینی به نوار غزه را دارد.
 
در روز جمعه یک موشک فلسطینی در نزدیکی بیت‌المقدس (اورشلیم)، پایتخت اسرائیل منفجر شد.
 
در ۲۴ ساعت گذشته ده‌ها مرکز کوچک نظامی حماس در نوار غزه بمباران شده‌اند. در مقر اصلی پلیس حماس در شهر غزه نیز انفجار مهیبی رخ داده است. جنگنده‌های اسرائیلی خانه مسکونی یکی از فرماندهان حماس را نیز بمباران کرده‌اند. به گفته شاهدان عینی آمبولانس‌ها مجروحان را از مناطق بمباران شده خارج کرده‌اند.
 
نیروی هوایی اسرائیل با حملات مستمر به تونل‌های زیرمینی در جنوب نوار غزه می‌کوشد که خطوط ارتباطی و تدارکاتی حماس را منهدم کند.
 
در پی انهدام ۵ ترانسفورماتور برق بیش از ۴۰۰ هزار ساکن باریکه غزه فاقد برق هستند.

برخی‌ تحلیلگران معتقدند که حملات بی‌‌وقفه اسرائیل به نوار غزه؛ به منظور شکستن خط مقدم جبهه‌ جنگ جمهوری اسلامی علیه اسرائیل؛ به معنای آغاز نبرد غیر قابل اجتناب بین ایران و اسرائیل می‌‌باشد؛ برای نخستین بار جمهوری اسلامی تمام آنچه در توان داشت را به میدان آورده و اورشلیم و تل آویو را مورد اصابت  موشک‌های خود که در غزه مستقرهستند قرار داده است.  بی‌ بی‌ سی‌ در رابطه با حملات امروز نوشت: پیکارجویان فلسطینی مستقر در غزه به سوی بیت‌المقدس راکت پرتاب کرده‌اند. این برای اولین بار است که از زمان آغاز درگیری‌های جدید میان اسرائیل و حماس در غزه، به سوی این شهر راکتی شلیک شده است. جنبش حماس گفته است کنست اسرائیل (پارلمان) هدف این راکت بود. گزارش‌ها از اسرائیل حاکی از آن است که این راکت به منطقه ای در بیرون شهر اصابت کرده است. موشک‌های فلسطینی برای دومین روز متوالی به سوی تل آویو پرتاب شدند که گفته شده یکی از آنها در دریا سقوط کرده است. 

خبرنگار بی بی سی در اسرائیل می‌گوید پرتاب راکت به سوی بیت‌المقدس موجب شگفتی شده است چون انتظار نمی‌رفت برد راکت‌های فلسطینی تا این حد باشد.     

این تحولات به فاصله کمی‌ بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشانه نگران کننده‌ای از آغاز یک جنگ بزرگ در خاورمیانه ارزیابی میشود گمان بسیاری از تحلیل‌گران این است که در روزهای آتی حزب الله لبنان وارد این جنگ خواهد شد؛ اسرائیل برای ورود به جنگ مستقیم با ایران در جهت رفع نگرانی‌های خود از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نیازمند برچیدن مواضع تهاجمی ایران از لبنان و غزه می‌باشد، حملات چند روز گذشته به شهرهای مرکزی اسرائیل بنوعی تائید نگرانی‌های اسرائیل میباشد که اگر موشک‌های حماس به سلاح غیر متعارف مجهز شود؛ رؤیای نابودی اسرائیل از طرف جمهوری اسلامی عملی‌ خواهد شد.      

براساس ارزیابی  برخی کارشناسان، موشک‌هایی که در دو روز اخیر به سوی تل‌آویو پرتاب شده‌اند از نوع موشک‌های «فجر۵» بودند که اسرائيل می‌گوید ساخت ایران است، اما فلسطینی‌ها مدعی هستند که خود آنها را تولید کرده‌اند. این راکت‌ها حدود ۷۵ کیلومتر برد دارند.     

اسرائیل در طی‌ سال‌های گذشته باره این موضع را تکرار کرده است که ایران اتمی، با در اختیار داشتن تروریست‌های حماس و حزب الله نیازی به موشک‌های دور برد ندارد، اولویت‌های دیپلماتیک دولت اوباما برای باز داشتن ایران از تعقیب ساخت سلاح اتمی‌ و اتلاف وقت به نفع ایران  موجب افزایش نگرانی‌ اسرائیل شده و پیش‌بینی‌ می‌‌شد که بعد از انتخابات آمریکا شاهد تحولات بزرگی‌ در منطقه باشیم هرچند ارزیابی حوادث آینده سخت می‌‌باشد ولی‌ قدر مسلم این است که نبرد اسرائیل برای دفاع از خود آغاز شده است، دفاعی که ابعاد آن می‌تواند تا جنگی بزرگ گسترش یابد.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۸ساعت 11:56 توسط سامان |

"سیدهاشم رسولی محلاتی". ماهنامه "پاسدار اسلام" متعلق به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم او را "عهده‌دار یکی از مهمترین شئون" دفتر رهبر جمهوری اسلامی معرفی کرده است. خود رسولی محلاتی در مصاحبه با این مجله گفته که مسئولیت "وجوهات و مسائل شرعی" بیت رهبری را بر عهده دارد.

رسولی محلاتی، پدر همسر علی اکبر ناطق نوری، رئیس مجلس پنجم و رئیس فعلی دفتر بازرسی بیت رهبری نیز است.


مجله پاسدار اسلام از وی به عنوان "قدیمی‌ترین و نزدیک‌ترین یار و امین" روح الله خمینی نام برده است.

او خود گفته که در دفتر رهبر نخست جمهوری اسلامی، مسئولیت "امور مالی و وجوهات و کارهای قبوض و اجازات علما و احکام ائمه جمعه" با وی بوده است.

به گفته رسولی محلاتی، مدتی بعد از درگذشت روح الله خمینی، جانشین او از وی می خواهد که در بیت رهبری مشغول به کار شود: "هنوز چهلم امام نشده بود، یک روز غروب در مسجد فرشته نشسته بودم. آقای میرمحمدی که آن موقع رئیس دفتر آقا بود، زنگ زد و گفت: آقا می‌خواهند با شما صحبت کنند. بعد آقا گوشی را گرفتند و فرمودند: می‌خواهم شما را ببینم. گفتم: هر وقت بفرمایید در خدمتم. گفتند: هرچه زودتر بهتر. بعد آقای میرمحمدی گوشی را گرفت و گفت: فردا صبح ساعت ۸ بیایید."

او افزوده که در موعد مقرر با خامنه ای در ساختمان ریاست جمهوری دیدار کرده است: "سلام و احوالپرسی کردیم و کارهایی را به من واگذار کردند".

وی خود را دارای "سابقه طولانی رفاقت" با آیت الله خامنه ای معرفی کرده و گفته که از اواخر دهه ۳۰ و اوایل دهه ۴۰ با او ارتباط داشته است.

رسولی محلاتی افزوده که در آن جلسه، رهبر جدید جمهوری اسلامی به او گفته است: "کار ائمه جمعه را می‌خواهم به شما واگذار کنم، همین ‌طور کار وجوهات و مسائل شرعی را".

او گفته پذیرش این مسئولیت ها را مشروط کرده بود: "می‌خواهم در کار خودم کاملاً مستقل باشم و فقط سر و کارم با شما باشد و کسی بالای سر من نباشد، چون به چنین چیزی عادت ندارم. دربیت امام هم تنها کسی که مستقل بود و سرو کارش تنها با شخص امام بود من بودم."

وی افزوده که آیت الله خامنه ای در پاسخ به این مسئله گفته است: "من اختیار وجوهات و همه این مواردی را که گفتم در اختیار شما می‌گذارم، طوری که اگر خودم هم پول خواستم، می‌آیم و از شما می‌گیرم."

"الان هم همین‌ طور است. الان هم آقا گاهی کسی را می‌فرستند و می‌گویند این قدر پول بدهید یا گاهی که پیش ایشان می‌روم، می‌گویند فلانی این ‌قدر چک یا وجوهات آورده و به خود من داده است و با من مشورت می‌کنند که چه کنیم."

رسولی محلاتی با اشاره به "زهد، ساده‌زیستی، احتیاط در تصرف بیت‌المال، تقوا و پرهیزکاری مالی" آیت الله خامنه ای، افزوده که او "به حدی در مسائل مالی و بیت‌المال احتیاط می‌کند که موجب حیرت است."

در سایت رسمی دفتر آیت الله خامنه ای، در چند نوبت از رسولی محلاتی به عنوان نماینده رهبر جمهوری اسلامی در برخی سفرها و دیدارها نام برده شده و از جمله آمده است که رسولی محلاتی در تاریخ ۱۵ مرداد ۱۳۶۸ در سمت نمایندگی ولی فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابقاء شده اما تاکنون نامی از او به عنوان مسئول وجوهات بیت رهبری که اصطلاح دینی معادل با مسئول مالی است، برده نشده بود.

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ساعت 12:40 توسط سامان |


نقاط کور خرید و فروش فولاد 

طبق اطلاعات مرکز جهانی آمار فولاد، چین که واکنش رهبران آن نسبت به تصمیم غرب برای فشار به ایران همواره با سردی همراه بوده، صادرات فولاد خود به ایران را افزایش داده است، اما حجم صادرات فولاد از کشورهای کره جنوبی و روسیه به ایران از آغاز سال ۲۰۱۲ کمتر شده است.

همه تولیدکنندگان فولاد گامی فوری برای متوقف کردن یا کاهش فروش فولاد به ایران برنداشته‌اند. برخی بازرگانان از متن مبهم اتحادیه اروپا درباره تحریم اخیر علیه ایران استفاده می‌کنند و سود می‌برند. یک بازرگان اروپایی با اشاره به تاریخی که اتحادیه اروپا تعیین کرده گفت: وکیل ما گفت اگر قرارداد قبل از ۱۵ اکتبر بسته شده باشد مانعی وجود ندارد. 

یک منبع تجاری که آگاه از امور حمل و نقل در دریای سیاه است به رویترز گفت که شمار کشتی‌هایی که از اروپای غربی فولاد به ایران ببرند به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است، اما این کالا از جاهای دیگر، از طریق ترکیه و دریای خزر وارد ایران می‌شود.

این منبع افزود: ترکیه این روزها مثل دروازه شده است. حوزه دریای خزر نیز راه صادرات را هموار می‌کند، اما هوا که سرد باشد آب یخ میزند و در نتیجه این راه چندان مناسب نیست. 

برای پرهیز از برخورد با مشکل مالی و ارزی معاملات پایاپای نیز صورت می‌گیرد. یک بازرگان سوییسی مثالی در این مورد زد: شرکت‌های تجاری کره‌ای فولاد می‌آورند و بجای آن نفت می‌گیرند. این یک نوع داد و ستد است. 

به گفته مارک دوبوویتس، کارشناس بنیاد دفاع از دمکراسی در واشنگتن که مشاور باراک اوباما هم بوده است، اگر آمریکا هم با اقدامات آتی خود که در حال حاضر هنوز درباره آن بحث صورت می‌گیرد وارد عمل شود، صنعت فولاد ممکن است با اختلال بیشتری روبرو گردد.

به نظر این کارشناس، مورد ممنوعیت صادرات فولاد به ایران نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی از ذخایر ارزی و فلزات باارزش خود با مراقبت استفاده می‌کند و خود را آماده پیمودن راهی طولانی و پررنج کرده است.

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۲۲ساعت 12:10 توسط سامان |

براساس تصمیم مرکز پژوهش های ریاست جمهوری طـــرح "الحاق کمیته امداد امام خمینی به فهرست نهادها و مؤسسات مشمول ماده (۱۷۲) قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم" مورد بررسی قرار گرفت.

در این گزارش به مقایسه سازمان بهزیستی و کمیته امداد به عنوان دو سازمان معاف از مالیات پرداخته شده که اولی از دولت بودجه خود را دریافت می‌کند و بودجه دومی مشخص نیست و همین مشخص نبودن اعتبارات آن موجب کاهش درآمدهای دولت می‌شود، مغایر با اصل (۷۵) قانون اساسی است.

در بخش پایانی این طرح آمده: "مقایسه سازمان بهزیستی با کمیته امداد غیرمنطقی به نظر می‌رسد چون سازمان بهزیستی ارگانی دولتی است که درآمدی به آن تعلق نمی‌گیرد اما کمیته امداد امام خمینی (ره) یک نهاد عمومی غیر دولتی است که به دلیل فعالیت‌های اقتصادی از درآمد بالایی برخوردار است. بنگاه‌های اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی باید متناسب با درآمد مالیات پرداخت نمایند و حیطه فعالیت‌های اقتصادی کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) گسترده است و معافیت آن از مالیات قطعاً باعث کاهش درآمد دولت شده (بار مالی داشته) و مغایر با اصل (۷۵) قانون اساسی است."

کمیته امداد امام خمینی از جمله نهادهایی است که چند روز پس از انقلاب ۵۷ با دستور روح الله خمینی تاسیس شد و اداره اش از آن زمان تاکنون در انحصار حزب موتلفه اسلامی که تشکلی متعلق به بازاریان محافظه کار و پس از انقلاب نیز بخش های مهمی از اقتصاد ایران به آن سپرده شد.

کمیته امداد از جمله نهادهایی است که گفته می شود یکی از پرپول ترین بنگاه های اقتصادی- خیریه جهان است خارج شوند.

در حال حاضر هر چهار عضو شورای مرکزی کمیته امداد از چهره های عضو حزب موتلفه هستند. حبیب الله عسگراولادی دبیرکل سابقه موتلفه، حمیدرضا ترقی معاون بین الملل موتلفه، ابوالفضل حاج حیدری عضو موتلفه و از اعضای تیم ترور حسنعلی منصور و حسین انواری عضو دیگر شورای مرکزی حزب موتلفه، سال هاست که کمیته امداد را اداره می کنند و گاهی جای خود را به عضو دیگری از موتلفه می دهند. پس از ولایت فقیه، شورای مرکزی عالی‌ترین رکن این نهاد محسوب می شود که مسئولیت کلی امور امداد را عهده دار است. 

فعالیت های اقتصادی 

"مجتمع اقتصادی" وابسته به کمیته امداد مهم ترین بازوی اقتصادی این نهاد خیریه محسوب می شود.در سال ۶۳ با دستور رهبر وقت جمهوری اسلامی، بیش از یکصد کارخانه صنعتی، تولیدی،باغ، زمین‌هایی در نقاط مختلف ایران و... توسط بنیاد مستضعفین مصادره و به کمیته امداد تحویل شد.یک سال بعد کمیته امداد با تشکیل این مجتمع آن را به طور رسمی وارد فعالیت‌های اقتصادی کرد.

این مجتمع علاوه بر مدیرعامل و ۶ معاون در ۱۶ استان کشور فعالیت مستقل از کمیته امداد دارد و تعدادی از کارخانه های مهم ایران متعلق به آن است.

آنطور که در اساسنامه این بنگاه بزرگ اقتصادی آمده "ارائه خدمات خود اتکایی به محرومین و مستضعفین (از طریق کمیته امداد)، تمرکز فعالیت های اقتصادی امداد و تمرکز امور اقتصادی و اداره و بهره برداری از اموال و دارائی ها و موسسات و واحدهای تولیدی و شرکت ها و املاک و اراضی در اختیار، اداره شرکت ها، کارخانجات، موسسات واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی، بازرگانی، دامداری، املاک و مستغلات، ایجاد واحدها و موسسات و سایر فعالیت های اقتصادی، فروش، تبدیل، مشارکت و یا انحلال فعالیت های اقتصادی و استقلال حقوقی و قائم مقامی کمیته امداد در دعاوی" از جمله وظایف این نهاد وابسته به کمیته امداد است.

درآمد 

کمیته امداد یکی از نهادهای تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی و از پرپول ترین نهادهای اقتصادی جمهوری اسلامی است که مشخص نیست چند درصد از درآمدهای هنگفت خود را هزینه کمک به محرومین ایرانی می کند.ضمن اینکه شایعه ارسال کمک های نقدی و غیرنقدی به حزب الله لبنان و گروه های فلسطینی و کمک به ستادهای انتخاباتی محافظه کاران، سال هاست درباره این موسسه خیریه وجود دارد.

براساس آمارهای رسمی اعلام شده از سوی مسئولان کمیته امداد در سال ۹۰ مردم ایران روزانه ۵۰۰ ملیون تومان که ماهانه ۱۵ میلیارد و سالانه ۱۸۰ میلیارد تومان می شود به صورت نقدی و مستقیم و با نام صدقه به کمیته امداد داده اند.

در همین حال دزدی معتادان و گدایان از صندوق‌های صدقات باعث شده تا صندوق‌های صدقه تلفنی هم راه اندازی شوند؛ بدین ترتیب که با هر بار تماس با شماره‌ای مشخص مبلغ ۳۰۰ تومان روی قبض تلفن کشیده می شود.

کمک های دولتی 

به گفته سرپرست این سازمان خیریه در سال ۸۷ "کمیته امداد به نیابت از دولت، فعالیت‌هایی را در خدمات رسانی به مردم ایجاد می‌کند و بیشترین بودجه ما را نیز دولت تامین می‌کند." با این حال انواری چند روز پیش از اختصاص نیافتن ۲۰ درصد اعتبارات کمیته امداد در سال جاری خبر داد. این‌‌ همان نقطه‌ای است که دریافت مالیات از آن دچار ابهام می‌شود چرا که دولت اعلام کرده درآمدهای این نهاد مشخص نیست اما سرپرست کمیته امداد می‌گوید بیشترین بودجه این نهاد را دولت تامین می‌کند.

در سال ۸۵ و یکسال پس از حضور احمدی نژاد در کسوت ریاست جمهوری، خبری در خصوص انتقال دو هزار میلیارد تومان از بودجه سازمان بهزیستی که از سازمان‌های زیر مجموعه‌ وزارت رفاه است، به کمیته امداد، آن هم بدون اطلاع احمدی نژاد، در سایت‌های خبری منتشر شد؛ خبری که اگر چه انواری، عضو شورای مرکزی کمیته امداد آن را تکذیب کرد اما مسئولان وزارت رفاه هرگز درصدد پاسخگویی یا تکذیب آن بر نیامدند.

سایت صراط نیوز از پایگاه های نزدیک به محمود احمدی نژاد سال گذشته با انتشار گزارشی مستند به افشاگری درباره ساختمان های کمیته امداد در نواحی شمالی شهر تهران و همچین رفاه کارمندان آن پرداخت و از جمله نوشت:

"ساختمان عظیم و مرکزی کمیته امداد امام(ره) در سوهانک، مجتمع بسیار بزرگی است که بعد از ورود از در اصلی، ساختمانهاي مختلف کمیته امدادچون نمازخانه، ساختمان‌های دانشگاه، مجتمع اقتصادی و باشگاه مشاهده می‌شود. درباره این ساختمانها موارد زيادي مطرح شده است به گونه اي كه يكي از مسئولان كميته امداد اظهار می‌کند: زمین این ساختمانها اهدایی است و این نهاد تنها هزینه ساخت آن را متقبل شده است. با همه اين اوصاف داشتن اين ساختمانهاي مجلل در شان نهادي كه خود را حامي كوخ نشينان مي داند، نبوده وشايسته است مسئولين دلسوز كميته امداد امام خميني(ره) نيز در اقدامي مشابه و انقلابي، اين ساختمانها را كه براستي خوي كاخ نشيني را به بار مي آورد تخليه و مبلغ حاصل از فروش آن را به محرومان جامعه كمك نمايند."

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۱۸ساعت 11:13 توسط سامان |

داریوش فروهر • پروانه اسکندری • محمد مختاری • محمد جعفر پوینده • حسین برازنده • احمد تفضلی • احمد میرعلیی • کارون • حمید حاجی زاده و پسر ۹ ساله اش • غفار حسینی • ا براهیم زالزاده • کاظم سامی • هایک هوسپیان مهر • مهدی دیباج • صادق شرفکندی • فتاح عبدلی • همایون اردلن •  نوری دهکردی • پیروز دوانی • فریدون فرخزاد • رضا مظلومان • مظفر بقائی • عبدالرحمن قاسملو • فاطمه قائم مقامی • علی اکبر سعیدی سیرجانی •  سیامک سنجری • معصومه مصدق • دکتر جمشید پرتوی • سید احمد خمینی •  لمحمد ربیعی • فاروق فرساد • حسین سرشار •
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۱۶ساعت 13:17 توسط سامان |

سومین کنگره «صدای پای آب» یادواره سهراب سپهری صبح روز شنبه ششم آبان در تالار فارابی دانشگاه هنر در حالی برگزار شد که تعداد حاضران در این کنگره «بین‌المللی» از شمار انگشتان دو دست هم فراتر نرفت. نصرت میلانی‌صدر، دبیر اجرایی این کنگره در سخنانی در این باره گفت: از بلایای فرهنگی ما هم این است که برنامه‌ریزی‌ها برای برنامه‌های فرهنگی ما تغییر می‌کند. وی افزود: قرار بود کنگره صدای پای آب 27 مهر برگزار شود، اما به دلیل اینکه وزیر ارشاد برای حضور در آن ابراز تمایل کرد و خواست که زمان آن به وقت دیگری موکول شود، ما برنامه‌ریزی‌هایمان را تغییر دادیم و همه هزینه‌هایی که شده بود، همه از نو انجام شد و کنگره افتاد به 6 آبان یعنی امروز. دبیر اجرایی کنگره «صدای پای آب» اضافه کرد: امروز هم که روز کاری است و دانشگاه‌ها دایر است و همه سر کلاس هستند، امیدوارم حداقل روح سهراب سپهری از این برنامه راضی و خشنود باشد! این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که به گفته مسئولان این کنگره، علیرغم تمکین آنان به درخواست وزیر ارشاد برای تغییر زمان کنگره، سیدمحمد حسینی امروز در این برنامه حضور نیافت.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۹ساعت 11:41 توسط سامان |

توجه وزیر محترم نفت را به مطالعه گزارشی جلب می کنیم که اتفاقا توسط یکی از معاونان وزیر نفت در دولت اول احمدی نژاد تهیه شده است؛ گزارشی که به تازگی از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و به قلم اکبر ترکان منتشر شده است.

این گزارش که به مدیریت منابع نفتی و تامین مالی پروژه های نفتی اختصاص دارد، نشان می دهد که میزان درآمد نفتی کشور از زمان مظفرالدین شاه و دوران دارسی و پهلوی اول تا سال ۱۳۵۲، ۲۶ میلیارد دلار بوده است. بعد از تغییر قیمت نفت، در دوران ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ میزان درآمد حاصل از نفت به ۱۱۲ میلیارد دلار رسیده است که در نتیجه مجموع عوایدی حاصل از فروش نفت در سا ل های قبل از انقلاب ۱۳۹ میلیارد دلار بوده است.

طبق گزارش مرکز تحقیقات مجمع، درآمد حاصل از فروش نفت خام کشور در سال های اول انقلاب یعنی سال های ۶۰-۱۳۵۸ برابر ۳۵ میلیارد دلار، دولت آقای موسوی (دولت های سوم و چهارم) ۱۱۰ میلیارد دلار، در سال های ۷۶-۱۳۶۸ دولت آقای هاشمی (دولت های پنجم و ششم) ۱۴۱ میلیارد دلار و در دوره ۸۴-۱۳۷۶ دولت آقای خاتمی (دولت های هفتم و هشتم) ۱۵۷ میلیارد دلار بوده است

بر اساس این گزارش رسمی، مجموع درآمد حاصل از فروش نفت از اول انقلاب تا سال ۱۳۸۴، ۴۴۵ میلیارد دلار بوده است، حال آنکه طی ۷ سال از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۰ درآمد حاصل از فروش نفت ۵۳۱ میلیارد دلار بوده است، که اگر درآمدهای غیر نفتی را نیز به این رقم بیفزاییم، در مجموع تا سال ۱۳۹۰ دولت احمدی نژاد ۶۹۸ میلیارد دلار درآمد داشته است.

همچنین با احتساب متوسط درآمد سالانه نفتی کشور که البته امسال به علت تحریم ها قدری کمتر شده می توان حدس زد که دولت های نهم و دهم تاکنون نزدیک به ۶۰۰ میلیارد دلار از محل فروش نفت عایدی داشته اند. وزیر نفت که کشورهای غربی را تهدید به توقف فروش نفت می کند، بهتر است ابتدا پاسخ دهد که دولت متبوعش این درآمد باورنکردنی را چه کرده و چه فایده ای از آن برای ملت کسب کرده است.

گزارش مذکور نشان می دهد که در سال های اخیر، حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد درآمدهای ارزی کشور از محل فروش نفت خام بوده است. این گزارش همچنین نشان می دهد که دولت احمدی نژاد از ۵۳۱ میلیارد دلار درآمد نفتی خود، ۴۸۳ میلیارد دلار را صرف واردات کرده است؛ که به طور متوسط ۸۳ درصد آنها کالاهای مصرفی و واسطه ای بوده و واردات آنها حتی سرمایه ای هم بر کشور نیفزوده است. نسبت کالاهای سرمایه ای از واردات از هم ۲۲٫۴ درصد در سال ۸۴ به ۱۴٫۳ درصد در سال ۹۰ کاهش یافته است. آیا همین چند رقم و مقایسه آنها و شرمندگی ناشی از آن، برای اینکه وزیر نفت بپذیرد باید شیرهای نفت را ببندد تا بیش از این منابع کشور و سرمایه های نسل ها هدر نرود؟

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۴ساعت 12:32 توسط سامان |

مواردی از حوادث کاروان راهیان نور 

۲۵ اسفند ۸۶ - مشهد - ۲۲ کشته و هفت زخمی 
۶ فروردین ۸۷ - چهارمحال و بختیاری - ۲۷ کشته و ۱۳ زخمی 
۸ فروردین ۸۷ - خوزستان - دو نفر زخمی 
۱ فروردین ۹۰ - کرمان - ۱۰ کشته و ۳۷ مجروح 
۱۵ بهمن ۹۰ - خراسان رضوی - سه کشته و ۱۳ زخمی 
۱۶ بهمن ۹۰ - اردبیل - چهار نفر زخمی 
۲۷ مهر ۹۱ - ملایر - زخمی‌ها سرپا مداوا شدند 
۲۸ مهر ۹۱ - بروجن - ۲۶ کشته و ۱۸ مجروح 
(بر مبنای جدول منتشر شده در روزنامه اعتماد چاپ تهران) 

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۱ساعت 10:57 توسط سامان |

این‏جانب محمد تقى مروارید به سال 1300شمسى در مشهد مقدّس به دنیا آمدم. پدرم شیخ على فرزند حاج شیخ على اكبر مروارید و مادرم حلیمه فرزند ملّاعلى قدرتى بود.

من در میان خانواده‏اى كاملاً مذهبى و در نهایت فقر رشد نمودم. خاطرات تلخى از آن دوران سختِ زندگى دارم كه جاى ذكرش نیست.
قرآن خواندن و سواد نوشتن را نزد مادرم و مكتب‏خانه‏هاى معمول آن زمان فراگرفتم. آن‏گاه به شغل انگشتر سازى برنز و نقره روى آوردم و تا زمانى كه ایران در اشغال متّفقین و حكومت رضا خان بود، به این كار مشغول بودم.
پس از سقوط دولت رضاخان براى علما و روحانیانى كه گوشه و كنار باقى مانده بودند فرصتى پیش آمد كه مدارس علوم دینى را كه به كلّى در زمان رضا خان تعطیل شده بود بار دیگر احیا و فعّال كنند. آیةاللّه حاج میرزا حسنعلى مروارید - از عموزادگان - مرا با مرحوم آیةاللّه میرزا مهدى غروى اصفهانى آشنا كرد، آن بزرگوار بنده را به تحصیل علوم دینى تشویق كرد و یادم هست كه مى‏فرمود: (تحصیل علوم دینى) براى امثال شما واجب عینى است.

 
مقدّمات را نزد آیةاللّه مروارید شروع كردم و بعد نزد اساتید دیگرى چون حاج شیخ على اكبر صدرزاده دامغانى، مرحوم حاج سیّد احمد مدرّس، حاج شیخ كاظم مهدوى دامغانى، ادیب نیشابورى، محمد تقى و حاج شیخ هاشم قزوینى، حاج شیخ مجتبى قزوینى و حاج شیخ على اكبر نوغانى كه سرپرست مدرسه نوّاب بود، تلمّذ كردم.

مقدّمات را نزد حاج آقا مروارید و صدرزاده و مطوّل را نزد ادیب نیشابورى، جلدین‏لمعه را نزد حاج آقا سیّد احمد مدّرس، رسائل را نزد آقاى مهدوى دامغانى، مكاسب را نزد حاج شیخ هاشم قزوینى، شرح اشارات را نزد حاج شیخ مجتبى قزوینى فرا گرفتم. در این بین به عتبات عالیات سفرى كردم و مدّتى نزد مرحوم حاج سیّد عبدالاعلى سبزوارى، حاج شیخ مجتبى لنكرانى و حاج شیخ باقر زنجانى تلمّذ نمودم. زمانى كه مرحوم آیةاللّه بروجردى در قم ساكن شد به قم آمدم. نزد مرحوم قاضى طباطبائى، آیةاللّه سلطانى و شیخ ابوالقاسم نحوى براى ورود به حوزه امتحان دادم. به خاطر دارم با خواندن چند سطر از مكاسب پذیرفته شدم. سطح را در قم ادامه دادم. مدّتى نزد شهید صدوقى، كه هنوز به یزد نرفته بود رسائل مى‏خواندم. در كفایه و مكاسب بیش‏تر از آقاى سلطانى بهره بردم. یكى از هم‏مباحثه‏هایم شهید فضل اللّه محلّاتى بود. با شهید سعیدى و آیةاللّه خزعلى و آیةاللّه جنّتى از مشهد آشنا بودم، در قم هم‏گاهى با آنان دیدار داشتم، به ویژه وقتى كه امام(ره) در مسجد محمدیّه كه هنوز بازسازى نشده بود، درس اصول مى‏گفت، در این درس این آقایان و آیةاللّه جعفر سبحانى، آیةاللّه مكارم شیرازى و آیةاللّه خلخالى هم شركت مى‏كردند. مدّتى هم به درس حاج سیّد محمد محقّق داماد كه در فیضیّه بود رفتم و در درس خارج آیةاللّه بروجردى نیز حضور مى‏یافتم. بحث ایشان را كه در باره لباس مشكوك بود، به صورت جزوه‏اى درآوردم و به ایشان عرضه كردم و پنجاه تومان هم جایزه گرفتم. یادم هست در جزوه‏ام از قول ایشان تقریر كرده بودم كه «على بن جعفر یختلف عند الامام سبعین سنه» كه معظّمٌ‏له قبول نكرد. از درس‏هاى شرح تجرید مرحوم شهید مطهّرى نیز استفاده بردم. در درس تفسیر مرحوم علّامه طباطبائى هم شركت مى‏كردم كه ده دوازده نفر بیش‏تر نبودیم. وقتى كه به قم آمدم بر مبناى «اطلبوا العلم من المهد الى اللحد» بیش‏تر از محضر آیةاللّه وحید خراسانى، آیة اللّه حسن زاده آملى و آیةاللّه منتظرى استفاده مى‏كردم و براى این‏كه تا اندازه‏اى از اعلمیّت مراجع دیگر اطلاع داشته باشم به پاى درس آیات عظام گلپایگانى، شیخ جواد تبریزى، مشكینى، شبیرى زنجانى، آقا سیّد محمد روحانى، بهجت، جوادى آملى، آقا محمد فاضل لنكرانى، سبحانى و مكارم هم مى‏رفتم.

ناگفته نماند كه یكى دیگر از اساتید بزرگوار من، جناب حاج میرزا جواد آقاتهرانى بود كه از درس معارف و اخلاقش بسیار بهره‏بردم. خداوند روحش را شاد فرماید.
مدّتى در مدرسه علمیّه‏اى كه حاج شیخ محمد حسین نجفى تأسیس كرده بود ادبیّات و مقدّمات را تدریس مى‏كردم. سپس در قم، حاشیه ملّا عبداللّه، معالم، جلدین لمعه و گاهى رسائل و مكاسب را درس مى‏گفتم و بعدها در ایلام، حوزه‏اى راه انداختم.
در محرّم 1327 براى تبلیغ و ترویج دین به آن سامان مسافرت كردم. پس از چندى اهالى پیشنهاد كردند كه براى همیشه در آن‏جا بمانم. گفتم: از محضر آیةاللّه بروجردى كسب اجازه بكنید. آن بزرگوار هم موافقت فرمود و امور حسبیّه را به من واگذار كرد. چون ایشان نخستین نامه را به علّت رعشه با پیچ و تاب امضا كرده بود، حاج محمد حسین احسن كه منشى‏اش بود اجازه دیگرى نوشت كه مهر آقا پاى آن است و كپى این نامه اكنون موجود مى‏باشد. بعد از این‏كه مدّتى در آن‏جا اقامت كردم، به من پیشنهاد ازدواج دادند. من هم قبول كردم. بعد از مدّتى قرار بر این گذاشتم كه ایّام تحصیل را در قم باشم و ایّام تعطیلى را در ایلام.

خاطره‏اى از درس اصول امام دارم كه بد نیست آن را ذكر كنم. امام در بین درس مطالب عرفانى و اخلاقى مى‏فرمود. روزى بعد از اتمام درس همراه یكى از دوستانم خدمتش عرض كردم در باره موضوعى كه فرمودید توضیح بیش‏ترى بفرمایید. این آیه را خواند: (...قد جاءكم من اللّه نور و كتاب مبین یهدى به اللّه من اتّبع رضوانه سبل‏السلام...)[1] بعد فرمود: به جمله (من اتّبع رضوانه) عنایت بیش‏ترى بكنید و دنبال رضاى خداوند باشید تا راه‏هاى سلام را به شما بنمایاند.

به همین منوال سال‏ها گذشت تا نهضت شروع شد و موضوع انجمن‏هاى ایالتى و ولایتى پیش آمد. اوّلین حركت مردم ایلام، در اعتراض به انجمن‏هاى ایالتى و ولایتى و حمایت از مراجع قم بود. من تلگراف را به امضاى عدّه‏اى از اهالى از جمله انجمن شهر رساندم و مخابره كردم. وقتى كه فرماندار ایلام آگاه شد، فورى رئیس انجمن شهر را فرستاد كه تلگراف را پس بگیرد. از آنان اصرار و از بنده انكار، ناچار به فرار شدم. پس از آن نیروهاى امنیّتى به رفتار و كردار بنده حسّاس شدند و مرتّب مراقب بودند و گزارش مى‏دادند و اگر منبر مى‏رفتم، كنترل مى‏كردند؛ با این حال وقتى كه براى رفراندوم در مسجدى كه خود بانى آن بودم، گرد آمدند به برنامه‏هاى‏شان اعتراض كردم.

اوّل بار در سال 1342شمسى همراه دو تن از دوستان دستگیر شدم. چون آن‏وقت ساواك در ایلام اداره نداشت، شهربانى مرا به كرمانشاه اعزام كرد.
آن موقع تیمسار مرادى رئیس ساواك بود. چون بار اوّل بود كه بازداشت مى‏شدم زود آزادم كردند. زمانى كه دستگیر شدم مردم ایلام بسیار متأثّر شدند. از این رو، استقبال با عظمتى از بنده به عمل آوردند.
بعدها كه اعلامیّه‏هایى از قم مى‏رسید، آن‏ها را در مسجد جامع آشكارا براى مردم مى‏خواندم، مخصوصاً آن اعلامیّه‏اى كه امام «شاه دوستى» را آدم كشى و غارت‏گرى خوانده بود.

دومین بارى كه ساواك مرا بازداشت كرد وقتى بود كه در حسینیّه مرحوم حائرى منبر مى‏رفتم. پس از پایان منبر شبانه دستگیر شدم. دادرس رئیس كلانترى آن وقت خیلى هتّاكى كرد. سرانجام همراه چند مأمور مرا به كرمانشاه فرستادند. در آن‏جا بعد از تحمّل شكنجه و كتك مفصّل، روانه زندان شدم. مدّتى در زندان بودم تا با قید كفالت موقّتاً آزاد شدم. دادسراى نظامى مرا به دو ماه زندان محكوم كرد. در پانزدهم خرداد 1342 در زندان بودم كه ماجراى قیام مردم را شنیدم.

در سال 1357شمسى بار دیگر دستگیر شدم. مرا از ایلام به تهران فرستادند و به زندان كمیته شهربانى تحویل دادند. بعد از دستگیرى بنده عدّه‏اى از جوان‏ها در مسجد جامع ایلام متحصّن شدند، هر چه استاندار تلاش كرد متفرّق نشدند، سرانجام مأموران حمله كردند و عدّه‏اى را دستگیر كردند و به خرّم‏آباد فرستادند و در آن‏جا زندانى كردند؛ شایان توجّه است كه چندین نفر از مردم دلیر ایلام در این راه‏پیمایى‏ها، به شهادت رسیدند و با خون پاكشان انقلاب را آبیارى كردند.

مدّتى در این زندان به سر بردم و با كسانى چون شهید حاج شیخ مهدى شاه‏آبادى آشنا شدم. بعد از مدّتى به زندان اوین منتقل شدم. حدود بیست روز در سلّول انفرادى به سر بردم. ماه مبارك رمضان بود كه جریان هفدهم شهریور و میدان شهدا(ژاله سابق) اتّفاق افتاد. سپس به بند چهار زندان عمومى فرستاده شدم، در همان موقع آقایان هاشمى رفسنجانى، منتظرى و طالقانى در بند سه زندان بودند كه آن‏جا با آقایان محمد آل اسحاق، موسوى، آقاى ابراهیمى، سیّد جلال طاهرى و عدّه‏اى دیگر آشنا شدم. پس از آزادى از زندان به ایلام آمدم. مبارزات شدّت گرفته بود. یك شب بچّه‏ها به خیابان ریختند و این شعار را مى‏دادند:

ایران شده فلسطین  مردم چرا نشستین؟

از مهم‏ترین خاطراتم مى‏توانم به سخن‏رانى حضرت امام در مدرسه فیضیّه اشاره كنم كه در خطاب به شاه فرمود: مى‏دهم از مملكت بیرونت كنند!
هم‏چنین سفر به عتبات عالیات از بهترین خاطره‏هاى آن دوران است، چون بدون هیچ تشریفاتى مى‏توانستیم به آن‏جا سفر كنیم. زمانى‏كه امام در نجف مشرّف بود، موفّق شدم چندین ماه در درس ایشان شركت كنم. گاهى به درس آیةاللّه‏حكیم، آیةاللّه خوئى و آیةاللّه سبزوارى مى‏رفتم. گفتنى است از برادرم حاج شیخ على‏اصغر مروارید كه در صف اوّل مبارزان بود، در خصوص بعضى مسائل آگاهى مى‏گرفتم و به سفارشات ایشان عمل مى‏كردم و یك بار هم همراه ایشان به عتبات رفتم.

در یكى از روزهاى مبارزه با طلبه‏اى قمى به نام سلیمى به روستاى هفت چشمه رفتم. قصد داشتم در آن‏جا مجلسى تشكیل دهم، ژاندارم‏ها با خبر شدند. روستا را محاصره كرده، تیراندازى كردند. اهالى روستا مرا به مخفى‏گاه بردند. شبانه از آن‏جا به چاله سرا رفتم و در منزل سیّد مصطفى ماندم. صبح آقاى بهادرى كدخداى محل مرا با لباس عربى سوار ماشین كرد و به ایلام برد. در ایلام هم تحت تعقیب بودم. شب‏ها تا زمانى كه در ایلام بودم در منزل دوستان و آشنایان مى‏خوابیدم. بعد به اهواز آمدم، آقاى خزعلى و مرحوم گلسرخى منبر مى‏رفتند آن‏جا فرصت منبر پیدا نكردم. به خرّم‏شهر منزل آقاى محمدى رفتم و شب در مسجد صاحب‏الزّمان منبر رفتم. زمانى به آبادان سفر كردم كه آتش سوزى سینما ركس رخ داده بود و مردم عزادار بودند. در آن‏جا سخن‏رانى كردم، به مردم آبادان تسلیت گفتم و به خاندان پهلوى نفرین كردم. از این رو، مجبور شدم خود را پنهان سازم. در این‏جا با لباس مبدّل از ایلام خارج شدم و با یكى از دوستان به آبادان رفتم. وقتى به من خبر دادند كه گروه ضربت شهربانى قصد دارد تو را ترور كند، مجدّداً به آبادان رفتم. شب‏ها در مسجد آقاى قائمى منبر مى‏رفتم. یكى از شب‏ها پس از این‏كه از مسجد بیرون آمدم مأموران به سوى یك دستگاه تانك راهنمایى‏ام كردند، از تانك بالا رفتم. چند سرباز نشسته بودند. بین آنان نشستم. گفتند: برو داخل تانك. چند نفر سرباز هم داخل تانك بودند. تانك به راه افتاد و مقابل فرماندارى نظامى ایستاد. فرماندار وقت، تیمسار اسفندیارى بود. تا از تانك پیاده شدم یك گروهبان قوى مرا زیر لگد و سیلى و دشنام‏هاى ركیك خویش گرفت. بعد مرا نزد فرماندار بردند. گفتم: فكر نمى‏كنم شما دستور داده باشى كه چنین رفتار كنند. گفت: چه مى‏گویى، چون به شاه توهین كردى و احساس سربازها را تحریك كردى، مى‏خواستند تو را بكشند، من نگذاشتم. آن شب بازداشت شدم. فردا با چند مأمور مرا به اهواز فرستادند و در اهواز رهایم كردند. به آبادان برگشتم. بعد به خرّم‏شهر رفتم و در مسجد بازار منبر رفتم. در پایان منبر گفتم: این شعار را با من بدهید:

ما دین نبى خواهیم
ما شاه نمى‏خواهیم

جمعیّت یك‏پارچه با من هم كلام شد و این شعار را فریاد كرد.

1. تمام همّ این جانب این بود كه انقلاب پیروز شود و شكست نخورد، امّا در خصوص ساختار حكومت چیزى به ذهنم خطور نمى‏كرد. اوّل بار كه شنیدم در قم شعار «استقلال، آزادى، جمهورى اسلامى» سر مى‏دهند با خود عهد كردم كه در راه تحقّق این آرزو بكوشم. بعد از پیروزى هم هر كجا مى‏رفتم تلاش مى‏كردم كه تفهیم كنم این نظام براى ما از گذشته بهتر است كه - بحمداللّه - مردم هم درك كردند.
2. بعد از انقلاب با فرمان امام جهاد سازندگى تشكیل شد. چون به كارهاى آبادانى و عمرانى علاقه داشتم، به نمایندگى از سوى روحانیّت در جهاد سازندگى ایلام مشغول به خدمت شدم.

مدّتى در سیستان و بلوچستان و مدّتى هم در كردستان روحانى جهاد بودم. بیش‏تر میل داشتم به مناطق محروم خدمت كنم. یك مدّت هم در تهران در واحد فرهنگى بنیاد شهید در تجهیز مدارسِ شاهد همكارى داشتم.
این‏جانب از حوزه انتخابیّه استان ایلام كه تنها یك نماینده دارد، براى میان دوره دور اوّل مجلس خبرگان رهبرى انتخاب شدم.
آیت اله محمد تقی مروارید، نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری، دعوت حق را لبیک گفت.

به گزارش بولتن نیوز، ایشان ، نماینده امام در جهاد سازندگی ایلام بوده اند

مراسم تشییع در روز سه شنبه، ساعت 9 صبح از حوزه علمیه ایلام به طرف بهشت رضا این شهر آغاز خواهد شد. و مراسم ختم، عصر همان روز، و صبح و عصر چهارشنبه در مسجد جامع ایلام برگزار خواهد شد.


379/2/10 1. مائده(5) آیه‏هاى 15 - 16.

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۸/۰۱ساعت 9:57 توسط سامان |

خودتان را معرفی کنید؟ 
سید مرتضی حسینی هستم، نماینده مردم قزوین، تحصیلاتم حوزوی است و فعلا هم نماینده هستم.

از کدام شخصیت فرهنگی الهام می‌گیرید؟ 
از مقام معظم رهبری الهام می‌گیرم و فرد دیگری را الگو قرار نمی‌دهم.

آیا کمیسیون فرهنگی گزینه اول شما بود؟ 
گزینه اول من کمیسیون امنیت بود. من دو تا گزینه داشتم و هر دوی آن‌ها پر شده بود، به همین دلیل به این کمیسیون آمدم.

نیاز فرهنگی نسل جوان را چقدر می‌شناسید؟ زیاد / کم / متوسط 
متوسط

آخرین کار فرهنگی که کردید؟ 
کار ما همیشه فرهنگی بوده است.

با خانواده به سینما می‌روید؟ 
تا امروز که نرفته‌ام. سینما یک بار رفته‌ام و آن هم برای دیدن همین فیلم بوده است که بروم و ببینم چه فیلمی است.

نویسنده محبوب شما؟ 
مقام معظم رهبری.

در جبهه انقلاب اسلامی در شعر، چند نفر را می‌شناسید؟ 
خیلی علاقه به این وادی ندارم اما آنهایی که مقام معظم رهبری تایید می‌کنند را دوست دارم و آن‌هایی که مقام معظم رهبری مورد تایید قرار می‌دهند را ما نیز تایید می‌کنیم.

در ادبیات چطور؟ 
در ادبیات نیز همین‌طور.

در سینما چطور؟ 
در سینما نیز همین‌طور.

تعریف شما از جنگ نرم چیست؟ 
جنگ نرم مانند موریانه‌ای است که بدون دردسر در ظاهر پیش می‌آید و خورنده اعتقادات و فرهنگ جامعه اس

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۲۶ساعت 13:20 توسط سامان |

کارخانه ذوب آهن آرسلور میتال در شرق فرانسه (درمنطقه فلورانژ) با تصمیم مسئولان این شرکت تعطیل می شود و تصمیم قطعی مسئولان به کارگران این واحد ابلاغ شده است.
به گزارش مونیتورینگ اخبار خارجی واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی بی اف ام تی وی فرانسه، ادوار مارتن از نمایندگان اتحادیه های کارگری این شرکت گفت تصمیمی که مسئولان گرفته اند در مقایسه با توافقی که با دولت انجام داده بودند، بسیار وخیم تر و فاجعه بارتر است.
پس از این تصمیم کارگران خشمگین، کارخانه ذوب آهن را اشغال کردند. از دوهزار و پانصد کارگر، ششصد نفر بیکار خواهند شد و تعداد کمی از آنان امید به یافتن کاری در منطقه دارند.
مسئولان آرسلور میتال شصت روز به دولت مهلت داده اند سرمایه گذاری را برای خرید این کارخانه پیدا کند.
کارگران می گویند این تصمیم پیامدهای فاجعه آمیزی برای منطقه خواهد داشت.
برخی ها می گویند تنها راه حل برای نجات این شرکت، ملی کردن کارخانه است اما ارنو مونتبور وزیر ارتقاء صنایع چنین تصمیمی را منتفی می داند و می گوید دولت به دنبال سرمایه گذار احتمالی است. مسئولان آرسلور میتال در شانزدهم اکتبر آینده درباره آینده کاری کارگران مذاکره خواهند کرد.
ژان مارک وکرن یکی از نمایندگان اتحادیه کارگری آرسلور میتال گفت تصمیمی که از همه کمتر دردآور است این است که سرمایه گذار احتمالی بخواهد همه کوره ها را خریداری کند. ما شنیده ایم سرمایه گذار احتمالی فقط به دنبال خرید بخش مایعات کارخانه است. راه حلی دیگر وجود ندارد. این کارخانه سودآوری دارد اما معلوم نیست چرا آن را تعطیل می کنند.
نمایندگان اتحادیه های کارگری می گویند مسئولان علنا با کارگران اعلام جنگ کرده اند.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۱ساعت 17:51 توسط سامان |

حدود 300 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که بخش عمده آن در اختیار عده معدودی است که اصلا اهل تولید و کارآفرینی نیستند و هر کاری که سود بیشتری داشته باشد به سمت آن هجوم می برند. یک زمان خودرو به تعداد فراوان پیش خرید می کردند و زمان دیگر به بازار مسکن روی آورده بودند و حال هم در بازار سکه و ارز فعالیت می کنند.

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۱۰ساعت 21:8 توسط سامان |

تاریخ خبر :02/06/1391
منبع خبر: روزنامه NEUE ZURCHER ZEITUNG منتشره در زوریخ
مصاحبه گر: کريستف نوفر
متن خبر :
روزنامه فوق در خصوص برنامه هسته اي ايران با اکبر اعتماد اولين رئيس سازمان انرژي اتمي ايران که تحصيل کرده پلي تکنيک زوريخ است مصاحبه اي انجام داده که بشرح زير است:
س: آيا براي شما ساده بود که در سال 2001 به ايران باز گرديد در حاليکه از بسياري از ايراني ها که ايران را در سال 1979 ترک کردند شنيده مي شود که ما هرگز به ايران باز نمي گرديم ؟
ج: اين ايراني ها بودند که مرا دعوت کردند تا به ايران باز گردم. من هم به آنها گفتم که من به اين شرط به ايران باز مي گردم که با برنامه هسته اي هيچ کاري نداشته باشم. من گفتم که بعنوان يک فرد آزاد و مستقل به ايران مي آيم و آنها نيز پذيرفتند.
س: آيا رژيم ملاها هرگز تلاش نکرد تا از دانش شما بهره بگيرد؟
ج: چرا. آنها مي خواستند نظر مرا بعنوان مشاور مسئولين برنامه هسته اي جلب کنند ولي من پاسخ منفي به آنها دادم. من هرگز نمي خواهم مشاور بشوم و مي خواهم آزاد باشم. البته اگر آنها عقيده مرا درباره اين و يا آن موضوع خاص بدانند آنوقت نظرم را مي دهم.
س: شما کلا چگونه درباره رژيم ملاها فکر مي کنيد؟ شما چگونه با آنها کنار مي آئيد و چگونه با آنها کار مي کنيد؟
ج: رژيم به من هيچ ارتباطي ندارد. براي من ايران بعنون کشورم مطرح است. من ايران را دوست دارم. من کشورم و مردم آنرا دوست دارم. من با مردم کشورم زندگي مي کنم و هيچ تفاوتي برايم ندارد که چه کسي بر آن حکومت مي کند.مسلما کساني که بر کشور حکومت مي کنند مشکلاتي را براي مردم ايجاد مي نمايند. ولي من در اين امر دخالتي نمي کنم.
س: يعني اين يک معامله است: شما آنها را به حال خود مي گذاريد و آنها هر کاري که مي توانند در ايران انجام مي دهند؟
ج: دقيقا. آنها به من احترام مي گذارند و من بايد منصف باشم. آنها به من مي گويند که تو در گذشته شغل خود را بخوبي انجام دادي و آنها فعاليت هاي گذشته مرا که آنها را امروز به اينجا رسانده است به رسميت مي شناسند.خيلي ساده بگويم، آنها به من احترام مي گذارند، نه کمتر و نه بيشتر.
س: رژيم ايران وجهه بسيار بدي در غرب دارد زيرا غرب بر اين باور است که ايران مي خواهد بمب اتمي بسازد. آيا اين موضوع درست است؟
ج: بله، اين موضوع که غرب مي گويد که ايران مي خواهد بمب اتمي بسازد درست است. ولي اين موضوع که ايران مي خواهد اين کار را بکند درست نيست.موضوع از اين قرار است: غرب معاهده منع گسترش سلاح هسته اي را بوجود آورده ولي همين غرب خود به آن احترام نمي گذارد. روح اين معاهده نيز اين است که تا زمانيکه تو به تعهدات خود عمل کني، تا زمانيکه ايران بمب اتمي نساخته تا آن زمان ايراني ها مي توانند هر کار ممکني را با فناوري هسته اي انجام دهند. اين قرارداد بين المللي حتي از اين هم فراتر مي رود و مي گويد آنهائي که فناوري هسته اي را در اختيار دارند موظفند آنرا در اختيار تو هم قرار دهند. ولي آنها اين فناوري را در اختيار ايران قرار نمي دهند و آنهم تحت اين بهانه که زيرا اگر ما به تو اين فناوري را بدهيم مي خواهي با آن بمب اتمي بسازي. ولي اين امر مرا شگفت زده مي سازد زيرا از چه زماني در يک قرارداد به سوء ظن ها استناد مي شود. اين سوء ظن در خصوص ايران وجود دارد ولي فقط يک سوء ظن است.
س: آيا شما مي دانيد که در گذشته آمادگي هائي براي بمب وجود داشته است؟
ج: خير. ما در گذشته هرگز آمادسازي براي ساخت بمب اتمي انجام نمي داديم. ولي در سابق که من مسئوليت برنامه هسته اي را داشتم اينگونه فکر مي کردم که اين وظيفه من است که همه گونه آزمايشات را باز بگذارم.
س: اين به آن معناست که شما اجازه داشتيد تحقيقات در زمينه گزينه ساخت بمب را نيز انجام دهيد؟
ج: ما آن زمان غني سازي اورانيوم را با ليزر آغاز کرديم.اين امر آن زمان بسيار مدرن به حساب مي آمد. ما اين کار را مي کرديم ولي اين به آن معنا نبود که مي خواهيم بمب بسازيم. خيلي ساده تر بگويم، هيج دولتي يک شبه تصميم نمي گيرد که که فردا بمب اتمي مي بسازد. خير، اين موضوع يک موضوع سياسي است. اگر شما احساس کنيد که نياز به اين بمب داريد و امنيت شما در خطر قرار دارد آنوقت اقدام به ساخت سلاح اتمي مي کنيد. متاسفانه من بايد اين واقعيت را به شما بگويم که ايران امروز هيچ برنامه اي براي ساخت بمب اتمي ندارد ولي اگر فشارها از سوي غرب ادامه پيدا کند آنوقت آنها هستند که ايران را مجبور مي سازند تا اقدام به ساخت بمب اتمي کند. ايراني ها احساس مي کنند که که به بمب اتمي نياز دارند تا قدرت در منطقه خاورميانه باشند. اسرائيل، پاکستان، هند و روسيه يعني همه کشورهايي که ما در ميان آنها قرار داريم بمب اتمي دارند. و ايران اگر واقعا از سوي غرب بيشتر تحت فشار قرار گيرد آنوقت بمب اتمي را مي سازد و من بر اين عقيده ام که اين حق را هم دارد.چرا اسرائيل، پاکستان و هند اجازه دارند بمب اتمي بسازند و غربي ها نيز با آنها همکاري مي کنند در حاليکه آنها هرگونه ارتباطي را با ايران قطع کرده اند و آنهم بخاطر اين سوء ظن که شايد ايران بخواهد بمب اتمي بسازد. اين اصلا منصفانه نيست.
س: اين موضوع مسلم است که ايران تا سال 2003 برنامه هسته اي نظامي داشته ولي از آن سال به بعد آنرا متوقف نموده است. و امروز براي کارشناسان روشن شده که ايران همه وسائل لازم را براي ساخت بمب اتمي دارد ولي هنوز تصميم براي اين امر اتخاذ نشده است. درست است؟
ج: بله و نه. اين موضوع که ايراني ها تا سال 2003 برنامه هسته اي نظامي داشته اند درست نيست. اين درست نيست و فقط سازمانهاي امنيتي آمريکا اين ادعا را مي کنند. آن زمان ايراني ها حتي نمي توانستند روياي ساخت بمب را هم در سر داشته باشند. ولي اين موضوع که ايراني ها امروز تاکيد مي کنند که ما حق داشتن همه فناوري ها را داريم درست است. و اين هم درست است که ايراني ها تصريح مي نمايند که ما همه فناوريها را مي توانيم در کنار يکديگر داشته باشيم. ولي ما تصميم نگرفته ايم که بمب اتمي بسازيم. مانند وضعيت در آلمان و ژاپن است يعني آنها قابليت ساخت بمب اتمي را دارند ولي اين کار را نمي کنند زيرا نيازي به آن ندارند. وضعيت ايران هم دقيقا همينطور است. يعني آنها تا زماني که به آن نياز نداشته باشند آنرا نمي سازند و اگر ضرورتي ايجاد کند آنرا خواهند ساخت. اين موضوع نسبتا روشن است، اين طور نيست؟ چرا يک کشوري در خاورميانه مانند ايران نبايد ايزار لازم که با آن از خود دفاع نمايد را نداشته باشد؟
س: شما تائيد مي کنيد که ايران همه ابزارهاي لازم را در کنار هم قرار مي دهد و آماده سازي هاي لازم را مي کند تا آماده باشد که در صورت اتخاذ تصميم بتواند بمب اتمي را بسازد. درست است؟
ج: نه، کاملا. اين درست است که ايران تحقيقات را در زمينه هاي مختلف انجام مي دهد. و در اين زمينه ها نيز مرزي وجود ندارد و براساس معاهده منع گسترش سلاح هسته اي نير اين حق را دارد. اينکه چرا اين کار را مي کند من نمي دانم زيرا من نمي توانم مغز حکام کشورم را بخوانم .
س: وقتي آدم با رابرت کلي رئيس سابق بازرسان آژانس صحبت مي کند تاکيد مي نمايد که شما به مرکز غني سازي اورانيوم نطنز نگاه کنيد، اين مرکز خيلي بزرگتر از يک مرکز براي برنامه هسته اي غير نظامي است و آن بايد براي کار ديگري باشد. ضمنا شما براي آنکه با بيماري سرطان نيز مبارزه کنيد نيازي به غني ساري اورانيوم در غلظت بالا تا اين حد نداريد. پس قضيه از اين قرار است که ايراني ها نمي دانند چه کاري مي کنند و يا اينکه موضوع بزرگتري را در سر دارند يعني يک برنامه هسته اي نظامي. شما در اين زمينه چه مي گوئيد؟
ج: اولا در مرکز نطنز اورانيوم در حد بالا غني سازي نمي شود و حداکثر غلظت اورانيوم غني سازي شده در آنجا بين 4 الي 5 درصد است. چنين اورانيوم غني سازي شده اي را فقط براي سوخت نيروگاه اتمي مي توان بکار گرفت. اين در مورد نطنز. بعدا نياز به سوخت لازم براي نيروگاه تحقيقاتي تهران است. براي توليد اين سوخت نياز به اورانيوم غني سازي شده تا غلظت 20 در صد است. ايراني ها در سراسر جهان از هر کشوري که ممکن بود درخواست خريد اين سوخت را کردند ولي هيچ کشوري حاضر نبود تا آنرا در اختيارشان قرار دهد. اين درحاليست که اين نيروگاه براي استفاده پزشکي از اهميت بالائي برخوردار است. ايراني ها آنوقت گفتند اگر شما اين سوخت را در اختيار ما نمي گذاريد پس ما خودمان آنرا توليد مي کنيم. آنها اينک در مرکز فردو اورانيوم را تا 20 درصد غني سازي مي کنند. اين اورانيوم با اين غلظت براي اين نيروگاه تحقيقاتي ضرورت دارد. اگر غرب حاضر نشود تا با ايران همکاري کند آنوقت ايراني ها مرتبا پيش تر خواهند رفت. زماني آنها متوجه خواهند شد که ما همه ابزار لازم را براي ساخت بمب در اختيار داريم.
س: يعني شما مي گوئيد که تنها فشار غرب ايران را مجبور مي کند تا بمب اتمي بسازد؟
ج: بله، کاملا همينطور است.و غربي ها هيچ حقي ندارند که در اين زمينه اعتراض کنند. آنها مي بايست با ايران همکاري مي کردند. و دقيقا اين کار تنها راه درستي است که بتوان از ساخت بمب اتمي از سوي ايران جلوگيري بعمل آورد.
س: شما صحبت از همکاري با ايران مي کنيد. به نظر شما راه حل چيست؟ غربي ها در کجا بايد همکاري کنند؟
ج: من يک مثال براي شما مي زنم. در زمان من، ايراني ها ده درصد از سهام مرکز غني سازي اورانيوم يوروديف فرانسه را در اختيار داشتند. يعني ما در ده درصد در توليدات اورانيوم اين مرکز سهم داشتيم. من آن زمان خودم قرارداد آنرا امضا کردم. آنوقت چه شد؟ پس از پيروزي انقلاب در ايران فرانسوا ميتران رئيس جمهور فرانسه شد. وي يکباره گفت که درست است که ايران ده درصد در اين نيروگاه سهيم است ولي ما به آن اجازه نمي دهيم که توليدات اين مرکز به آن داده شود. وقتي شما اينگونه با ايران رفتار کنيد آنوقت اين کشور خود بايد آستين ها را بالا بزند. و امروز دقيقا همين کار را مي کند زيرا فرانسه ورود آنرا به اين مرکز ممنوع کرد.
س: ما امروز اين مذاکرات بدون پايان در استانبول، بغداد و مسکو را شاهد هستيم. آدم زماني اين احساس را پيدا مي کند که اين امر به بازي موش و گربه تبديل شده است. شما خروج از اين بن بست را در کجا مي بينيد؟
ج: آنچه من مي توانم به شما بگويم آن است که کاري که غرب مي کند غير قانوني، مغاير با معاهده منع گسترش سلاح اتمي و ضمنا داراي نتيجه معکوس است. شما مي گوئيد که آنها مي خواهند مانع از آن شوند که ايران بمب اتمي را بسازد ولي من مي گويم که آنها ايران را بر آن مي دارند تا بمب اتمي را بسازد. اين يک نکنه است. چگونه مي توانيم از اين بن بست خارج شويم؟ من هيچ راهي را نمي بينم. من معتقدم که در حال حاضر اصلا موضوع به اتم ربطي ندارد. نه، غربي ها از ايران ترسي ندارند. آنها اين بهانه را پيدا کرده اند تا تحريم ها را عليه ايران اعمال کنند و فشار بر آنرا افزايش دهند.
س: پس هدف غربي ها چيست؟
ج: اگر مسئله اتمي هم وجود نداشت آنها موضوع ديگري را پيدا مي کردند. امروز مشکل در اينجاست که ايران موضعي را اتخاذ کرده که غرب نمي تواند آنرا قبول کند. اين يک مبارزه است و ادامه دارد. من هيچ راه حلي را در وضعيت فعلي نمي بينم.
س: يعني اگر بگونه ديگري بخواهيم بگوئيم، فقط گزينه جنگ باقي مي ماند؟

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۷/۰۵ساعت 18:13 توسط سامان |

شرایط امروز جامعه ما و آمار و ارقام نشان می‌دهد جامعه ما به دلیل بروز موارد غیر اخلاقی ، خلاف عرف و قانون ، جامعه ای است که به خط قرمز نزدیک شده و گاه پژوهشگران و جامعه‌شناسان موارد اتفاق افتاده در جامعه را شبیه جامعه ای می‌دانند که در حال سقوط اخلاقی است .


 احتمالاً تا به حال از کنار مدرسه راهنمایی و یا ابتدایی به هنگام تعطیلی رد شده‌اید ، و ملاحظه کرده‌اید که چقدر راحت دانش آموزان  اعضای خانواده هم را آماج الفاظ رکیک و فحش‌های ناموسی قرار می‌دهند و پدران و مادران خود را با آن فحش‌ها نوازش می‌کنند و بر روی این فحش و کلمات زننده نام شوخی می‌گذارند ، البته این فاجعه غیر اخلاقی فقط در بین دانش آموزان نیست و این پدیده‌ زشت در بین برخی دانشجویان ما هم رواجی نسبی پیدا کرده است .

بحران وضع اخلاق اجتماعی ما به این موارد ختم نمی‌شود و روز پنج شنبه 11 خرداد ، خبر سومین فرزندکشی آن هم در شمال غرب کشور طی سه ماه مخابره شد ، قتل‌هایی که به بدترین نحو رخ داده ، فقط یکی از این قتل‌ها به وسیله  وصل  کردن مقتول به سیم برق اتو  رخ داده و کودکی را قربانی کرده بود.

امروزه جامعه ما با شیب قابل ملاحظه ای در حال سقوط اخلاقی است .  به مواردی از آمارها و واقعیت‌های جامعه توجه کنیم :

  پزشکی قانونی اعلام کرده که روزانه 3 ایرانی با سلاح سرد کشته می‌شوند و به طور متوسط در هر سال یک هزار و 119 نفر به وسیله این سلاح کشته شده‌اند.


 همچنین از هر 1000 نفر ایرانی، هر سال 8 نفر به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند.(2)

بر اساس پژوهش‌های یک پژوهشگر ماهانه ۱۳ زن به دلیل اعتیاد جان خود را از دست می‌دهند . (3)

آخرین آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد که در سال 1390، تعداد 142 هزار و 841 واقعه طلاق به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 4.1 درصد افـزایش داشته است.(4)

یک منبع آگاه در سازمان تربیت بدنی از شناسایی 436 ورزشکار مرد که به واسطه نوع آرایش و پوشش از آنان به عنوان ورزشکاران زن نما یاد می‌شود خبر داد.(5)

فرمانده «ناجا»نیز از ثبت  900 پرونده تجاوز در سال 90 خبر داد ،  به گفته فرمانده ناجا، حدود 40‌درصد آمار تجاوز مربوط به زنان و 60‌درصد مربوط به لواط است که معمولاً علیه افراد زیر 15 سال و با اغفال صورت می‏گیرد.(6)


این آمارها نه ساختگی است و نه توسط بی بی سی گفته شده ، تمام موارد بالا را مسئولین کشورمان گفته‌اند . این‌ها واقعیت‌های امروز جامعه ماست که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. در کدام دهه بعد از انقلاب شاهد این همه طلاق بودیم ؟ چه هنگامی آمار معتادان – فقط حرفه ای – ما این قدر بوده است ؟(7)

خیانت‌های خانوادگی و تن فروشی و دختران فراری(8) ، چه هنگام این قدر رواج داشته است ؟ آیا این ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی است یا ما اکنون داریم میوه سیاست‌های غلط دهه اخیر را می چینیم ؟

 

  در حال حاضر با   74 میلیون و 961 هزار و 702جمعیت 16 میلیون پرونده قضایی داریم! که اگر برای هر پرونده حداقل 2 نفر طرف دعوا را در لحاظ کنیم ، این بدان معناست  که در حال حاضر 32 میلیون نفر از جمعیت ایران در حال نزاع قضایی با یکدیگرند!

 

تعداد پرونده های قضایی در سال 86 ، هشت میلیون پرونده بوده که طبق گفته معاونت پیشگیری از وقوع جرم ، این رقم سال 89 به 16 میلیون پرونده می‌رسد. یعنی در کمتر از سه سال پرونده های قضایی دو برابر شده است (9)این تنها یک عدد نیست که از 8 میلیون به 16 میلیون تبدیل شود بلکه این عدد از منظر جامعه‌‌شناختی شاید اهمیتش به مراتب بیشتر باشد.


حرمت زنان در جامعه آن گونه که باید محفوظ نیست، آمار تجاوز به زنان در جامعه ( صرفاً تاکید بر تجاوز به عنف نیست و شامل تعدی های خیابانی و ... است ) در حد هشدار است ، شیوع پدیده دوستی‌های خیابانی و ارتباط دختر و پسر که به میانگین سنی پایین رسیده چرا این قدر زیاد است  (10) 

 

مگر روزی از همین دختران به عنوان نوامیس خودمان دم نمی‌زدیم ، تیتر چند خبر از این فجایع موید این گفته‌هاست : روزنامه جام جم در روز 11 خرداد گزارش داد که ، 3 جوان که پس از ارتباط با دختران کم سن و سال، آن‌ها را فریب داده و با تهیه فیلم‌های غیراخلاقی، اخاذی می‌کردند دستگیر شدند.

همچنین خبرگزاری فارس در تاریخ 3 خرداد خبر از دستگیری کنتور نویس جعلی که به زنان خانه دار تجاوز می‌کرد داد .

 

چند سال است که حسگرهای اجتماعی ما ضعیف شده است و مردم دیگر توجهی به این آمار نمی‌کنند ، کمتر شخصی می‌تواند با ارائه آمار مستند و مستدل ، کسی را قانع کند که جامعه ما در حال نزدیک شدن به خط قرمز است . آمار و ارقام بالا نشان می‌دهد که زنگ خطر به صدا درآمده است . باید فکری کرد ! جامعه‌شناسان برجسته و صاحب نظران باید این موضوعات را کالبد شکافی کنند ، دست از دعواهای سیاسی برداریم .


مشکل مهم جامعه امروز ما این نیست که آمار انواع و اقسام کارهای خلاف زیاد شده است و در حد انفجار قرار دارد، بلکه مشکل این است که مردم در قبال این موضوع حساس نیستند .

 

چندی پیش دیدیم در حادثه تروریستی فرانسه که به قتل سه دانش آموز یهودی منجر شد چگونه شهروندان فرانسوی با نصب پلاکاردها و تظاهراتی به این حادثه عکس‌العمل نشان دادند  و چه موج عظیمی در اعتراض به آن حادثه بلند شد.

 

این مورد را با همین حادثه اخیر خرمدره مقایسه کنید . به جز چند کلمه آخی ، بمیرم الهی و یا در بهترین حالت خدا خیرشان ندهد تمام شد .

 

تا انگیزه لازم از طرف اجتماع فراهم نشود این موارد پابرجاست . جامعه پیشرفته جامعه ای نیست که بتواند روزی یک ماهواره به فضا پرتاب کند یا برج‌های آنچنانی داشته باشد و یا مسئولینش به فکر نجات بشریت باشند ! و  روزی در کشورها و کنفرانس‌های لوکس دنبال گفتگوی تمدن‌ها و امروز در کشورهای امریکای لاتین در فکر نجات جهان از یوغ امپریالیسم جهان خوار باشند .

 

جامعه پیشرفته جامعه ای است که در آن علوم انسانی سرآمد باشد نه اینکه هر جامعه شناس و پژوهشگری اگر آمار صحیحی بدهد همگی به آن حمله کنیم و فوری انواع و اقسام اتهامات را به وی بچسبانیم . (11)

 

جامعه ای پیشرفته است که بتواند ریشه بسیاری از نزاع‌های خیابانی و بیهوده را کشف کند ، مسئولی مسئول است که بجای اینکه بگوید : " آستانه تحمل مردم پایین آمده " این مورد را ریشه یابی کند .


در آخر ذکر داستانی را مکمل موضوع بالا می‌دانم: شبی سارقی در حال سوراخ کردن مکانی بود ، شخصی از او پرسید که چکار می‌کنی ؟ گفت دارم طبل می‌زنم. گفت پس چرا صدای طبل نمی‌آید؟ گفت صدایش صبح درمی‌آید. صدای وضعیت فعلی جامعه هم بعداً به شکل فاجعه آمیزی درمی‌آید.


پی نوشت ها:

 

2-      پزشکی قانونی: روزانه 3 نفر با سلاح سرد کشته می شوند

http://www.asriran.com/fa/news/173992

3    3-      مرگ ماهانه ۱۳ زن به دلیل اعتیاد

http://www.majidabhari.ir/newspaper/?p=199

4-      4- جدیدترین آمار ازدواج و طلاق در کشور

http://www.alef.ir/vdciwyazvt1aww2.cbct.html?157558

  5-5-      استفاده 436 ورزشکار مرد در کشور از لباس و آرایش زنانه

http://www.alef.ir/vdcdss09.yt05k6a22y.html?67353

6-     6-    روزنامه شرق ، شماره 1542 چهارشنبه,10 خرداد 1391

7-  7-      اعلام آمار رسمی تعداد معتادین حرفه‌ای ایران

http://aftabnews.ir/vdcjymeh.uqet8zsffu.html

  8- 8-      نبود آماری دقیق از تعداد دختران فراری در ایران

http://aftabnews.ir/vdcgyn9y.ak9wq4prra.html

9-      9-    در کمتر از سه سال پرونده های قضایی دو برابر شده است http://www.khabaronline.ir/Images/Kind/1.png

http://www.khabaronline.ir/detail/192581/

  10 10-  آمار قابل تامل/ ۸۰ درصد دختران دبیرستانی دوست پسر دارند!

http://jahannews.com/vdchkwnzi23nqqd.tft2.html

  11- 11-  آماده ام مدارکم درباره دوستی ۸۰ درصد دختران با پسران را در اختیار مسوولان بگذارم 

http://www.khabaronline.ir/news-167751.aspx

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ساعت 12:8 توسط سامان |

وزیر اقتصاد ایران با استناد به آمار صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص ملی را حدود ۴۸۲ میلیارد دلار برآورد کرد و ایران را قدرت هفدهم اقتصاد جهانی خواند. اما کارشناسان این آمار را "ساختگی و غیر واقعی" می‌دانند.

شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی، با استناد به آمار صندوق بین‌المللی پول در مجلس شورای اسلامی مدعی شد که ایران در حال حاضر رتبه هفدهم اقتصاد جهان را داراست. کارشناسان اقتصادی ایران در مقابل می‌گویند که داده‌های صندوق بین‌المللی پول از سوی دولت تامین می‌شود، به‌ این دلیل نمی‌توان به این آمار استناد کرد.

موسی‌الرضا ثروتی، نماینده مجلس نهم، در گفت‌وگویی با سایت "فرارو" تاکید کرد که «بانک مرکزی با صندوق بین‌المللی پول قرارداد دارد که هر شش ماه یا یک سال آمار و ارقام خود را به این صندوق بدهد». در اصل آنچه به عنوان آمار بین‌المللی بدان استناد می‌شود همان اطلاعات دولت است که به این نهاد بین‌المللی داده شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت: «دشمنان به دنبال این هستند که نهادهای آماری ما را بی‌اعتبار کنند تا منابع دروغین آماری خود را جا بیندازند.»

محمدرضا پازوکی، کارشناس برنامه‌ریزی، آمارهای موجود ایران را شفاف نمی‌داند. وی به سایت "فرارو" گفت: «آماری که آقای حسینی ارائه کردند اگر درست باشد باید پرسید بر اساس کدام گزارش ارائه شده است. اکنون آخرین گزارش رسمی کشور که سازمان برنامه بیرون داده مربوط به سال ۱۳۸۸ است. بنابراین اگر وزیر اقتصاد معتقد است آمارها باید شفاف باشد چرا این آمارهای شفاف را به اطلاع کارشناسان و مردم نمی‌رسانند.»

آمارهای خودساخته و مشکوک

وزیر اقتصاد در حالی به آمارهای موسسات بین‌المللی استناد می‌کند که صحت و منابع اطلاعاتی آن را پوشیده نگاه می‌دارد. پازوکی گفت: «اگر آمار سازمان سیا و صندوق بین‌المللی پول قابل قبول است، پس باید به آمارهای منفی که آنها ارائه می‌دهند نیز استناد شود.»

هیچ یک از نهادهای بین‌المللی در ایران دفتری ندارند و اجازه کار میدانی نیز به نهادها و افراد مستقل داده نمی‌شود. اغلب کارشناسان در ایران خواهان انتشار اطلاعات مالی و اقتصادی از سوی وزارت اقتصاد هستند، اما در پی انحلال سازمان برنامه و بودجه هیچ نظارت مستقلی بر دخل و خرج‌های دولتی وجود ندارد.

حسینی هم‌چنین رشد اقتصادی سال ۹۰ را بالای سه و نیم درصد برآورد کرد، اما به گفته کارشناسان در خوش‌بینانه‌ترین برآوردها این رشد در سال ۹۰ زیر یک درصد بوده است. صندوق بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال ۸۹ را نیز معادل یک درصد دانسته بود. در پی افزایش تحریم‌های بین‌المللی و سقوط بی‌سابقه ارزش ریال به نظر می‌رسد که هیچ کارشناسی درباره دو رقمی بودن تورم در ایران شکی نداشته باشد. بانک مرکزی نیز تورم را حدود ۲۲ درصد اعلام کرده است.

رشد ناخالص ملی و جایگاه واقعی اقتصادی ایران در جهان

بانک مرکزی علت عدم انتشار آمارهای رسمی نرخ رشد اقتصادی از نیمه دوم سال ۱۳۸۷ را اختلاف نظر با وزارت صنایع و معادن بر سر نرخ رشد بخش صنعت و معدن می‌داند.

در حالی که مسئولان اقتصادی کشور رشد نزدیک به "صفر" ایران در سال ۱۳۹۰ را به افزایش بهای حامل‌های انرژی نسبت می‌دادند و امیدوار بودند که با "تغییر الگو‌های مصرف" دوباره شاهد رشد اقتصادی باشیم، عملاَ گرانی مهم‌ترین کالاهای مصرفی جایی برای خوش‌بینی‌های اقتصادی باقی نگذاشته است.

به گفته وزیر اقتصاد، «طی ۵ سال گذشته تولید ناخالص داخلی ایران از ۲۴۱ میلیارد دلار به ۴۸۲ میلیارد دلار رسیده است که این آمار بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول است».

نخستین پرسشی که کارشناسان مطرح می‌کنند این است که چرا افزایش تولید ناخالص ملی در کاهش نرخ بیکاری نه تنها بی‌تاثیر بوده، بلکه نتیجه‌ای معکوس به همراه داشته است؟

پازوکی می‌گوید: «تنها اتفاقی که در این سال‌ها افتاده واردات به شدت افزایش یافته است. یعنی واردات، نرخ رشد تورم، نرخ رشد نقدینگی افزایش یافته و نرخ رشد سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده است. من بعید می‌دانم کشوری که چنین وضعیت اقتصادی دارد حتی در منطقه خود جزو قدرت‌های اقتصادی باشد.»

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۱/۰۳/۲۷ساعت 21:44 توسط سامان |

میزان ترافیک اطلاعات در سال 2016 به یک و سه دهم زتابایت می‌رسد که این رقم چهاربرابر میزان کنونی است .

به گزارش شرکت سیسکو در سال 2016 ،میزان ترافیک سالانه آی پی مساوی استفاده از اطلاعات در سال‌های 1984 تا سال جاری خواهد بود.

مهم‌ترین دلایل اصلی این این افزایش، تعداد کاربران اینترنت و یارانه‌های بیشتر است.

به گزارش سیسکو در سال 2016 تعداد استفاده کنندگان از اینترنت به حدود سه میلیارد و 400 میلیون نفر خواهد رسید که این رقم حدود 45 درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد.

بر اساس گزارش سیسکو بیشترین رشد متعلق به  آی.پی ویدئو است و پیش بینی شده که 86 درصد از تمامی ترافیک اطلاعات در سال 2016 به این بخش اختصاص خواهد یافت.

سیسکو در نخستین گزارش خود در سال 2007 پیش بینی کرده بود که ترافیک آی پی تا سال 2011 به حدود 28 و چهار دهم اگزابایت در هر ماه خواهد رسید که این میزان از رقم واقعی -سی و هفت درصد - حدود هفت درصد بیشتر بود

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۰۳/۱۹ساعت 11:18 توسط سامان |

بررسی یک موسسه آلمانی آزمایش اقلام مصرفی، ویروس‌یاب‌های رایگان همراه با دیوار آتش (فایروال) ویندوز 7 می‌توانند به شکل مناسبی حفاظت از رایانه‌تان را در برابر تهدیدهای اینترنتی بر عهده بگیرند.

خبرگزاری آلمان از برلین گزارش داد، بنیاد وارنتست (StiftungWarentest) چهارده بسته امنیتی و چهار برنامه رایگان ویروس‌یاب را مورد آزمایش قرار داد.

رایانه‌های کم‌توان‌تر بیش از همه از ویروس‌یاب‌های رایگان بدون فایروال سود بردند، زیرا از همان فناوری گزینه‌های گران‌قیمت‌تر استفاده می‌کنند. البته این گزینه‌ها قدرت محاسبه‌گری بیشتری دارند و حافظه کمتری مصرف می‌کنند.

مجله آلمانی تست گزارش داد، فایروال ویندوز 7 بهتر از فایروال‌های دیگر برنامه‌های تجاری کار می‌کند. 

آزمایش‌کنندگان بین برنامه‌های ویروس‌کش رایگان آویرا (Avira) را بهترین برنامه دانستند و پس از آن به ترتیب Avast، AVG، نسخه رایگان 2012 و ضروریات امنیتی مایکروسافت را بهترین برنامه‌ها دانستند.

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۱/۰۳/۱۹ساعت 11:13 توسط سامان |

 سایت آفتاب: روز گذشته تازه‌ترین رقم نقدینگی موجود کشور از سوی وزیر اقتصاد اعلام شد: نقدینگی موجود در کشور به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان رسید!   به نوشته روزنامه تهران‌امروز، وزیراقتصاد با تاکید بر اینکه کنترل نقدینگی بیش از پیش مورد توجه دولت است تصریح کرد: نکته‌ای که در شورای پول و اعتبار بسیار مورد تاکید است، این است که تلاش شود نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد برود. به طور مشخص همچنان اهتمام داریم که نقدینگی در بازار کار و بازار سرمایه به حرکت در بیاید. در کنار آن هم باید مسیر سفته بازی را مسدود کنیم و هم باید جریان سالم پولی را ایجاد کنیم.   توضیحات وزیر اقتصاد دولت دهم در خصوص تلاش دولت برای کنترل نقدینگی در حالی است که طی شش سال اخیر روند شاخص نقدینگی شکلی صعودی داشته و این در جهت عکس روند شاخص رشد اقتصادی کشورمان است.   در حالی‌که تعریف اقتصاد پویا چنین است که رشد اقتصادی و رشد نقدینگی باید متناسب باشد.   بر اساس گزارش‌های آماری بانک مرکزی، روند بررسی نقدینگی در کشور طی سال‌های ۸۴ تاکنون حاکی است، حجم نقدینگی در کشور در مرداد ۸۴ ، ۷۰هزار میلیارد تومان، سال ۸۵ بیش از ۱۲۸ هزار میلیارد تومان، سال ۸۶ بیش از ۱۶۴ هزار میلیارد تومان، در پایان سال ۸۷ نیز بیش از ۱۹۰ هزار میلیارد تومان و در پایان سال ۸۸ نیز ۲۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم تا پایان آذر ماه سال ۸۹ به بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان رسید و اما آخرین رقم اعلامی وزیر اقتصاد از نقدینگی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان کشور از آذر ماه سال گذشته تا کنون حکایت می‌کند که با این حساب نقدینگی از مرداد ماه ۸۴ تا کنون بیش از ۵۰۰ درصد رشد داشته است.   در حقیقت با استناد به گفته وزیر اقتصاد نقدینگی امروز جامعه ۳۰ هزار میلیارد تومان بیش از آن چیزی است که آخرین آمار بانک مرکزی اعلام کرد.  روند افزایش رشد نقدینگی در دولت دهم همچون دولت نهم ادامه دارد و با وجود اینکه طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در حال اجراست و دولت باید برای جلوگیری از افزایش نقدینگی تمهیدات ویژه‌ای اتخاذ نماید اما در این راستا برنامه خاصی را عملی نکرده است و حتی با اتخاذ سیاست‌های انبساطی در سال ۹۰ به این افزایش نقدینگی دامن زده است.   نقدینگی در اقتصاد به مجموع پول و شبه پول گفته می‌شود که با افزایش تورم ارتباط مستقیم دارد، چرا که هر چه میزان نقدینگی افزایش پیدا کند به همان میزان ارائه کالا و خدمات در جامعه نیز باید افزایش یابد و چون حجم کالا و خدمات محدود است پس باید میزان نقدینگی به گونه‌ای باشد که با کالا و خدمات برابری کند.   اگر این توازن ایجاد نشود و میزان نقدینگی بیش از حد افزایش یابد کالا و خدمات در جامعه کم شده و در نتیجه تورم افزایش می‌یابد. با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی به خانوارها طبیعتا میزان نقدینگی در جامعه روند افزایشی پیدا کرد.   در کنار این مسئله دولت نیز در سیاست‌های پولی خود در سال۹۰ را انبساطی تنظیم و به این شکل است که شاهد رکود تورمی هستیم.  سرگردانی ماندگار نقدینگی در بازارهای ارز و طلا نشانه‌های این وضعیت را می‌توان در بازار طلا و ارز و اتفاقات اخیر این بازار جست و جو کرد.   بازار طلای ایران به‌ویژه بازار خرید و فروش سکه به‌عنوان شاخصی از نقل و انتقال جریان نقدینگی سیال و فرار جامعه همواره جذابیت‌ها و ریسک‌های ویژه خود را داشته است تا آنجا که همواره در بازار ارز و سکه در اثر نوسانات شدید قیمتی، دولت از طریق بانک مرکزی ناچار به دخالت و تزریق دلار و سکه شده است.   حمید تهران‌فر، مدیرکل سابق نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی در تایید این جریان به تهران امروز گفته بود: کاهش نرخ سود بانک‌ها سبب می‌شود تا نقدینگی از بانک‌ها خارج شود و به سمت بازار‌های دیگر جریان یابد.   مردم به دنبال سرمایه‌گذاری با سود بیشتر هستند به همین خاطر وقتی از بانک‌ها سود مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند به سراغ بازار‌های دیگر می‌روند. از آنجایی که بازار سرمایه هنوز نتوانسته اطمینان کامل مردم را جذب کند.   نقدینگی سرگردان به سمت بازار ارز و طلا می‌رود. این کارشناس پول در ادامه افزود: بازار ارز به دلیل نوسانات خاص خود و اینکه جذابیت لازم رابرای مردم عادی ندارد نقدینگی را به سمت بازار طلا سوق می‌دهد. هر چند این روزها بازار ارز هم برای عموم مردم جذابیتهای خود را پیدا کرده ولی با این همه سیل نقدینگی به سمت بازار طلا بیش از ارز مشاهده می‌شود.   یارانه نقدی و کاهش نرخ سود بانکی دلیل رشد نقدینگی  هدفمندی در حال اجراست و قیمت بازار سکه به عنوان نمونه‌ای از وضعیت اقتصادی ایران فراتر از قیمت جهانی سکه رشد داشت عده‌ای معتقدند این رشد حبابی است و عده‌ای دیگر افزایش نقدینگی در بازار را عامل آن می‌دانستند.   یکی از دلایلی که باعث افزایش نقدینگی می‌شود کاهش نرخ سود بانکی است و دلیل دیگر پرداخت یارانه نقدی است.   مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این باره معتقد است: تحلیل بسیاری از سرمایه‌داران و مردم در چنین مواقعی، تداوم روند روبه‌رشد قیمت‌هاست و همین موضوع موجی می‌شود تا اشتیاق برای خرید سکه و طلا بیشتر شود. این موضوع موجب افزایش تقاضا در بازار و بالا رفتن کاذب قیمت‌ها می‌شود. در دوره اخیر نیز یارانه‌های نقدی سرگردان هرچند که کوچک هستند اما در این افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نبودند.  وی، خروج سرمایه از بازارهایی همچون بورس و مسکن و ورود آن به بازار جذاب و رو به رشد طلا را یکی دیگر از عوامل ایجاد حباب در بازار طلا و سکه دانست وبه تهران امروز اظهار کرد: حال حاضر بازار مسکن و سایر بازارهای مالی در ایران جذابیت لازم برای جذب سرمایه را ندارند.   اختلاف فاحش نرخ رشد اقتصادی و نرخ نقدینگی  غلامحسین بزرگ منش اما روند افزایشی نرخ رشد نقدینگی را از نگاهی دیگر مو شکافی می‌کند. طبق گفته اودر اقتصاد سالم و پویا نرخ رشد نقدینگی باید با نرخ رشد اقتصادی متناسب باشد.   این در حالی است که در کشور ما سه سالی است که نرخ رشد اقتصادی از سایت رسمی بانک مرکزی حذف شده است و تنها به صورت شفاهی هر یک از مردان اقتصادی عددی را به عنوان نرخ رشد اقتصادی اعلام می‌کنند.  سال گذشته وزیر اقتصاد نرخ رشد اقتصادی کشور را نزدیک ۱۰ درصد اعلام کرد ! اما صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده بود نرخ رشد اقتصادی ایران را برای سال ۹۰ صفر درصد پیش‌بینی کرده!   حال در مقابل اعداد عجیب نرخ رشد اقتصادی که هیچ سند موثقی پشت اعلام آن وجود ندارد نرخ رشد نقدینگی در شیبی تند در حال بالا رفتن است.  بزرگ منش، کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص به تهران امروز می‌گوید: نقدینگی موجود در جامعه در بازارهایی می‌رود که حاصلش تولید نیست به سمت بازار ارز و طلا و مسکن و سفته‌بازی، بازارهایی که تنها به ازدیاد تقاضا و کاهش عرضه دامن می‌زنند و تداوم چرخش این نوع از نقدینگی نتیجه‌ای جز تورم و کاهش تولید و ورشکستگی کارخانجات تولیدی ندارد.   او در پایان با تاکید بر اینکه پایین بودن نرخ رشد اقتصادی دلیل اعلام نشدنش است تصریح می‌کند: وقتی نرخ رشد اقتصادی وجود ندارد کسی متوجه فاصله زیاد نرخ رشد نقدینگی و نرخ رشد اقتصادی نمی‌شو

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۹۰/۰۹/۱۱ساعت 18:48 توسط سامان |

 قرارداد ساخت کارخانه آلومينيوم مسجدسليمان با مشارکت بنياد مستضعفان و يک سرمايه گذار چيني منعقد شد.  اين قرارداد در تهران و با حضور سيد جعفر حجازي استاندار خوزستان، علي آقامحمدي معاون نظارت و هماهنگي در سياستهاي اقتصادي معاون اول رئيس جمهور، محمد فروزنده رئيس بنياد مستضعفان، خدامراد احمدي رئيس سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران و محمد خانچي فرماندار مسجدسليمان و همچنين نمايندگان يک شرکت چيني به عنوان سرمايه گذار منعقد شد.  استاندار خوزستان  گفت: قرار است زيرساختهاي اين کارخانه به طور همزمان با ساخت آن با اعتبارات استان اجرا شود که از جمله اين موارد اتصال اين کارخانه به راه آهن سراسري در سال ۱۳۹۱ است.  وي افزود: ايجاد راه آهن جديد از مسجدسليمان به بندرامام خميني(ره) و احداث خط لوله انتقال گاز به اين کارخانه از ديگر اقدامات ما براي تسريع در بهره برداري از اين کارخانه است.   آقا محمدي در خصوص پروژه احداث کارخانه آلومينيوم مسجدسليمان نيز اظهار داشت: دولت با جديت از اين پروژه حمايت خواهد کرد و اعتبارات لازم آن را تامين خواهد کرد.  همچنين رئيس بنياد مستضعفان در اين مراسم گفت: نقش رئيس جمهور و حمايت وي از تصويب اين پروژه در سفر اول هيئت دولت به استان خوزستان جاي تقدير دارد زيرا وي شخصا با احداث چنين کارخانه‌اي براي توسعه مسجدسليمان موافقت کرد.  فروزنده تصريح کرد: بنياد مستضفعان به عنوان يکي از شرکاي اين پروژه تمام تلاش خود را خواهد کرد که اين کارخانه با سرعت و در مدت زمان تعيين شده ساخته شود.    محمد خانچي افزود: خوشبختانه براي ساخت اين کارخانه علاوه بر مشارکت و حضور بنياد مستضعفان و سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، يک شرکت چيني نيز به عنوان سرمايه گذار وارد اجراي پروژه شده است. اکنون تمام فعاليتهاي اجرايي اين پروژه با بازشدن LC آن در بانک آغاز خواهد شد و قرار است در مدت ۴۲ ماه ساخته شود و به بهره برداري برسد.  فرماندار مسجدسليمان گفت: قرار است در اين کارخانه سالانه ۳۵۰ هزار تن آلومينيوم توليد شود و يکي از موارد مثبت اين طرح استفاده از تکنولوژي ۴۰۰ کيلوآمپر است که مورد تاکيد ما نيز بود.  خانچي عنوان کرد: اين کارخانه در مدت ساخت سه هزار نفر را به طور مستقيم مشغول خواهد کرد و هنگام بهره برداري و آغاز به کار قادر خواهد بود براي يک هزار و ۱۰۰ نفر به صورت مستقيم و دو هزار نفر به طور غيرمستقيم شغل ايجاد کند.  

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۹۰/۰۷/۱۶ساعت 14:48 توسط سامان |

سایت محافظه‌کار «سیاست‌نامه» در گزارشی اعلام کرد در ۳۰ سال گذشته به طور میانگین ۳۰۰ امامزاده در سال به امامزاده‌های کشور افزوده شده و تعداد امامزاده‌های ایران ۷برابر شده‌است.  این سایت روز شنبه با ابراز نگرانی از افزایش «امامزاده‌های دروغین» در ایران نوشته است که «تعداد امامزاده‌ها در اوایل انقلاب ۱۵۰۰ تن بوده که متأسفانه به ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن» افزایش یافته‌است.  به نوشته این سایت، «بیش از پنج هزار تن از امامزادگان مدفون در ایران را به نام امام موسی کاظم نسبت می‌دهند.»  به گزارش سایت «سیاست‌نامه»، استان اصفهان به دلیل شرایط آب و هوایی و تعدد مناطق روستایی یکی از پر امامزاده‌ترین استان‌های کشور پس از استان‌های شمالی محسوب می‌شود.  به نوشته این سایت، «تنها در یکی از شهرستان‌های استان اصفهان به نام خوانسار حدود پنج امامزاده وجود دارند که دو تن از آن‌ها دو سال پیش یعنی در سال ۸۸ طی اتفاقی نادر کشف شدند.»  این سایت می‌نویسد که ایجاد این امامزاده‌ها با «قصه‌ها، رؤیاپردازی‌ها و خواب‌های دیده و ندیده برخی اهالی» آغاز می‌شود و «کمتر کسی به نسب‌شناسی مقبره مذکور شک می‌کند.»  خبرگزاری مهر، دوم اردیبهشت‌ماه از شناسایی مقابر ۳۲ امامزاده جدید طی سال گذشته در استان مازندران خبر داد و نوشت که «سال گذشته با ۲۰ میلیارد ریال اعتبار از محل بودجه‌های ملی، استنی و نذورات، احداث مقابر  ۱۳۲امامزاده مازندران آغاز شده که بخشی از مراحل ساخت و تجهیز آنها در سال جاری ادامه دارد.» 

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۵/۱۲ساعت 22:37 توسط سامان |

كشف بيش از ۴ هزار صفحه قرآن در محراب مسجد صنعا  

به تازگى قرآنى با خطوط كوفى و حجازى و بدون نقطه كه قدمت آن به قرن ششم هجرى بازمى گردد در محراب مسجد تاريخى صنعا كشف شده است. به گزارش مهر باستان شناسان يمنى ۴ هزار و ۵۰۰ صفحه از برگهاى قرآنى را كشف كردند كه خطوط آن كوفى و حجازى بدون نقطه بوده اند.اين دستنوشته هاى قرآنى در پى ترميم و بازسازى مسجد بزرگ و قديمى صنعا در يمن كشف شدند. اين قرآن نادر از بخشهاى تزئين شده و گچبرى محراب غربى مسجد به دست آمد. اين مسجد يكى از قديمى ترين مساجدى است كه در سال ششم هجرى به دستور حضرت محمد (ص) ساخته شد و اينك به عنوان يكى از آثار باستانى اسلامى برجسته جهان اسلام به شمار مى رود. 

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۶ساعت 12:28 توسط سامان |

برخلاف همه صحبت‌ها و اظهاراتی که درباره سرطان‌زا بودن سیگار تاکنون بیان شده، در کلینیکی در جاکارتای اندونزی ادعا می‌شود که این بیماری بی‌درمان به وسیله دود کردن تنباکو سیگار قابل درمان است! 
  
دکتر «گریسا زهار» رئیس این کلینیک به خبرنگار AP گفته که تاکنون بیش از 60 هزار بیمار به این شیوه درمان شده‌اند. 
بنا بر این گزارش، بیماران این کلینیک در جاکارتا به شیوه مرموز و پیچیده‌ای که در این کلینک رایج است، تحت درمان قرار می‌گیرند. 
  
در این شیوه درمانی اسرارآمیز، بیماران به وسیله فویل آلومینیومی و پارچه‌های مرطوب روی میزهای مسی قرار داده می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرند. 
  
در این روش، با دمیدن دود تنباکو به گوش بیماران، اقدام به درمان این بیماران می‌کنند. 

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۱/۳۰ساعت 10:36 توسط سامان |

واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در گزارشی به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در ایران اشاره کرده و در واکنش به اجرای این قانون پیش بینی خود از رشد اقتصاد ایران را کاهش داده است. 
بر اساس این گزارش اقتصاد ایران در دو سال 2011 و 2012 به طور متوسط رشدی بالغ بر 2 درصد را تجربه خواهد کرد. صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی ایران برای سال 2011 را 3 درصد برآورد کرده است. 
به عقیده اکونومیست این قانون همچنین باعث رشد تورم در ایران خواهد شد اما آن چنان که برخی محافل هشدار می دادند باعث افزایش تورم در ایران نخواهد شد. 
بر اساس این گزارش در حالی که پیش از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها نرخ تورم ایران کمتر از 10 درصد بوده است انتظار می رود در سال 2011 به عنوان نخستین سال اجرای این قانون نرخ تورم ایران از 20.5 درصد تجاوز نکند. متوسط تورم ایران در سال های 2012 تا 2014 نیز 16 درصد پیش بینی شده است. برخی محافل داخلی تورم چند صد درصدی را در صورت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها پیش بینی کرده بودند. 
این گزارش همچنین به تحولات مربوط به مسئله هسته ای ایران اشاره کرده و بروز هرگونه برخورد نظامی بر سر این موضوع تا 5 سال آینده را منتفی دانسته است. 
اکونومیست نوشته است: ما انتظار برخورد نظامی بین ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته ای این کشور را نداریم اگرچه بعید است مذاکرات هسته ای راهی به سوی جلو باز کند. 

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۲۱ساعت 13:38 توسط سامان |

درآمد یک سال کمپانیهای سیگار رقمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد دلار است که با ۲۰سال فروش نفت ایران برابری می کند.

سالانه حدود ۵۸ میلیارد نخ سیگار در ایران مصرف می‌شود که

۵ میلیارد و ۱۵ میلیون نخ آن از طریق تولیدات داخل،

 ۷ میلیارد و ۱۱ میلیون نخ از طریق تولیدات مشارکتی،

 ۲۱ میلیارد نخ از طریق واردات قانونی

و ۱۰ میلیارد نخ از طریق قاچاق تامین می‌شود.

دکتر محمدرضا معدنی ، دبیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات با عنوان این مطلب که .

حدود ۱۲ میلیون نفر در کشور سیگار مصرف می کنند، گفت: 

هزینه سیگار این تعداد افراد روزانه ۴ تا ۵ میلیارد تومان است.

 در حالی که ۲ تا ۳ برابر این مبلغ نیز توسط دولت صرف هزینه های درمان ناشی از عوارض مصرف سیگار می شودبنابراین

روزانه ۲۰ میلیارد تومان بابت مصرف سیگار در کشور هزینه می شود.

بدون شک استنشاق تحمیلی دود مواد دخانی برای سلامتی بسیار مضر است و بیش از ۴۰۰۰ ماده شیمیایی خطرناک در دود سیگار موجود است که بیش از ۵۰ نوع از این مواد سرطانزا بوده و استنشاق تحمیلی، باعث ابتلا افراد به بیماریهای قلبی، عروقی، گوارشی و تنفسی شده و در نتیجه منجر به مرگ می‌شود.

دود سیگار باعث می شود هر سال ۲۶ هزار کودک در کشور مبتلا به آسم شوند، گفت: روزانه ۲۰۰ نفر سیگاری در کشور فوت می کنند

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که هر پنج ثانیه یک نفر در دنیا بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد آمارها نشان می دهد که در قرن بیستم حدود ۱۰۰ میلیون نفر در اثر مصرف مواددخانی جان خود را از دست دادند و سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند تا پایان قرن ۲۱ نزدیک به یک میلیارد نفر در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست خواهند داد

طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی بیش از ۷۰۰ میلیون کودک در جهان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار قرار دارند. این آلودگی خصوصا در خانه بیشتر است. به طوری که تحقیقات انجام شده بر روی دانش‌آموزان ۱۳تا ۱۵ سال در ۱۳۲ کشور جهان نشان می‌دهد که ۴۶ درصد از دانش‌آموزان در خانه و ۵۶درصد آنها در اماکن عمومی در معرض دود دخانیات قرار می‌گیرند و ۷۶ درصد از دانش‌آموزان از قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی استقبال می‌کنند.

دکتر کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از مصرف سیگار به عنوان دروازه ورود به اعتیاد یاد کرد و گفت: بررسیهای انجام شده در ایران نشان می‌دهد دریچه ورود به موادمخدر و انواع اعتیادها استعمال دخانیات است.

این در حالی است که دکتر حسن آذری پور، عضو کمیسیون سیاستگذاری کنترل دخانیات از سیگار به عنوان مهمترین عامل تهدیدکننده سلامت یاد کرد و گفت: ۹۰ درصد از سیگاریها از دوران نوجوانی به کشیدن سیگار روی می‌آورند

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۱۱/۱۹ساعت 16:4 توسط سامان |

پنج شنبه 10 مارس 2005
چارلز هارد تاونز، برنده سابق جايزه نوبل در رشته فيزيک، بخاطر ايجاد تفاهم بيشتر ميان علم و مذهب برنده بزرگترين جايزه مالی دنيا شده است.

اين مبتکر ليزر جايزه تمپلتون را به ارزش يک و نيم ميليون دلار دريافت کرده است. اين جايزه که مشخصاَ برای تحت شعاع قرار دادن ارزش مالی جايزه نوبل طراحی شده و به نوبل مذهبی شهرت دارد، به کسانی اعطا می شود که ارتقای معنويت را ترغيب می کنند.

به گفته جين ليتل، خبرنگار بی بی سی در امور مذهبی، آقای تاونز در سال ۱۹۶۴ (همراه دو فيزيکدان روس) بخاطر پژوهش در زمينه الکترونيک کوانتومی برنده جايزه نوبل فيزيک شد.

اين دانشمند آمريکايی که ۸۸ سال دارد، تحقيقات نظامی اش را در خلال جنگ جهانی دوم با کار روی سيستمهای رادار بمب افکنها پی گرفت. تلاشهای وی برای توليد موجهای کوتاه تر به تکوين فناوری "ميزر" و سپس "ليزر" انجاميد.

هرچند اکنون نام آقای تاونز در محافل علمی با احترام ذکر می شود، ولی در آن زمان ابتدا بخاطر باورهای مسيحی اش به سردی از وی استقبال شد.

پنجاه سال پيش او يک مقاله علمی منتشر کرد که کليات ديدگاه هايش را درباره اين که علم و مذهب ارتباط نزديکی دارند، بيان می کرد. ارتباط علم و مذهب از آن زمان (بخصوص در زمينه هايی مانند مکانيک کوانتومی) با تنش کمتری همراه بوده است.

وی چنين استدلال می کند که برای اثبات يک پديده، بايد مجموعه ای از مفروضات کلی داشت که خود آنها را نمی توان اثبات کرد. آقای تاونز می گويد: "هيچ چيز مطلقاَ اثبات نشده است. پديده های جالبی در علم و مذهب وجود دارد که از مشاهده، فرضيات متفکرانه، ايمان و منطق ما نشات می گيرند."

آقای تاونز هنگام دريافت جايزه خود گفت که بسياری از مردم متوجه نمی شوند که علم دربرگيرنده ايمان است و کماکان رازهای ژرفی، بخصوص در حوزه آگاهی، هست که بايد کشف کرد.

آقای تاونز در نطقش گفت که بسيار بعيد است وجود حيات و بشريت "کاملاَ تصادفی" باشد.

جايزه تمپلتون را يک انسان دوست ثروتمند به نام سر جان تمپلتون در سال 1972 برای تشويق تحقيقاتی بنيان نهاد که به پيشرفت و کشف مذهبی می انجامد.

برندگان اخير اين جايزه همگی دانشمند بوده اند، ولی در گذشته افرادی نظير آلکساندر سولژنيتسين، نويسنده روس، بيلی گراهام، احياگر مذهبی در آمريکا و مادر ترزا، انسان دوست فقيد، اين جايزه را دريافت کرده اند.

آقای تاونز قصد دارد بخش عمده جايزه خود را به موسسات مذهبی اهدا کند.

آقای تاونز در نطقش گفت که بسيار بعيد است وجود حيات و بشريت "کاملاَ تصادفی" باشد.
اولين جايزه تمپلتون در سال ۱۹۷۳ به مادر ترزا اهدا شد.
وقتی اولين مقاله مذهبی آقای تاونز با عنوان "همگرايی علم و مذهب" در سال ۱۹۶۴ در نشريه موسسه فناوری ماساچوست انتشار يافت، يک استاد برجسته تهديد به استعفاء کرد.
آقای تاونز به قدرت دعا ايمان دارد و می گويد که مرتباَ دعا می خواند.
اين استاد دانشگاه کاليفرنيا در برکلی با همسرش فرانسس براون و چهار دخترشان در برکلی زندگی می کند
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ساعت 22:2 توسط سامان |

مطالعات نشان مي‌دهند که علت آسيب سلول‌هاي عصبي در تصلب بافتي متعدد (MS) مي‌تواند با فعال کردن سلول‌هاي بنيادي در بدن درمان شوند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه‌ مرکزي‌، MS نوعي بيماري است که با معيوب کردن سيستم ايمني به غلاف‌هاي چربي در اطراف بافت‌هاي عصبي در سلول‌هاي سيستم عصبي مرکزي حمله مي‌کند.

MS بر روي توانايي برقراري ارتباط سلول‌هاي عصبي در مغز و نخاع با يکديگر تاثير مي‌گذارد و موجب بي‌حسي در اعضا و دشواري در گفتار يا حتي فلج و از دست دادن بينايي مي‌شود.

درمان‌هاي رايج که اغلب بي‌تاثير هستند شامل کم کردن قدرت سيستم ايمني به منظور جلوگيري آن از آسيب غلاف چربي و سلول‌هاي سازنده‌ اين غلاف مي‌شوند‌ اما، اين درمان‌ها غلاف چربي آسيب ديده را احيا نمي‌کنند.

مطالعه‌ جديد بر روي موش‌ها نشان داد مغز خود بيمار مي‌تواند بر روي توليد دوباره‌ اين غلاف چربي تحريک شود. فعال کردن شيوه ‌«RXR» که يک مسير حياتي براي ايجاد سلول است و موجب تبديل سلول‌هاي بنيادي مغز و نخاع به سلول‌هاي سازنده‌ غلاف چربي مي‌شود‌، مي‌تواند به سلول‌هاي بنيادي مغزي کمک کند تا اين غلاف چربي را ترميم کنند.

دکتر «رابين فرانکلين» سرپرست اين تحقيق از دانشگاه کمبريج گفت‌: اين کشف بسيار جالب است چرا که مي‌تواند به يافتن داروهاي مفيد براي ترميم آسيب‌هاي اين سلول‌هاي عصبي و حفاظت از آنها در مغز به ما کمک کند.

وي ادامه داد‌: ما هشدار مي‌دهيم که اين مسير درماني غير قابل پيش بيني است اما، مي‌توان گفت که حداقل يک شيوه‌ درماني را براي پيشرفت در اين زمينه پيدا کرده ايم.

دکتر فرانکلين افزود‌: آزمايشات مقدماتي بر روي اين داروها تا 5 سال آينده شروع خواهد شد و درمان اين بيماري تا 15 سال ديگر در اختيار افراد قرار مي‌گيرد.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ساعت 16:25 توسط سامان |

سالیان سال است که  از دانه های روغنی برای تولید سوخت خودرو که سهم قابل توجهی از آن را در برخی کشورها  سویا ذرت افتابگردان و غیره تشکیل میدهند. که  مواد غذایی موردنیاز انسانهاست و از طرفی باعث میشود آب کشاورزی و نیز  سطح زیر کشت وسیعی از اراضی قابل کشت کشاورزی برای تولید سوخت اشغال شود. همچنین این موضوع به شدت مورد اعتراض سازمان جهانی غذا است. گیاه جاتروفا گیاهی است فوق العاده سمی و پر انرژی و با درصد روغن فراوان که اتفاقا به هیچ عنوان امکان کاربرد خوراکی نداشته و از همه مهمتر در زمین هایی قابل کشت بوده که سایر گونه های کشاورزی خوراکی قابلیت کشت مناسبی ندارد و به اصطلاح در زمینهای لم یزرع قابل استحصال میباشد. ضمنا این گیاه حدود 50 سال طول عمر دارد و نکته جالب اینکه مانند گاو که از همه اجزای آن میتوان سود برد این گیاه نیز علاه بر روغن سوختی(بیودیزل) از تفاله های آن برای تولید سموم آفت کش طبیعی و نیز کود گیاهی میتوان تولید کرد. دانه های جاتروفا حدودا 40% روغن داره. روغن به دست اومده در هکتار جاتروفا 10 برابر بیشتر از روغن ذرت و 4 برابر بیشتر از روغن سویاست. تمام این خصوصیات جاتروفا رو به عنوان یه سوخت زیستی با صرفه مطرح می کنه. به عنوان مثال خطوط هوایی نیوزلند از سال 2008 از این سوخت برای هواپیماهاشون استفاده کرده اند اینم لینکش: http://www.biomassmagazine.com/articles/1745/air-new-zealand-to-use-jatropha-jet-fuel یا خطوط هوایی ژاپن در سال 2008 برای هواپیماهای بویینگ 747 خودش از این سوخت استفاده کده اند این هم لینکش:http://www.msnbc.msn.com/id/25330891 در چند سال اخیر به صورت پایلوت این گیاه در استان هرمزگان در اراضی غیر قابل کشت تست شده و خیلی هم خوب جواب داده همچنین سرمایه گذاران بخش خصوصی در گنبد کاووس و همچنین در سایر مناطق کویری قصد اجرای این کار را در سطح وسیعی دارند .همچنین احداث  پالایشگاه آن نیز به صورت خصوصی در حال مطالعه است .
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۲۳ساعت 13:51 توسط سامان |

دانشمندان می گویند به شواهدی دست یافته اند که نشان می دهد کیهان پیش از مهبانگ (انفجار بزرگ، بیگ بنگ) نیز وجود داشته است. دایره های هم مرکزی که در تابش ریزموج (میکروویو) زمینه ی کیهانی -(CMB)، تابشی به جا مانده از مهبانگ - کشف شده، از رویدادهایی گواهی می دهد که در زمانی پیش از زمانی که به یاور بیشتر دانشمندان، آغاز پیدایش کیهان است رخ داده است. این کشف جنجال برانگیز به وجود جهانی اشاره دارد که بر خلاف باور رایج، 13.7 میلیارد سال پیش آغاز نشده، بلکه چرخه ای ازلی و بی آغاز است. این کشف را دانشمند بزرگ، پرفسور راجر پنروز از دانشگاه آکسفورد و پرفسور واهه گورزادیان از دانشگاه ایالتی ایروانِ ارمنستان در وبسایت arXiv.org منتشر کردند. بیشتر دانشمندان بر این باورند که جهان در اثر مهبانگ (بیگ بنگ) و در زمانی حدود 13.7 میلیارد سال پیش به وجود آمده. حدود 300 میلیون سال پس از آن نیز ستارگان و کهکشان ها شکل گرفتند، خورشید ما نزدیک به 5 میلیارد سال پیش به دنیا آمد، و آغاز پیدایش زندگی روی زمین نیز تقریبن 3.7 میلیارد سال پیش بود. قدمت تابش زمینه ی کیهانی به 300,000 سال پس از مهبانگ می رسد و اکنون دمای این تابش پایین آمده و به حدود -270 درجه ی سانتی گراد رسیده است. ولی بر طبق استدلال های پنروز و گورزادیان، شواهدی که توسط کاوشگر ناهمسنگرد ریزموج ویلکینسون ناسا (Wilkinson Microwave Anisotophy Probe) از دل تابش زمینه بیرون کشیده شده، نشان ها و آثاری را در این تابش ها نشان می دهد که سنشان از عمر مهبانگ فراتر می رود. آنها می گویند 12 نمونه از دایره های هم مرکز، برخی با 5 حلقه یافته اند که نشان می دهد جسم مربوطه، 5 رویداد سهمگین را در تاریخش پشت سر گذاشته. حلقه ها در اطراف خوشه های کهکشانیی دیده شده اند که تابش زمینه در آنها به شکل عجیبی نوسان کمی دارد. ظاهرن این پژوهش، نظریه ی فراگیر "انبساط کیهان" در مورد آغاز کیهان را کنار می زند. نظریه ای که طبق آن، جهان پس از مهبانگ آغاز شد و تا زمانی در آینده به گسترش ادامه خواهد داد.به باور آنها، این دایره ها، اثر و مُهرِ امواج بسیار خشن گرانشی است که در اثر برخورد سیاهچاله های ابَرسنگین در زمانی پیش از آخرین مهبانگ به وجود آمدند. آنها می گویند که این بدان معناست که کیهان در دورانی ازلی سیر می کرده که سرشار از مهبانگ ها و برخورد سیاهچاله های اَبَرسنگین بوده است. پرفسور پنروز معتقد است که نظریه ی تازه از "کیهان شناسی چرخه های همدیس" (conformal cyclic cosmology) بدین معناست که سیاهچاله ها سرانجام همه ی ماده ی موجود در کیهان را مصرف کرده و به پایان خواهند برد. طبق این نظریه، با پایان کار سیاهچاله ها (و مصرف همه ی مواد کیهان)، تنها چیزی که باقی می ماند، انرژی خواهد بود؛ انرژی ای که منجر به مهبانگ یا انفجار بزرگ بعدی و آغاز دورانی دیگر خواهد شد.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۹/۰۹ساعت 11:8 توسط سامان |

بر اساس یک پژوهش جدید در دانشگاه اکسفورد اگر یک جریان ضعیف در بالای گوش راست انسان اعمال شود مهارتهای عددی فرد حداقل به مدت شش ماه بهبود می یابد. ولی اگر همین جریان به گوش چپ اعمال شود سبب افت این مهارتها میشود. پژوهشگران بر این باورند که پالسهای الکتریکی سبب ایجاد تغییرات مولکولی در مغز میگردد.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۹ساعت 0:43 توسط سامان |

ایلنا: گزارش شاخص توسعه انساني 2010 سازمان ملل متحد نشان مي‌دهد كه نرخ بيكاري در ايران بين سال‌هاي 2000 تا 2009 در بيشترين حالت 33 درصد گزارش شده است. شاخص توسعه انساني يكي از شاخص هاي رشد و پيشرفت كشورها محسوب مي شود كه هرساله از سوي سازمان ملل متحد منتشر مي شود. شاخص توسعه انسانی نام جدولی است تناسبی که در آن کشورهای جهان براساس فاکتورهایی از جمله درآمد سرانه واقعی، نرخ باسوادی، آموزش، بهداشت، تغذیه و نیز امید به زندگی (در بدو تولد) مورد مقایسه قرار می‌گیرند.اين شاخص از سال 1991 میلادی توسط برنامه توسعه سازمان ملل متحد به مرحله اجرا گذاشته شد و از آن پس هر ساله فهرستی از کشورهای جهان را به ترتیب بالاترین تا پائین‌ترین رتبه‌ها را در مقایسه با نمودارها و کشورهای دیگر منتشر می‌کند. کشورهایی که در رده‌های بالای شاخص توسعه انسانی قرار دارند، کشورهای توسعه یافته و کشورهایی که در رده‌های پائین شاخص توسعه انسانی قرار دارند، کشورهای توسعه نیافته و عقب افتاده‌تری از نظر پیشرفتهای جهانی هستند. سازمان ملل متحد در مقدمه اين گزارش اعلام كرده كه نيروي انساني بزرگترين ثروت يك ملت محسوب مي شود.امروزه اين موضوع پذيرفته شده اي است كه موفقيت يك كشور صرفا در سايه درآمد امكان پذير نيست،اگرچه بدون منابع هم هيچ گونه پيشرفتي هم امكان پذير نيست.در گزارش 2010 كشورهاي بسياري وجود دارند كه با وجود شرايط نامطلوب درآمدي كيفيت زندگي مردم بهبود يافته است.اين درحالي است كه برخي كشورهاي هم با وجود عملكرد قوي اقتصادي عملا نتوانسته اند پيشرفتي در شاخص هايي مثل اميد به زندگي،تحصيل و بالابردن استانداردهاي زندگي كسب كنند. اين گزارش مي افزايد؛ برخی از کشورها در حال برداشتن گام های بلندی براي توسعه انسانی بوده اند.گزارش توسعه انساني سازمان ملل متحد درخصوص شاخص توسعه انساني (HDI )كه شاخصي تركيبي از پوشش ثروت،سلامت و آموزش و پرورش است،نشان مي دهد كه كشورهاي آسيايي از جمله چين و هند با رشد سريع در توليد ناخالص داخلي خود پيشرفت هاي چشمگيري داشته اند.به طوري كه چين با 23 درصد وهند با 30 درصد رشد نسبت به سال قبل رشد سريعتري را نسبت به گزارش قبلي سازمان ملل داشته اند. وضعيت ايران به گزارش ايلنا، در ميان 169 كشور مورد بررسي سازمان ملل متحد ايران به لحاظ شاخص توسعه انساني در رتبه 70 و بعد از كشورهاي مثل بوسني و هرزگوين،قزاقستان ،آذربايجان و عربستان قرار گرفته است.هرچند كه در اين گزارش تركيه در رتبه 83 قرار گرفته اما برخي كشورهاي توسعه يافته رشد سريعتري را نسبت به ايران به ثبت رسانده اند. در گزارش توسعه انسانی 2010 سازمان ملل متحد رتبه كسب شده براي شاخص توسعه انسانی ایران 0.702 از یک اعلام شده است. كه اين عدد براي كشورهاي اول جدول 0.938 است. اين گزارش مي افزايد؛ ميانگين رشد سالانه ايران در شاخص توسعه انساني بين سالهاي 200 تا 2010 به ميزان 1.27 درصد بوده است. نروژ ، استرالیا، آمریکا، ایرلند، لیختن اشتاین، هلند، کانادا، سوئد ، آلمان و ژاپن از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال 2010 به ترتیب رتبه های اول تا دهم را کسب کردند. زیمبابوه نیز از این لحاظ در انتهای این رتبه بندی قرار گرفته است.امارات متحده عربي در جايگاه سي و دوم اين ليست قراردارد . زيمباوه وكنگو در قعر اين جدول قرار گرفته اند. بيكاري براساس اين گزارش، دربررسي تعداد استخدام به جمعيت فعال درگروه سني 15 تا 64 سال كه در سال 1991 به ميزان 45.9درصد شاغل بوده اند در سال 2008 تنها سه درصد رشد كرده است. از كل جمعيت مشغول به كار در ايران 56.8 درصد از استخدام رسمي شده اند كه در اين ميان زنان نسبت به مردان كمتر استخدام رسمي شده اند به طوري كه اين نسبت 72 به 100 گزارش شده است.اين شاخص نشان مي دهد كه ميزان ورودي به بازار كار در اين سالها نسبت با اشتغال ايجاد شده هماهنگ نبوده است. همچنين42.7درصد از اين استخدام هاي انجام گرفته بين سالهاي 2000 تا 2008 اشتغال آسيب پذير تعريف شده است. افرادي كه داراي وضعيت شغلي با ثباتي نبودند جمعيت 42.7درصدي را تشكيل مي دهند. اين گزارش مي افزايد 1.9 درصد از نيروي شاغل به كار در ايران با درآمدي كمتر از 1.25 دلار در روز زندگي مي كنند. نرخ بيكاري اعلام شده در گزارش توسعه انساني سازمان ملل متحد در پايين ترين سطح بين سالهاي مورد بررسي (2000-2008) حداقل 8.3 درصد وحداكثر 33.2درصد گزارش شده است. گزارش توسعه انساني سازمان ملل براي گروه كودكان كار در ايران گزارش نشده است. فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات شاخص مورد بررسي ديگر در گزارش توسعه انساني سازمان ملل متحد مربوط به فناوري اطلاعات و ارتباطات است كه براين مبنا ميزان دسترسي به خطوط تلفن همراه و ثابت در ايران بين سالهاي (2000-2008) 532 درصد رشد كرده و جمعيت تحت پوشش تلفن همراه در ايران 95 درصد رسيده است.ميزان دسترسي به اينترنت در سال 2008 به ميزان 32 درصد از كل جمعيت كشور گزارش شده و پنهاي باند در اين سال 0.4 درصد اعلام شده است. نابرابري درآمدي در گزارش شاخص توسعه انساني،ضريب جيني مورد محاسبه كه اصطلاحا شاخص برابري ناميده مي شود،ضريب جيني ايران 38.3 درصد گزارش شده است. نروژ با ضريب جيني 25.8، ايسلند 34، هلند 30.9 و سوئد با ضريب جيني 25 كمترين نابرابري درآمدي را در توزع عادلانه ثروت در سال 2010 داشته اند.ضريب جيني درتركيه 41.2 درصد گزارش شده است. رضايتمندي از زندگي سازمان ملل رتبه ايران از نظر سطح رضايت‌مندي شهروندان در جهان را 84 اعلام و رضايت مردم ايران از شغل خود 71 درصد، سلامت فردي 82 درصد و سطح زندگي را 55 درصد برآوردكرده است. اين گزارش كه بر پايه آمار سال هاي 2006 تا 2009 تهيه شده رتبه ايران از نظر شاخص رضايت از زندگي 5.6درصد اعلام شده كه اين موضوع نشان مي دهد هرچه شاخص ارقامي بيشتر باشد رضايت از زندگي بيشتر است. در شاخص تجارب منفي رتبه ايران 32 گزارش مي شود

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۸۹/۰۸/۱۴ساعت 21:49 توسط سامان |

کتابخانه ديجيتال سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران در هفته کتاب (23 تا 30 آبان‌ماه) آغاز مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حيدر كلهري - مدير امور كتابخانه‌هاي سازمان - با بيان اين مطلب، افزود: با اجراي اين طرح، کاربراني که عضو بيش از 80 کتابخانه تحت مديريت سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران هستند و همچنين افرادي که عضو اين کتابخانه‌ها نيستند، از طريق اينترنت به فهرست مدارک و موجودي کتابخانه‌ها دسترسي پيدا مي‌کنند.

كلهري با اشاره به شبكه‌سازي كتابخانه‌ها و خارج شدن فعاليت‌ها از حالت فيزيكي و تحت اينترنت قرار گرفتن فعاليت‌ها اظهار كرد: در مجموعه کتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران، بيش از يک ميليون و 400هزار منبع اطلاعاتي (کتاب، مجله، لوح فشرده و ...) موجود است و بيش از 230هزار نفر عضو فعال اين كتابخانه‌ها هستند. با شبكه‌سازي كتابخانه‌ها اين امكان براي كاربران ايجاد مي‌شود كه از منابع به اشتراك‌گذاشته بيش از 80 كتابخانه استفاده كنند.

مدير امور كتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران ادامه داد: طرح راه‌اندازي کتابخانه ديجيتال سازمان از جمله اهداف مهم طرح شبکه‌سازي کتابخانه‌هاي اين سازمان محسوب مي‌شود و راه‌اندازي اين کتابخانه ديجيتال، آخرين مرحله از مراحل انجام کار طرح شبکه‌سازي کتابخانه‌هاست.

او همچنين با اشاره به اجراي طرح دولت الكترونيك تصريح كرد: علاقه‌مندان بدون مراجعه حضوري و با پرداخت هزينه اندك مي‌توانند عضو اين كتابخانه عمومي شوند و از يك ميليون و 400هزار كتاب كتابخانه‌هاي سازمان فرهنگي هنري استفاده كنند.

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ساعت 12:45 توسط سامان |

آرشيتكتى هفتاد و چند ساله و خوره كامپيوتر كه خود را از نسل «سايفرپانكس» مى داند از آپارتمان خود در گوشه اى از شمال شهر نيويورك وب سايتى را با نام «كريپتوم» Cryptome اداره مى كند و وظيفه خود را نظارت بر فعاليت وب سايت افشاگر «ويكى ليكس» مى داند.آرشيتكتى هفتاد و چند ساله و خوره كامپيوتر كه خود را از نسل «سايفرپانكس» مى داند از آپارتمان خود در گوشه اى از شمال شهر نيويورك وب سايتى را با نام «كريپتوم» Cryptome اداره مى كند و وظيفه خود را نظارت بر فعاليت وب سايت افشاگر «ويكى ليكس» مى داند. روزنامه «وال استريت ژورنال» از قول آقاى يانگ، نامى كه وی با آن معرفى مى شود، مى نويسد هدف وى نه تخريب و تحت الشعاع قرار دادن «ويكى ليكس» بلكه تقويت و مستحكم تر كردن اين وب سايت براى نبردهايى است كه پيش روى خود دارد. آقاى يانگ مى گويد:«ويكى ليكس براى انجام وظيفه خود به نحو احسن صرفا به قدردانى و سپاسگذارى نياز ندارد بايد با حمله و انتقاد از اين وب سايت آن را سرسخت تر كرد.» ويكى ليكس تاكنون صدها هزار مدرك محرمانه ارتش آمريكا مربوط به جنگ در عراق و افغانستان را برملا كرده كه تازه ترين مجموعه از آنها هفته پيش انتشار يافت. مواردى كه آقاى يانگ در وب سايت خود اخيرا در ارتباط با ويكى ليكس منتشر كرده است اى ميل هاى درونى دست اندركاران و مباحث مربوط به نحوه جمع آورى كمك مالى و حمايت براى آن وب سايت است. آقاى يانگ در مطالب وب سايت خود در مورد «ويكى ليكس» از عناوين تحريك آميزى مثل «هراس ويكى ليكس» و يا «ويكى ليكس مى لرزد» استفاده كرده است. به نوشته وال استريت ژورنال، وب سايت «كريپتوم» در ماه ژوئيه در مطلبى با عنوان «خرجى ويكى ليكس» يك اى ميل بدون امضا منتشر كرد كه در آن مدعى شد مربوط به دست اندركاران این وب سايت است و ويكى ليكس هيچ حساب و كتابى از كمك هاى مالى خود و نحوه هزينه كردن آنها منتشر نمى كند. جوليان آسانژ، مدير «ويكى ليكس»، در واكنش به اين مطالب اى ميل مزبور و دعاى مطرح شده در آن را كذب محض توصيف كرد و هيچ توضيح بيشترى در مورد اين موضوع و يا وب سايت «كريپتوم» نداد. يانگ به وال استريت ژورنال مى گويد كه مدارك درونى «ويكى ليكس» را از طريق نفوذ در مراسلات درونى آن وب سايت به دست مى آورد ولى در مورد صحت و سقم آن مطمئن نيست. وى مى گويد:«هيچ راهى براى تشخيص بين يك مدرك حقيقى و جعلى وجود ندارد و من اصرارى بر اين موضوع ندارم. مردم خودشان مى توانند در اين مورد تصميم بگيرند.» «كريپتوم» تنها وب سايتى نيست كه وب سايت افشاگر «ويكى ليكس» را زير نظر دارد. در سال هاى اخير مجموعه اى از اين وب سايت ها راه اندازى شده اند. يكى از آنها با نامى بسيار مشابه يعنى «ويكى ليك» فعاليت مى كند و كار آن تجزيه و تحليل راهكارهاى وب سايت «ويكى ليكس» و جمع آورى مقالات انتقادى در مورد آن است. وب سايت هاى ديگر از اين دست عبارتند از «ويكى ليدز.نت» و وبلاگ « گاوكر Gawker» كه مطالب خود در مورد «ويكى ليكس» و مدير آن را روى وب سايتى به نام «ويكى ليكى ليكس» منتشر مى كند. به نوشته وال استريت ژورنال، آقاى يانگ وب سايت «كريپتوم» را در سال ۱۹۹۶ راه اندازى كرد و از آغاز، كار آن انتشار اسناد محرمانه مثل فهرست جاسوسان بريتانيا بود. پس از حملات تروريستى يازده سپتامبر نيز آقاى يانگ مطالب وب سايت معاون رييس جمهورى وقت آمريكا، ديك چنى را منتشر مى كرد. آقاى يانگ درست مثل جوليان آسانژ مدير «ويكى ليكس» از معتقدان به شفافيت همه جانبه است ولى در مورد زندگى خود هيچ اطلاعاتى نمى دهد. او حتى حاضر نيست محل اصلى تولد و يا سن دقيق خود را برملا كند. آقاى يانگ در ادامه مصاحبه خود با وال استريت ژورنال مى گويد بخشى از اطلاعات خود در مورد «ويكى ليكس» و گردانندگان آن را بر اساس قانون آزادى اطلاعات در آمريكا از مراكز و ادارات دولتى درخواست و كسب مى كند. آقاى يانگ مى گويد كه در اواسط دهه ۱۹۹۰ در جريان جنبشى كه به «سايفرپانكس» معروف شد با جوليان آسانژ مدير «ويكى ليكس» آشنا شد . اين جنبش با هدف گسترش آزادى و شفافيت در عرصه اينترنت بسیارى از هكرها و برنامه نويسان را دور خود گردآورده بود. نام اين جنبش از كلمه «سايفر» الهام گرفته كه يكى از معانى آن روش رمز نويسى است. به گفته آقاى يانگ، مدير وب سايت «ويكى ليكس » در سال ۲۰۰۶ از وى خواست كه چهره علنى اين موسسه در آمريكا شده و آن را در آن كشور با نام خود ثبت كند. اما پس از مدتى آقاى يانگ در مورد حجم جمع آورى كمك هاى مالى با مديران «ويكى ليكس» دچار اختلاف نظر شد. به اعتقاد وى، جمع آورى ميليون ها دلار كمك براى يك چنين وب سايت زياده روى است مگر آنكه در موارد مشكوكى هزينه شود. در پايان اين گزارش، وال استريت ژورنال مى نويسد كه در آن زمان آقاى يانگ با ارسال يك اى ميل شديد الحن و متهم كردن «ويكى ليكس» به همكارى با دشمن رابطه خود را با آن موسسه قطع كرد. از آن زمان وى انتشار مطالبى كه به اعتقاد او براى برملا كردن ضعف هاى «ويكى ليكس» است را ادامه مى دهد.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۸ساعت 14:47 توسط سامان |

گروه محیط طبیعی؛ پریسا خلف‌بیگی: در حالی که به نظر می‌رسید درنای سیبری در ایران به طور کامل منقرض شده است، شب گذشته دامگاه‌داران فریدون‌‌کنار از بازگشت این پرنده خبر دادند. «الن توکلی» که فعالان محیط زیست او را «مادر درنای سیبری» می‌نامند، در گفت و گوی تلفنی با خبرنگار سبزپرس از شادی بازگشت این پرنده نادر در بین مردم محلی خبر داد. عبدالله دادبین، محیط بان سابق سازمان حفاظت محیط زیست و از دامگاه‌داران منطقه فریدون‌کنار، اولین کسی بود که مردم محلی را در جریان آمدن این میهمان زمستانی گذاشت. همچنین امید روشن، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران نیز با تایید خبر بازگشت یک درنای سیبری به خبرنگار ما گفت: خوشبختانه شب گذشته همکاران ما موفق شدند تا یک درنای سیبری را در منطقه فریدون‌کنار مشاهده کنند. امروز نیز کارشناسان ما با حضور در منطقه تلاش می‌کنند تا ببینند که آیا این درنا همان درنایی است که سال گذشته در قزاقستان مشاهده و حلقه گذاری شده است یا خیر. در 19 دسامبر (28 آذر) سال گذشته، مردم بومی از مشاهده درنای سیبری در دامگاه‌های «سرخ‌رود» و «اِزباران» خبر داده‌بودند که به تایید کارشناسان محیط زیست نرسید. اما به نظر می‌رسد که این خبر نیز صحت داشته باشد. حضور این پرنده کمیاب در دامگاه‌ها نشان دهنده اهمیت حفظ این مناطق برای پرندگان مهاجر و زمستان گذران در ایران است. دامگاه‌های فریدون‌کنار از مناطق ساکت و امنی است که هر ساله پذیرای پرندگان زمستان‌گذرانی است که از سیبری به ایران می‌آیند. مدیریت دامگاه‌ها به عهده مردم بومی است و سال‌ها است که مردم در این مناطق با روشی سنتی و منحصر به فرد در جهان، از مرغابی‌های وحشی برداشت می‌کنند. درنای سیبری یا درنای سفید با نام علمی Grus leucogeranus یکی از نادرترین پرندگان جهان محسوب می‌شود که بر اساس اطلاعات اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) در رده «شدیداً در معرض خطر انقراض» قرار دارد.

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۸ساعت 11:21 توسط سامان |

خبرگزاری فارس منتشر کرد:

با وجود 295 مؤسسه غيردولتي داراي مجوز قطعي فعاليت كه به طور متوسط بايد هر كدام حدود 2 هزار دانشجو داشته باشند،
يك آمار جالب توجه از سوي وزارت علوم نشان مي‌دهد كه در طول 65 ماه گذشته به طور متوسط در هر ماه، 3 مؤسسه آموزش عالي غيردولتي غيرانتفاعي در كشور تأسيس شده و همچنان متقاضيان بسياري در صف دريافت مجوز قرار دارند!

در ذيل اسامي برخي صاحبان دانشگاه‌هاي غيرانتفاعي در كشور را منتشر مي‌شود.

فاضل اردشير لاريجاني - "دانشگاه غيرانتفاعي طبري " در بابل
سعدالله نصيري قيداري - مؤسسه غيرانتفاعي "عبدالرحمن صوفي " در زنجان
محمد مهدي زاهدي وزير علوم دولت نهم- مؤسسه غيرانتفاعي كرمان در كرمان
حسين عبده تبريري - دبير كل بورس دولت نهم- مؤسسه غيرانتفاعي "پژوهش صنايع ايران " در قزوين
حميدرضا ناطق نوري - مؤسسه غيرانتفاعي "محدث نوري " در شهرستان نور
يحيي طالبيان مدير كل دفتر وزارتخانه ارشاد - مؤسسه غيرانتفاعي كرمان در كرمان
سيد عطاء الله مهاجراني - مؤسسه غيرانتفاعي حافظ در شيراز
خرازي وزير خارجه دولت خاتمي - مؤسسه غيرانتفاعي مهر البرز در تهران
مرتضي حاجي وزير آموزش و پرورش- مؤسسه غيرانتفاعي "علوم و فنون " در مازندران
مصطفي كواكبيان نماينده مجلس- مؤسسه غيرانتفاعي "فضيلت " در سمنان
عليرضا محجوب نماينده مجلس- مؤسسه غيرانتفاعي "كار " در قزوين
هاشمي رفسنجاني و ناصر باهنر - مؤسسه غيرانتفاعي "رفاه " در تهران
محمد باقر قاليباف - موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي- غيردولتي خراسان- مشهد
موسوي لاري وزير كشور دولت خاتمي - مؤسسه غيرانتفاعي "ارشاد " دماوند
علي اكبر متكان معاون وزير علوم- مؤسسه غيرانتفاعي پرديسان در فريدون كنار
حسين نادري منش معاون آموزشي وزارت علوم- مؤسسه غيرانتفاعي ربع رشيدي در تبريز


+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۲ساعت 22:49 توسط سامان |

گران‌ترين نرخ اجاره مسكن در شهر تهران، به يك ويلاي هزار متري با 900 متر بناي مسكوني در محله پاسداران تعلق دارد كه مالك اين ويلا پيشنهاد رهن كامل معادل 2 ميليارد تومان را به مستاجر ارائه كرده است.

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد اين نرخ چنانچه به اجاره ماهانه تبديل شود، مستاجر بايد در ماه 60 ميليون تومان براي اقامت در آن، بپردازد كه اجاره هر متر مربع اين ويلا، حدود 68 هزار تومان خواهد بود.

در بهار امسال طبق اعلام مركز آمار، بيشترين نرخ اجاره‌بها براي هر متر مربع آپارتمان مسكوني رقمي معادل 11 هزار تومان در منطقه يك گزارش شده است.

به اين ترتيب، بيشترين نرخ اجاره ويلاهاي نوار شمالي تهران، حداقل 6 برابر گران‌ترين نرخ اجاره آپارتمان در اين شهر است.

تعداد ويلاهاي با متراژ بالاي 700 متر مربع بناي مسكوني – زمين هزار متري- در بازار اجاره بسيار ناچيز است. در بازار مجازي خريد و فروش و اجاره مسكن در تهران – سامانه ايران‌فايل- از 32 هزار فايل اجاره آپارتمان، فقط 22 مورد به ويلاهاي بزرگ اختصاص دارد كه سهم 06/0 درصدي اين نوع از ويلاها را كه به آن قصر مسكوني مي‌گويند، را نشان مي‌دهد.

اغلب قصرهاي مسكوني در تهران در مناطقي همچون شهرك‌غرب، پاسداران، فرشته، فرمانيه، نياوران، الهيه، محموديه و قيطريه واقع شده است. ت

عداد محدودي از اين قبيل ويلا در بازار اجاره باعث قيمت‌گذاري سليقه‌اي براي آنها شده است.

جزئيات نرخ‌هاي اجاره ويلاي بالاي 700 متري در سامانه ايران‌فايل به نشاني www.iranfile.ir حاكي است: در شهرك غرب يك ويلاي 750 متري با اجاره‌بهاي 12 ميليون و رهن 60 ميليون به بازار پيشنهاد شده است. همچنين در دروس يك ويلاي هزار متري با 6 اتاق خواب، استخر و سونا و جكوزي و همچنين زمين تنيس با اجاره ماهانه 15 هزار دلار بدون پول پيش، پيشنهاد شده است.
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۸/۰۲ساعت 22:41 توسط سامان |

سمینار آموزشی مدیریت خطر برای بانکداری اسلامی امسال از بیست و چهارم تا بیست و ششم اکتبر در دوبی برگزار خواهد شد.http://www.mbanews.ir/news/index.php?do=cat&category=mbanews
+ نوشته شده در جمعه ۱۳۸۹/۰۷/۳۰ساعت 0:18 توسط سامان |

تا چند روز دیگر زبان فارسی به عنوان دهمین زبان شبکه تلویزیونی یورونیوز شروع  به کار می کند.

http://persian.euronews.net/tag/euronews-launch-of-the-persian-service#distribution

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۹ساعت 23:27 توسط سامان |

بانك جهاني در تازه ترين گزارش خود اقدام به انتشار گزارش 2009 سهولت كسب و كار در ايران و 181 كشور جهان نموده است .

  • رتبه 142 سهولت كسب و كار در ايران بين 181 كشور

بر اساس اين گزارش ايران از لحاظ شاخص كلي انجام كسب و كار 2009 در رتبه 142 قرار گرفته است . شاخص كلي انجام كسب و كار بر پايه 10 شاخص كوچكتر با عناوين آغاز كسب و كار، كسب مجوز، استخدام نيروي كار، ثبت داراييها، كسب اعتبارات، حمايت از سرمايه گذاري، ماليات، تجارت مرزي، اجراي قراردادها و ورشكستگي محاسبه مي شود. اين شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هر كشور براي انجام فعاليت هاي اقتصادي و تجاري است.

بدين ترتيب ايران از نظر سهولت و مناسب بودن براي انجام فعاليت هاي اقتصادي در ميان 181 كشور در مراتب انتهايي قرار دارد. رتبه ايران از اين نظر نسبت به گزارش سال قبل بانك جهاني چهار پله نزول داشته است.ايران در سال گذشته در رتبه 138 از نظر سهولت كسب و كار قرار گرفته بود.

ده كشور نخست دنيا از نظر سهولت كسب و كار در سال 2009 به ترتيب عبارتند از سنگاپور، نيوزيلند، امريكا، هنگ كنگ، دانمارك، انگليس، ايرلند، كانادا، استراليا و نروژ .

در ميان 18 كشور خاورميانه و شمال آفريقا نيز ايران از نظر سهولت كسب و كار در رتبه 16 قرار گرفته است. عربستان با رتبه جهاني 16 در رتبه نخست منطقه از اين نظر قرار گرفته است.

رتبه ساير كشورها نيز به ترتيب عبارت است از بحرين(رتبه جهاني 18)، قطر(37)، امارات(45)، كويت(52)، عمان(57)، تونس(73)، يمن(96)، لبنان(99)، اردن(101)، مصر(114)، مراكش(126)، فلسطين(131)، الجزاير(132)، سوريه(137)، ايران(142)، عراق(152) و جيبوتي(153).

  • ايران از نظر حمايت از سرمايه گذاران در رتبه 164 قرار گرفت

بر اساس اين گزارش، ايران از لحاظ شاخص آغاز كسب و كار در رتبه 96 قرار دارد كه نسبت به سال 2008 ، 18 رتبه نزول داشته است . از لحاظ شاخص كسب مجوزهاي لازم براي آغاز كسب و كار ، در جايگاه 165 قرار گرفته است كه نسبت به سال گذشته 1 رتبه نزول داشته است .

ايران از از لحاظ شاخص استخدام نيروي كار نيز در رتبه 147 قرار دارد كه نسبت به گزارش 2008 ،تغييري نداشته است. از لحاظ ثبت داراييها رتبه 147 داشته كه در اين مورد نيز نسبت به سال 2008 تغييري نداشته است .

اين كشور از لحاظ كسب اعتبارات با 5 رتبه نزول نسبت به 2008 به جايگاه 84 رسيده است . از لحاظ حمايت از سرمايه گذاران با نزول سه پله اي نسبت به سال 2008 در رتبه 164 قرار داريم .

از لحاظ پرداخت ماليات با 3 رتبه نزول به رده 104 رسيده ايم . از لحاظ تجارت مرزي نيز با 5 رتبه كاهش به رتبه 142 رسيده است . از لحاظ اجراي قراردادها با 1 رتبه نزول به رده 56 رسيده است.بستن و تعطيلي كسب و كار تنها بخشي بوده است كه ايران در آن پيشرفت داشته است.رتبه ايران از اين نظر با 14 پله صعود به 107 در سال 2008رسيده است .

  • آغاز كسب و كار در ايران به مجوز 8 ارگان نياز دارد

براي آغاز كسب و كار در ايران بايد از 8 ارگان و سازمان مجوز لازم را اخذ كرد . اين شاخص در منطقه خاور ميانه و شمال آفريقا 4/8 و در بين كشورهاي عضو سازمان توسعه و همكاريهاي اقتصادي OECD ، 8/5 مي باشد .

اخذ مجوزهاي لازم در ايران 47 روز به طول مي انجامد ، در حالي كه اين رقم در كشورهاي منطقه 5/23 روز و در كشورهاي OECD حدود 4/13روز است . هزينه آغاز كسب و كار در ايران 6/4 درصد درآمد سرانه ناخالص ملي است . اين رقم در كشورهاي منطقه 41 درصد و در كشورهاي OECD نيز 9/4 درصد است .

  • هزينه هاي اخراج نيروي كار در ايران چهار برابر كشورهاي صنعتي

از لحاظ شاخص سختي و پيچيدگي استخدام نيروي كار ( از بين صفر تا صد ) ايران عدد 11 را كسب كرده است . اين رقم در منطقه خاور ميانه 5/22 و در كشورهاي OECD حدود 7/25 است .

از لحاظ شاخص ساعات كار نيز ايران امتياز 60 را كسب كرده است . اين رقم در بين كشورهاي منطقه 1/41 و در كشورهاي OECD حدود 2/42 است . از لحاظ شاخص سختي اخراج كارگر، ايران نمره 50 را كسب كرده و اين رقم در كشورهاي منطقه 6/31 و در كشورهاي عضو OECD حدود 4/31 است . هزينه هاي اخراج نيروي كار در ايران معادل 91 هفته حقوق فرد است و اين رقم در كشورهاي منطقه معادل 6/53 هفته و در كشورهاي OECD حدود 8/25 هفته است .

  • ثبت دارائيها در ايران 9 خوان دارد و 36 روز زمان مي‌برد

براي ثبت داراييها و اموال در ايران بايدبه 9 سازمان و ارگان دولتي مراجعه كرد . اين رقم در كشورهاي منطقه 4/6 و در كشورهاي عضو OECD حدود 7/4 است .

ثبت داراييها در ايران بيش از 36 روز زمان مي برد در حالي كه اين رقم در كشورهاي منطقه 4/37 و در كشورهاي OECD بالغ بر 3/30 روز است . هزينه ثبت داراييها در ايران معادل 6/10 درصد ارزش دارايي است و اين رقم در كشورهاي منطقه معادل 9/5 و در كشورهاي OECD معادل 5/4 درصد است .

براي كسب اعتبار و وام از بانك ها شاخصهاي متعددي وجود دارد .اين شاخص ها از صفر تا 10 نمره گذاري شده اند كه هر چه اين رقم در مورد يك كشور بيشتر باشد دلالت بر وضعيت بهتر آن كشور براي اخذ وام و اعتبارات بانكي است.

شاخص مقررات و قوانين دريافت وام در ايران 5 است . اين رقم در كشورهاي منطقه 3/3 و در كشورهاي OECD حدود 8/6 است . از لحاظ شاخص اطلاعات اعتباري ايران نمره 3 را كسب كرده است و اين رقم در كشورهاي منطقه 9/2 و در كشورهاي OECD بيش از 8/4 است .

  • مديران فاسد شركت هاي بورسي دور از دسترس سهامداران در ايران

در شاخص حمايت از سرمايه گذاران، ايران نمره 3 را كسب كرده است. نمره منطقه از اين نظر 8/4 و نمره OECD نيز 8/5 گزارش شده است.

شاخص شفافيت معاملات در ايران نيز 5 ، در كشورهاي منطقه 9/5 و در كشورهاي عضو OECD بالغ بر 9/5 است . شاخص مسئوليت پذيري در ايران 4 ، در كشورهاي منطقه 8/4 و در كشورهاي OECD بيش از 5 است .

در شاخصي كه نشانگر ميزان توانايي سهامداران براي تحت تعقيب قرار دادن مديران شركت ها به علت سوء مديريت است نمره صفر براي ايران منظور شده است اين رقم براي منطقه 8/4 و براي كشورهاي OECD بالغ بر 8/5 محاسبه شده است.
همه اين شاخصها از صفر تا ده ارزش گذاري شده اند كه هر چه اين رقم بيشتر باشد دلالت بر وضعيت بهتر دارد.

  • نرخ اخذ ماليات در ايران بيشتر از منطقه و كمتر از OECD

در ايران افراد حقيقي و حقوقي بايد 22 نوع ماليات به صورت مستقيم و غير مستقيم بپردازند . اين رقم در كشورهاي منطقه 8/22 و در كشورهاي OECD حدود 4/13 است . براي محاسبه و پرداخت ماليات در ايران بيش از 344 ساعت زمان لازم است ، اين رقم در كشورهاي منطقه 3/216 ساعت و در كشورهاي OECD بيش از 5/210 ساعت است . نرخ ماليات بر سود در ايران معادل 9/17 درصد است و اين رقم در كشورهاي منطقه معادل 9/12 و در كشورهاي OECD معادل 5/17 درصد سود است .

نرخ ماليات بر نيروي كار در ايران 9/25 درصد است . اين رقم در كشورهاي منطقه 3/16 درصد و در كشورهاي OECD نيز 4/24 درصد است .

نرخ كلي ماليات در ايران نيز معادل 2/44 درصد سود حاصل است. اين رقم براي منطقه 3/33 درصد و براي OECD بالغ بر 3/45 درصد است.

  • فرايند صادرات كالا از ايران سه برابر كندتر از كشورهاي صنعتي انجام مي گيرد

براي صادرات كالا از طريق مرزها در ايران به 8 مدرك معتبر نياز است . اين رقم در كشورهاي منطقه 5/6 و در كشورهاي OECD بالغ بر 5/4 است . زمان صادرات در ايران بيش از 26 روز است . اين رقم در كشورهاي منطقه 3/23 روز و در كشورهاي OECD بيش از 7/10 روز است .

هزينه صادرات در مرزهاي ايران براي هر كانتينر 1011 دلار است ، اين رقم در كشورهاي همسايه 1024 دلار و در كشورهاي OECD بيش از 1069 دلار اعلام شده است .

براي واردات كالا از طريق مرزهاي ايران به 10 مدرك و سند نياز است . اين رقم در كشورهاي همسايه 6/7 و در كشورهاي OECD بالغ بر 1/5 است . زمان براي واردات كالا به ايران بيش از 42 روز ، در كشورهاي منطقه 7/26 و در كشورهاي OECD بيش از 4/11 روز است .

هزينه واردات كالا به ايران 1656 دلار به ازاي هر كانترينر ، در كشورهاي منطقه 1204 دلار و در كشورهاي OECD بيش از 1132 دلار است .

  • قراردادهاي تجاري در ايران پس از طي 39 مرحله نهايي مي‌شوند

براي نهايي شدن و اجراي قراردادهاي تجاري در ايران 39 مرحله وجود دارد كه اين رقم در كشورهاي منطقه 7/43 و در كشورهاي OECD بيش از 8/30 مرحله است . براي نهايي شدن قراردادهاي تجاري در ايران بيش از 520 روز زمان نياز است و اين رقم در كشورهاي منطقه به 688 روز و در كشورهاي OECD بيش از 462 روز است.

هزينه و زمان اعلام ورشكستگي و تعطيلي يك فعاليت تجاري در كشورهاي مختلف ، متفاوت است و اين مساله بستگي به قوت و ضعف قوانين مربوط به ورشكستگي تجاري دارد .

زمان تعطيلي يك فعاليت تجاري و اعلام ورشكستگي در ايران بيش از 5/4 سال ، در كشورهاي منطقه 5/3 و در كشورهاي OECD بيش از 7/1 سال است . هزينه تعطيلي يك فعاليت تجاري در ايران معادل 9 درصد درآمد ملي سرانه ، در كشورهاي منطقه معادل 1/14 و در كشورهاي OECD بيش از 4/8 درصد است .

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۶ساعت 11:19 توسط سامان |

اظهارات آقای حاجی‌بابایی وزیر محترم آموزش و پرورش درحالی است که معلمین ابتدایی در مداس انگلستان سالانه در حدود ۲۵۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند. یعنی یک معلم ابتدایی در انگلستان در مقایسه با همتای خود در ایران، 40 برابر بیشتر حقوق دریافت می‌کند.

روزنامه تلگراف چندی قبل،‌ گزارش سالیانه انجمن ملی استادان عالی انگلستان در سال تحصیلی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ را منتشر کرد که در آن نشان می‌دهد مدیران مدارس متوسطه و مدارس ابتدایی به‌طور میانگین در این سال حقوقشان بیش از ۱۰۰ هزار پوند(۱۷۰میلیون تومان) بوده است. این درحالی است که حقوق سالانه معلمان تا ۱۵۰ هزار پوند نیز می‌رسد.

معاون امور مالی و معیشتی مدیرکل این انجمن در گزارش منتشره بیان داشته است حرفه معلمی آکنده از مشکلات و خطرات است و علی‌رغم بحران اقتصادی انگلستان و کاهش بودجه موسسات علمی و آموزشی امکان ندارد که حقوق معلمین کم شود چرا که این امر ممکن است به استعفای معلمین از تدریس منجر شود.

از سوی دیگر یکی از اعضای شورای ملی استادان عالی انگلستان این میزان حقوق معلمین را در برابر ۶ ساعتی که در روز صرف تدریس می‌کنند بسیار بالا عنوان کرده است. درآمد سالیانه برخی معلمین گاهی از ۱۵۰ به ۱۸۰ هزار پوند نیز می‌رسد و این دربرابر میزان درآمد معلمین و استادان دیگر مراحل آموزشی که از آن‌ها کمتر حقوق دریافت می‌کنند بالا است.
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۱ساعت 12:59 توسط سامان |

رهبر معظم انقلاب اکنون دارای ۶ فرزند هستند. 2دختر دارند و 4پسر؛ نام فرزندان پسرشان سید مصطفی، سیدمجتبی، سیدمسعود و سیدمیثم است. دو تن از فرزندان پسر ایشان چند سال در جبهه‌های جنگ ایران و عراق حضور داشتند.

یکی از دختران ایشان همسر فرزند آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبری است که ضمن آراستگی به لباس شریف روحانیت و علم دین در دانشگاههای کشور نیز به تدریس متون حقوقی به زبان فرانسه اشتغال دارند و دختر دیگر ایشان همسر فرزند آیت الله باقری کنی از علمای تهران است.

سید مصطفی فرزند بزرگ ایشان با دختر آیت‌الله خوشوقت ازدواج کرده ‌است. سید مجتبی داماد دکتر غلامعلی حداد عادل است. سید مسعود نیز با فرزند آیت‌الله خرازی و خواهر صادق خرازی ازدواج کرده ‌است. سید میثم کوچکترین فرزند ایشان نیز به ازدواج دختر آقای لولاچیان از بازاریان متدین در آمده است.

رهبری همچون امام راحل فرزندان خود را از فعالیت های سیاسی و اقتصادی مبرا داشته و به ایشان توصیه کرده اند که در کارهای اقتصادی وارد نشوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی “دامت برکاته” در این رابطه چنین بیان داشتند:ایشان چهار فرزند پسر دارند که هر چهار نفر، طلبه‌ و معمم هستند و حقیقتاً هم درس می‌خوانند. خوب هم درس می‌خوانند. من با اینها مأنوسم،این توفیق را دارم. اُنسی دارم، نشست داریم، صحبت می‌کنیم. یک بار ندیده‌ام که اینها راجع به پولی، امکاناتی و چیزهای از این قبیل صحبت بکنند. گویی افرادی معمولی هستند و پدرشان هم یک فرد معمولی است.

فرزندانشان بیشتر همین مسائل درس و بحث برایشان مطرح است و نگرانی‌هایی که نسبت به مردم و نسبت به زندگی طلاب و نسبت به قضایای دیگر دارند، همان دغدغه‌هایی است که خود آقا دارند این خیلی ارزش دارد که امکانات باشد و موقعیت فراهم باشد وهیچ اقبالی به آن نشان داده نشود. این خیلی ارزشمند است. برای خود حضرت آقا، همه رقم امکانات هست ولی هیچ اقبالی ما نمی‌بینیم. نه خودشان، نه خانواده‌شان!

قطعاً خود حضرت آقا دوست ندارند که بستگانشان و مخصوصاً آقازاده‌ها‌یشان در کارهای اقتصادی باشند، قطعاً این را آقا نمی‌پسندند.خود اینها هم، هیچ رغبتی و هیچ اقبالی ندارند. حالا به هر صورت این جور تربیت شده‌اند که هیچ اقبالی به این چیزها ندارند.

فرزندانشان بیشتر همین مسائل درس و بحث برایشان مطرح است و نگرانی‌هایی که نسبت به مردم و نسبت به زندگی طلاب و نسبت به قضایای دیگر دارند،همان دغدغه‌هایی است که خود آقا دارند. این که آنها برای خودشان دنبال آینده‌ای باشند‌ زندگی، مال، منال، پول، پس‌انداز‌ اصلاً وجود ندارد. اگر بود، من مطلع می‌شدم. چون خیلی با اینها مأنوسم. من چنین چیزی واقعاً در اینها ندیده‌ام.

http://www.tabnak.com/nbody.php?id=69706
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۱ساعت 22:3 توسط سامان |

نشریه انگلیسی دیلی تلگراف با انتشار گزارشی اعلام کرد: آمریکا با بودجه نظامی معادل 45 میلیارد پوند همچنان دارای بالاترین هزینه نظامی در جهان است.

به گزارش عصر ایران، پس از آمریکا، کشورهای چین ، انگیس و ژاپن به ترتیب 46 ، 37 و 34 میلیارد پوند در بخش نظامی هزینه می کنند.

نشریه دیلی تلگرف به منبع مورد استفاده برای ارائه این گزارش اشاره نکرده است.

در زمینه شمار نیروهای نظامی نیز، همچنان چین با داشتن دو میلیون و 285 هزار نفر ، مالک پرشمارترین نیروی مسلح در جهان است. البته چین در سال های اخیر تلاش های زیادی را برای کاهش شمار اعضای ارتش خود و به تناسب خود تقویت نیروی هوایی داشته است.

پس از چین، کشورهای آمریکا (یک میلیون و 580 هزار نفر)، هند (یک میلیون و 325 هزار نفر) و کره شمالی (یک میلیون و 106 هزار نفر) بزرگترین ارتش های جهان را در اختیار دارند.

ایران بر اساس این گزارش غیر رسمی با هزینه کرد رقم شش میلیارد پوند انگلیس معادل نه هزار و 756 میلیارد تومان در جایگاه شانزدهم جهانی قرار دارد.
ایران همچنین از نظر حجم نیروهای نظامی نیز با در اختیار داشتن 523 هزار نفر نظامی، در جایگاه هشتم جهانی قرار دارد.

البته نکته قابل توجه در این گزارش، نبود نام هیچ یک از کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است.

این در حالی است که بارها منطقه خلیج فارس در صدر خریداران سلاح قرار گرفته است

http://files.tabnak.com/pics/201009/201009181641151912.jpg


ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۸ساعت 12:23 توسط سامان |

محمد ارکون از اندیشمندان و متفکران اسلامی سه‌شنبه شب در سن 82 سالگی در پاریس درگذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع اینترنتی، محمد ارکون استاد بازنشسته تاریخ تفکر اسلامی از دانشگاه سوربن پاریس و یکی از پیشگامان جنبش گفتگوی بین ادیان بود.

ارکون در سال 1928 در دهکده کوچکی در منطقه قبایل شمال شرقی الجزایر متولد شد. پس از آن که دوران مدرسه ابتدایی را در دهکده خود گذراند برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به شمال غربی الجزایر رفت و سپس به مطالعه ادبیات عربی، حقوق، فلسفه و جغرافی در دانشگاه الجزایر پرداخت.

وی در دانشگاه های متعددی تدریس کرده و در سال 1980 به عنوان استاد تمام در دانشگاه سوربن منصوب شد و به تدریس تاریخ تفکر اسلامی پرداخت و رشته جدیدی را با عنوان اسلام شناسی کاربردی ایجاد کرد.

وی در سال 1993 از دانشگاه بازنشسته شد و اما پس از آن به ایراد سخنرانی های مختلف در سراسر دنیا پرداخت.

به تعبیر وی سه تعریب از وحی تعریف یهودی، تعریف مسیحی و تعریف اسلامی را نمی توان از هم جدا کرد و مطالعه هرکدام زوایایی از دیگری را روشن می کند.

در سال 2008 وی مدیریت برنامه " تاریخ اسلام و مسلمانان در فرانسه از قرون وسطی تا زمان حال" را به عنوان یک اثر دانشنامه ای برعهده گرفت. این پروژه با حضور بسیاری از مورخان و محققان انجام می شد که هرکدام یک تاریخ مشترک را روایت کردند.

اومانیسم عربی قرن دهم( 1982)، اسلام، دین و جامعه(1982)،‌ قرائت‌های قرآن(1982)،‌ رساله‌ای در باب تفکر اسلامی(1984)،‌ نقدی بر منطق اسلامی(1984)،‌ اسلام، اخلاق و سیاست 1986۶) و‌ دریچه‌هایی رو به‌اسلام (1986) عناوین برخی کتابهای ارکون هستند.
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۵ساعت 17:19 توسط سامان |

در شهر تهران سابقه نداشته قيمت واقعي زمين يا ملك كلنگي از ارزش معاملاتي آپارتمان مسكوني كمتر بشود، اما اين اتفاق در بهار امسال رخ داده و در حالي‌كه هر مترمربع بناي مسكوني در تهران به‌طور متوسط حدود يك ميليون و 790 هزار تومان خريد و فروش شده، ميانگين قيمت هر متر زمين در مرز يك ميليون و 590 هزار تومان در نوسان بوده است كه به اين ترتيب مشخص مي‌شود هم‌اكنون در پايتخت زمين معادل 11 درصد از مسكن ارزان‌تر است.

به نوشته «دنياي اقتصاد»، مركز آمار ايران ديروز بخش پاياني گزارش مربوط به «نوسانات قيمت در بازار بهاري مسكن» را با اعلام جزئيات ارزش معاملات مسكوني در مناطق 22گانه تهران منتشر كرد كه در بخشي از آن، تازه‌ترين نرخ‌هاي رسمي در بازار زمين نيز اعلام شده است.

در سه ماه اول امسال، هر مترمربع زمين خام يا ملك كلنگي در تهران بطور متوسط به قيمت يك ميليون و 588 هزار تومان فروخته شده كه نسبت به بهار سال گذشته 6/ 37 درصد افزايش پيدا كرده است. هر چند اين نرخ رشد چشمگير است، اما قيمت كنوني زمين در مقايسه با سال 86 ـ زمان اوج گراني زمين و مسكن در تهران ـ حدود 13 درصد كاهش پيدا كرده است.

تحليلي كه مي‌توان درباره بازار كنوني زمين در شهر تهران ارائه كرد، اين است كه طي ماه‌هاي اخير خانه‌هاي كلنگي در چشم انبوه‌سازان جلوه كرده است. استقبال سازنده‌ها از خريد املاك كلنگي تحت تاثير تسهيلاتي كه براي ساخت در اين مناطق داده مي‌شود، باعث رشد قيمت‌ها شده است.
از سوي ديگر به دليل آنكه زمين هرگز قابل كنترل از طريق عرضه بيشتر نيست و مقدار آن محدود است، لذا هر گونه رشد تقاضاي خريد بلافاصله تاثير مثبت بر روي قيمت خواهد گذاشت.

طي ماه‌هاي اخير مهمترين علتي كه باعث شده زمين نزديك به 38 درصد رشد قيمت پيدا كند، برگشت سازنده‌ها به بازار ساخت‌وساز بعد از دو سال ركود است.

اشكال در گزارش مركز آمار؟

مركز آمار كه ريز نوسانات قيمت زمين در مناطق 22گانه تهران را به‌صورت جدول بر روي سايت اطلاع‌رساني خود قرار داده، در 9 منطقه شهر، قيمت را مشخص نكرده است. مركز آمار حتي درباره علت عدم تعيين قيمت زمين در اين مناطق نيز توضيحي نداده كه مشخص شود آيا توانايي تعيين نبوده يا اينكه اصلا در اين مناطق زمين طي بهار امسال معامله نشده است!
اين در حالي است كه گزارش دو روز پيش مركز آمار درباره قيمت مسكن نيز با انتقادهاي متنوعي از جانب مسوولان روبه‌رو شد، تا جايي‌كه از برخي محافل شنيده شد كه اعلام كرده‌اند مركز آمار نبايد سرخود گزارش‌هاي مربوط به بخش مسكن را منتشر كند، بلكه بايد ابتدا به دستگاه‌هاي مرتبط دهد و اگر اجازه نهايي صادر شد، محتواي آن براي عموم منتشر شود!

افت‌وخيز قيمت زمين از سال 84 تاكنون

به گزارش دنياي‌اقتصاد، برمبناي اطلاعاتي كه طي سال‌هاي اخير در بولتن تخصصي وزارت مسكن ـ فصلنامه اقتصاد مسكن ـ گردآوري شده، بازار زمين در تهران با افت‌وخيزهاي زيادي روبه‌رو بوده است.
در سال 84 متوسط قيمت هر متر مربع زمين در شهر تهران 647 هزار تومان بود كه 2/ 7 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد كرده بود.
در سال 85 اين نرخ به 849 هزار تومان رسيد و با افزايش 31 درصدي مواجه شد. در سال 86 بيشترين نرخ رشد قيمتي در بازار زمين ايجاد شد، به‌طوري‌كه هر مترمربع زمين با رشد قيمت 115 درصدي به يك ميليون و 828 هزار تومان رسيد.
در سال 87 هيچ آمار رسمي درباره قيمت زمين توسط وزارت مسكن يا مركز آمار يا بانك مركزي اعلام نشد كه به نظر مي‌رسد در اين سال نيز رشد چشمگير رخ داده باشد.
در سال 88 قيمت زمين در تهران با 35 درصد كاهش به يك ميليون و 159 هزار تومان رسيد.

رفتار «زمين» بي‌سابقه است

مينو رفيعي كارشناس مطرح مسكن و رئيس گروه مطالعاتي اقتصاد مسكن در دانشگاه درباره تغييرات قيمت زمين در تهران طي بهار به «دنياي‌اقتصاد» گفت: از سال 1369 كه براي اولين بار قيمت معامله زمين در تهران تعيين و اعلام شد تا كنون، سابقه نداشته قيمت ملك از زمين سبقت بگيرد.

رفيعي همچنين افزود: مركز آمار تا دو سال پيش قيمت مسكن را براساس روش‌هاي متداول آمارگيري تعيين مي‌كرد، اما اخيرا در نحوه نمونه‌گيري و جامعه‌ آماري، تغييراتي ايجاد كرده كه مثلا براي بازار زمين، مناطق حاشيه شهر را نيز دخالت داده است و ممكن است تحت تاثير اين عامل، ارزش زمين تغيير كرده باشد.

اين كارشناس مسكن همچنين تصريح كرد: چنانچه تحولات قيمتي در بازار زمين را براساس مبناي اقتصادي تحليل كنيم به اين نتيجه خواهيم رسيد كه افت قيمت زمين در مقايسه با قيمت مسكن نشان از كاهش تقاضا براي خريد زمين دارد و احتمالا ركود ديگري براي ساخت‌وساز در پيش خواهد بود.

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=120226


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۵ساعت 17:16 توسط سامان |

میلیون‌ها سال پیش، یک موجود ساده دارای توالی ژنتیکی،‌مانند یک ویروس، به ژنوم انسان حمله کرده و سیستم کنترل ژنتیکی و نحوه فعال و غیرفعال شدن ژن‌های سلول‌های بنیادی جنین انسان را تغییر داده است.

مطالعه روی سلول‌های بنیادی نقطه امید نسل آینده درمان‌های پزشکی است،‌ اما مطالعاتی که روی سلول‌های بنیادی انجام می‌شوند همیشه رو به آینده ندارند و در برخی موارد، از جمله مطالعه جدید محققین موسسه ژنوم سنگاپور، رازهایی از میلیون‌ها سال پیش را برملا می‌کنند.

بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، این محققین ثابت کرده‌اند که میلیون‌ها سال پیش،‌ موجوداتی که دارای نوعی از توالی دی.ان.ای بوده‌اند،‌ مثلا نوعی ویروس، ‌با حمله به ژنوم انسان و نفوذ در آن،‌ سیستم فعال و غیرفعال شدن ژن‌های سلول‌های بنیادی جنین انسان را تغییر داده‌اند.

این موضوع در دهه 1950 هم در حد یک فرضیه عنوان شده بود، ‌اما این‌بار محققین با مقایسه تحول سلول‌های بنیادی موش و انسان،‌ موفق شدند آن را ثابت کنند. در این مقایسه، ‌علیرغم شباهت‌های فراوان، تفاوت‌هایی دیده شده که تاثیر یک دی.ان.ای خارجی را در میلیون‌ها سال پیش تایید می‌کند.

با این یافته، کشف عاملی که ما را به صورت انسان‌های امروزی در آورده، هیجان‌انگیزتر شده است. به نظر می‌رسد در پشت پرده شکل‌گیری انسان،‌ موجودی در حد ویروس وجود داشته که هنوز برای ما ناشناخته است.

عاملی که از آن زمان وارد ژنوم انسان شده، ‌سیستم چیده شدن توالی ژن‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در حقیقت سیستم کنترل ژنتیکی انسان را هدف قرار داده است. این یافته نه تنها می‌تواند اسرار تاریخچه تحول بشر را روشن‌تر نماید،‌ بلکه می‌تواند بر تحقیقات آینده برای تولید نسل تازه‌ای از درمان‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی اثر بگذارد.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۵ساعت 16:47 توسط سامان |

تعرفه برق صنعتي بسيار بالاست و واحدهاي بزرگ صنعتي از تعرفه بالاي برق شكايت دارند. سهم درآمد شركت برق از بخش صنعت كشور 41 درصد و سهم مصرف آن كمي بالاتر از 33 درصد را تشكيل مي دهد. اين در حالي است كه ظرفيت توليد برق كشور 36 هزار مگاوات است و در شرايط سر به سر قرار دارد و در صورت عدم سرمايه گذاري مناسب ممكن است در سال هاي آينده كشور با مشكل كمبود برق مواجه شود. بر اساس گزارشي كه وزارت صنايع و معادن تهيه كرده است واحدهاي صنعتي 33 درصد برق كشور را مصرف مي كنند اما 41 درصد درآمد برق از بخش صنعت بزرگ صنعتي نظير فولادسازي ، آلومينيوم ، سيمان و بخش ديگر تامين مي شود. قيمت برق صنعتي تا سال 1368 نصف برق خانگي بوده است اما در اين سال قيمت برق مصرفي بخش صنعت با 102 درصد افزايش از 7/3 ريال به 50/7 ريال در هر كيلو ولت رسيده است . بعد از آن نيز تا سال 73 اين بخش به طور متوسط حدود 64 درصد افزايش پيدا كرده است . اين در حالي است كه قيمت برق خانگي در اين سال تنها 2/3 درصد افزايش يافته و از 52/5 ريال به 7/5 ريال در هر كيلو ولت رسيده است . به عقيده كارشناسان شكاف قيمت برق صنعتي و برق خانگي بسيار بالاست و افزايش قيمت آن از هيچ منطقي پيروي نمي كند. علاوه بر اين ، هزينه احداث خطوط پر مصرف از سوي وزارت نيرو تقريبا نيمي از هزينه طرح را تشكيل مي دهد. بر اساس اين گزارش ، هزينه برقراري انشعاب ، تجهيزات و زمين براي واحدي كه 30 مگاوات برق مصرف مي كند حدود 34 ميليارد تومان است . به اين ترتيب هزينه ساخت واحد توليد سيمان به ظرفيت 5/1 ميليون تن بدون برق 65 ميليارد تومان و با هزينه هاي برق حدود 100 ميليارد تومان است . با توجه به هزينه هاي بالاي انشعاب برق نظير احداث پست برق و تجهيزات و تعرفه بالاي واحدهاي صنعتي پر مصرف ، كارشناسان معتقدند بهتر است واحدهاي بزرگ خودشان نيروگاه برق اختصاصي احداث كنند. وزارت نيرو در سال 1381 حدود 200 ميليارد تومان هزينه انشعاب دريافت كرده كه حدود 180 ميليارد تومان آن مربوط به بخش صنعت است. بر اساس گزارش وزارت صنايع و معادن ، تغييرات هر ساله در تعرفه قيمت هاي برق ، نظر سرمايه گذاران را نسبت به آينده مبهم كرده و برخي سرمايه گذاران به دليل تغييرات مداوم در قيمتها از سرمايه گذاري منصرف شده اند. از آنجا كه در بسياري از كشورها براي مشتركان پرمصرف تخفيف هايي در نظر مي گيرند ودر اكثركشورهاي صنعتي و حتي كشورهاي همسايه نظير امارات هيچگونه هزينه اي بابت انشعاب و هزينه تجهيزات دريافت نمي شود، كارشناسان پيشنهاد مي كنند تعرفه هاي برق صنعتي در كشور مورد بازنگري دوباره قرار گيرد. كمبود برق اين درحالي است كه وضعيت برق در توليد و مصرف در شرايط سر به سر قرار دارد و وزارت نيرو بارها هشدار داده كه شبكه برق كشور از وضعيت اطمينان بخشي برخوردار نيست و در صورت ادامه اين وضعيت ، در سال هاي آينده ايران با كمبود برق و خاموشي روبه رو خواهد شد. مصرف برق به سرعت در حال افزايش است و در سال گذشته حدود سه هزار مگاوات بر مصرف برق افزوده شده است . كمبود منابع مالي براي احداث نيروگاه هاي جديد مشكل اصلي براي افزايش توليد برق است كه برنامه ريزي براي ايجاد نيروگاههاي جديد را با مشكل مواجه كرده است . برق توليد شده با قيمت يارانه اي حدود 15 تومان در هر كيلو وات ساعت در اختيار مصرف كننده خانگي قرار مي گيرد كه نيمي از هزينه توليد به حساب مي آيد. به گفته آقاي بي طرف وزير نيرو ، دولت سالانه دو هزار ميليارد تومان يارانه در صنعت برق پرداخت مي كند. درآمد سالانه برق به طور متوسط 1600 ميليارد تومان و هزينه سالانه حدود 2600 ميليارد تومان است و صنعت برق با كسري بودجه 1000 ميليارد تومان رو به روست . اما مشكل تنها توليد برق نيست بلكه خطوط انتقال و توزيع نيز فرسوده است و به علت محدوديت منابع مالي ، دولت همواره اولويت را به ايجاد نيروگاههاي جديد داده است . بي طرف مي گويد : تغيير الگوي مصرف و ارزاني علت افزايش مصرف برق است و اگر روند سه سال گدشته كه محصول تغيير الگوي مصرف در سيستم هاي سرمايشي است ادامه يابد نياز برق كشور بيش از 30 هزار مگاوات خواهد بود. توليد برق ظرفيت توليد برق 36 هزار مگاوات است و با توجه به رشد مصرف ، بايد ظرفيت توليد برق در ده سال آينده به 60 هزار مگاوات برسد ، در غير اين صورت كشور با كمبود برق و خاموشي مواجه خواهدشد. برنامه دولت توليد 30 هزار مگاوات برق در ده سال آينده است كه هزينه توليد 18 هزار مگاوات برق از طريق منابع دولتي و 12 هزار مگاوات بقيه از طريق بخش خصوصي داخلي و خارجي تامين خواهد شد. از سال 76 تاكنون 14 هزار مگاوات بر توليد برق افزوده شده اما به دليل كمبود منابع مالي دولتي ادامه اين وضعيت  امكانپذير نيست و تلاش مي شود بخش خصوصي داخلي و خارجي به سرمايه گذاري در اين بخش ترغيب شوند. قرارداد ساخت نيروگاه هاي جديد براي توليد 5 هزار مگاوات برق به روش B.O.T تمام هزينه هاي ساخت به وسيله سرمايه گذار پرداخت مي شود و پس از بهر ه برداري و بازيافت اصل سرمايه و سود پروژه ، نيروگاه پس از مدت زمان معيني بعد از بهره برداري - كه حدود 20 سال تعيين شده است – به وزارت نيرو واگذار خواهد شد اما در روش B.O.O ، سرمايه گذار به صورت كامل مالك نيروگاه خواهد بود. تامين سوخت اين نيروگاهها به عهده وزارت نيرو است و اين وزارتخانه خريد برق را تضمين خواهد كرد و نيروگاهها موظف هستند برق خود را به شبكه برق سراسري بفروشند. عمليات ساخت اولين نيروگاه بخش خصوصي ماه به ظرفيت 954 مگاوات برق در اصفهان آغاز شده و وزارت نيرو در تلاش است با جلب سرمايه هاي بخش خصوصي داخلي و خارجي بر مشكلات صنعت برق غلبه كند.

پنجشنبه هجدهم خرداد 1385
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ساعت 12:9 توسط سامان |

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)،"محمد بهزاد" با بیان اینکه بهینه سازی خطوط انتقال و توزیع برق، راهی برای کاهش مصرف برق در کشور است، افزود: تا زمانی که قیمت برق در ایران ارزان باشد، نمی توان با قاطعیت برنامه کاهش مصرف برق را به پیش برد.
وی افزود: قیمت برق صنعتی در ایران حدود دو سنت به ازای هر کیلووات ساعت است، این درحالی است که این میزان در بیشتر نقاط دنیا به 11 سنت نیز می رسد. 
مدیرعامل توانیر وی تصریح کرد: میانگین مصرف برق صنعتی کشور در فاصله سالهای 56 تا 65 ، هر سال به میزان هفت هزار و 540 کیلووات ساعت و کل مصرف برق در بخش های مختلف بالغ بر دو میلیون و 892 هزار و 930 کیلووات ساعت بوده است که در نتیجه، سهم مصرف در بخش صنعتی در دهه مذکور 24 درصد کل برق مصرفی کشور را شامل می شود.

بهزاد گفت: میزان مصرف برق صنعتی، همچنین از  86- 76 هر سال به 383 هزار و 460 میلیون کیلووات ساعت افزایش یافته که در حدود 33 درصد از کل مصرف برق کشور را در این سالها به خود اختصاص داده است.

http://www.econews.ir/fa/NewsContent.aspx?id=112021
+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ساعت 12:8 توسط سامان |

به گزارش شبکه ایران، "محمد بهزاد" مدیرعامل توانیر ضمن بیان این مطلب، بهینه‌سازی خطوط انتقال و توزیع برق را راهی برای کاهش مصرف برق در کشور دانست و تاکید کرد: تا زمانی که قیمت برق در ایران ارزان باشد، نمی‌توان با قاطعیت برنامه کاهش مصرف برق را به پیش برد.

 

به گفته مدیرعامل توانیر، قیمت برق صنعتی در ایران حدود دو سنت به ازای هر کیلووات ساعت است، این درحالی است که این میزان در بیشتر نقاط دنیا به 11 سنت نیز می‌رسد.

میانگین مصرف برق صنعتی کشور در فاصله سال‌های 1356 تا 1365، هر سال به میزان هفت هزار و 540 کیلووات ساعت و کل مصرف برق در بخش‌های مختلف بیش از دو میلیون و 892 هزار و 930 کیلووات ساعت بوده است که در نتیجه، سهم مصرف در بخش صنعتی در دهه یاد شده 24 درصد کل برق مصرفی کشور را شامل می‌شود.

بهزاد همچنین افزود: میزان مصرف برق صنعتی، همچنین از  1386- 1376 هر سال به 383 هزار و 460 میلیون کیلووات ساعت افزایش یافته که در حدود 33 درصد از کل مصرف برق کشور را در این سال‌ها به خود اختصاص داده است.

 

تدوین لایحه پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد برقبه گزارش شبکه ایران، روندی که در مصرف برق کشور وجود دارد سبب شد تا طی روزهای گذشته معاون وزیر نیرو در امور انرژی و برق از تدوین لایحه پرداخت مابه التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد برق خبر دهد.

به گفته "عباس علی‌آبادی" دولت در بودجه سال قبل تعیین کرد که مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد از محل حساب ذخیره ارزی به وزارت نیرو پرداخت شود اما با گذشت 6 ماه از سال 88 هنوز یک سوم این مبلغ به میزان 2 هزار میلیارد تومان باقی مانده و پرداخت نشده است.

 

وی یادآور شد: هم اکنون اقتصاد برق تکلیفی است، یعنی برق را با یک قیمت تعیین شده که من می‌گویم بالاتر از تکلیف است به فروش می‌رساند. به عنوان مثال قیمت هر کیلو وات ساعت برق برای بخش کشاورزی دو تومان است در حالیکه قیمت تمام شده آن برای وزارت نیرو 77 تومان است.

این مقام مسئول با بیان اینکه این مابه‌التفاوت را دولت یک سال پرداخت و یک سال پرداخت نمی‌کند و امسال در قانون بودجه این به طور کلی حذف شده است، ادامه داد: در بودجه سال قبل تعیین شد که مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد از محل حساب ذخیره ارزی به وزارت نیرو پرداخت شود اما با گذشت 6 ماه از سال دو سوم این مبلغ پرداخت و هنوز کمتر از یک سوم این مبلغ به میزان 2 هزار میلیارد تومان باقی مانده و پرداخت نشده است.


علی‌آبادی تصریح‌کرد: این مابه‌التفاوت برای تمام بخش‌ها مثل خانگی، برای مناطق گرم 6 تومان، مناطق عادی 10 تومان، برای بخش صنعت 22 تومان و برای تجاری 44 تومان است.

 

حذف پرداخت مابه التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد از بودجه

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد:حذف پرداخت مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی تا قیمت آزاد از بودجه موجب شده تا عملا هیچ اعتباری نداشته باشیم و الان برقی که به کشاورز به ازای هر کیلووات ساعت 2 تومان می‌فروشیم برای خودمان قیمت تمام شده برق کشاورزی منهای هزینه سوخت حدود 40 تا 50 تومان می‌شود.

وی افزود: لایحه‌ای را تنظیم و تقدیم دولت کردیم اما همزمان دو موضوع به موازات هم دنبال می‌شود که از نظر دولت چیزی که باید دنبال شود همان طرح هدفمند کردن یارانه‌ها است زیرا در این طرح آنجا تعیین قیمت برای همه مصرف‌کنندگان از حالت تکلیفی خارج و به قیمت تمام شده تبدیل می‌شود.

علی‌آبادی گفت: از آنجایی که نمی‌خواستیم مشکل صنعت برق بیشتر شود پیشنهاد کردیم که مانند سال گذشته مابه‌التفاوت را از محل بودجه دریافت کنیم.

http://www.inn.ir/newsdetail.aspx?id=26742

۱۳۸۸/۰۷/۰۴

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ساعت 12:0 توسط سامان |

بر این اساس گفته می‌شود تعیین قیمت برق نیز مراحل نهایی خود را پشت سر می‌گذارد. 

قیمت هر کیلووات برق کشاورزی معادل با 60 تومان و قیمت هر کیلووات برق صنعتی معادل 80 تومان تعیین شده است.

 قیمت هر کیلووات برق خانگی نیز 120تومان خواهد بود. این ارقام پس از تصویب نهایی در کارگروه هدفمندی یارانه‌ها و هیأت دولت ابلاغ خواهد شد.

http://www.aftabnews.ir/vdcb0zb8frhbgzp.uiur.html

شنبه ۲۰ شهريور۱۳۸۹

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۲۴ساعت 11:55 توسط سامان |

قطعه جدید ذخیره ساز اطلاعات در انتهای کابل کیبرد نصب میشود تا کلیه کلمات تایپ شده را در خود ذخیره نماید این قطعه اکثرا در دانشگاهها ؛ ادارات ؛ کافی نت ها ؛ نمایشگاهها ؛ هتلها و فرودگاهها استفاده میشود بنابراین کسانی که در این مکانها اطلاعات حساب بانکی خود را وارد میکنند یا وارد سایتهای مهم دیگر میشوند باید بیشتر مراقب باشند.

به گزارش 3 نسل، این قطعه این امکان را دارد که پس از اینکه شما اطلاعات حساب بانکی را وارد کرده و کامپیوتر را ترک میکنید براحتی مجددا حساب شما را باز کرده و تمامی موجودی حساب شما را سرقت کند زیرا تمام کلماتی که تایپ کرده‌اید در این قطعه سیاه ذخیره شده است.

بنابراین قبل از استفاده از کامپیوتر در چنین اماکنی پشت کامپیوتر را چک کنید تا از عدم وجود چنین قطعه‌ای اطمینان حاصل نمائید.

با این روش وبسیاری از روش های دیگر می توان اطلاعات حساب بانکی شما را در مکان های عمومی سرقت کرد بنابر این تاجایی که ممکن است در مراکز عمومی حساب بانکی خود را چک نکنید.حتی محل کار!!
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ساعت 18:10 توسط سامان |


به گزارش سرمایه، ا وجود بدترین شرایط اقتصادی در طول دهه ها، تحلیلگران با توجه به روند ذخیره سازی در چین و انتظارات موجود برای بهبود اقتصادی در ماه های آینده سال جاری،غالباً پیش بینی های خود را در رابطه با قیمت فلزات پایه بالاتر برده اند. سطوح بی سابقه موجودی انباری آلومینیوم بورس فلزات لندن همچنان نگرانی بزرگی برای اغلب تحلیلگران ایجاد می کند اما در حال حاضر انتظار نمی رود که قیمت های این فلز به ارقام پایین مشاهده شده در سال گذشته سقوط کند. گزارش مفصل برخی بازنگری های انجام شده در پیش بینی های قیمت فلزات پایه ای که در بورس فلزات لندن مورد دادوستد قرار می گیرند در زیر می آید: بانک ملی استرالیا طی چند ماه آینده، این امکان وجود دارد که به خاطر کاهش یافتن تقاضا از سوی چین و اینکه دورنمای ضعیف تر از حد پیش بینی شده برای بهبود اقتصاد جهانی سرمایه گذاران را وادار به ارزیابی مجدد شرایط خواهد کرد، برخی تغییرات در قیمت فلزات پایه به وجود آید. «بهبود تدریجی در تقاضای جهانی و تولید صنعتی احتمالاً باعث رشد قیمت ها خواهد شد. پیش بینی می شود قیمت مس در فصل سوم سال جاری از چهار هزار و 736 دلار قبلی به چهار هزار و 950 دلار برای هر تن و در فصل چهارم از چهار هزار و 807 دلار قبلی به پنج هزار و هفت دلار برای هر تن افزایش یابد.» سوسیه ته جنرال سوسیه ته جنرال گفت: در طول فصل آینده انتظار آنها همچنان بر کاهش قیمت هاست. این کاهش عمدتاً به خاطر پیش بینی سطوح کمتری از واردات مس چین، همراه با سطوح پایین اما رو به تثبیتی از تقاضا از جانب دیگر مناطق مصرفی مهم جهان صورت خواهد گرفت. از اینکه بگذریم ما انتظار داریم که تنگنای مستمری که در وضعیت عرضه به وجود خواهد آمد، همراه با بازشدن اشتهای سرمایه گذاران برای فلزات، زمینه را برای سیر صعودی قیمت ها مهیا کند. در مجموع پیش بینی می شود قیمت هر تن مس در فصل سوم سال جاری از سه هزار و 800 دلاری قبلی به چهار هزار و 400 دلار و در فصل چهارم از چهار هزار و 200 دلار قبلی به چهار هزار و 600 دلار افزایش یابد. بارکلیز بارکلیز کاپیتال پیش بینی های خود را برای قیمت های مس، سرب، روی، نیکل و قلع در سال 2009 افزایش داده و گفته است نشانه های بهبود در تقاضای OECD احتمالاً باعث رشد قیمت ها خواهد شد. استاندارد چارترد ما معتقدیم عامل اصلی حمایتی برای روی این است که تقاضا برای آن، از سطحی بسیار پایین، آشکارا رو به افزایش نهاده است. در آمریکای شمالی، داده های مربوط به سفارشات، با توجه به پایین بودن تقاضا از سوی کارخانجات فولاد، همچنان تصویری مغشوش را نشان می دهند اما با در نظر گرفتن اینکه انبارهای موجودی ته کشیده اند، بازار در حال نزدیک شدن به نقطه عطف خود است.

گلدمن ساچز
ما معتقدیم شالوده های بازار فلزات در ماه های آینده وضعیتی احتمالاً بدتر را تجربه کنند چون انتظار ما این است که واردات چین رو به کاهش گذارد و قیمت های بالاتر و کاهش یافتن محدودیت های اعتباری باعث عرضه بیشتر شود. پیش بینی این گروه برای قیمت آلومینیوم سه، شش و دوازده ماهه افزایش از هزار و 300 دلار پیشین به هزار و 400 دلار برای هر تن است. همچنین گروه مزبور پیش بینی می کند قیمت سه، شش و دوازده ماهه هر تن مس به ترتیب از سه هزار و 850، سه هزار و 890 و سه هزار و 890 دلار پیشین به 4 هزار و 300، چهار هزار و 300 و چهار هزار و 800 دلار افزایش یابد.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ساعت 16:5 توسط سامان |

در کاربردهای ساختمانی معمولا به ماده ای نیاز است که بتواند سختی و استحکام خود را حفظ کند. منیزیم ضمن سبک بودن این قابلیت را هم دارد و به همین دلیل است که مهندسان طراح هر چه بیشتر به استفاده از آن روی می آورند. اکستروژن آلیاژهای منیزیم در کاربردهای ساختمانی همان استحکامی را دارد که اکستروژن آلیاژهای آلومینیوم با این تفاوت که منیزیم 25 تا 30 درصد سبک تر است. کاهش وزن سبب کاهش مصرف انرژی و هزینه های نقل و انتقال می شود و ضمن اینکه به نیروی کار کمتری برای نصب قطعات و استفاده از آنها نیاز خواهد بود، بار وارده به پایه های ساختمان نیز کاهش پیدا خواهد کرد. اکستروژن آلیاژهای منیزیم، مقاومت مکانیکی بالا و عملکرد خوبی دارد، ضمن اینکه ماشین کاری آن از فلزات دیگری که در ساخت و ساز کاربرد دارند، آسان تر است. همین آسانی در ماشین کاری باعث شده تولیدکنندگان در طراحی محصولات خود دست به نوآوری بزنند و محصولاتی درخور بازارهای شدیدا رقابتی تولید کنند.

استفاده از تیر مشبک منیزیمی در تماشاخانه ها و تاترها

شرکت منیزیم مورگو (Morgo Magnesium) واقع در شهر زوتفن (Zutphen) هلند، در تولید تیرهای مشبک خود از میله های منیزیمی استفاده می کند. برای نگه داشتن سیستم های نورپردازی و ابزارآلات مربوط به سیستم های صوتی در تاترها، از تیرهای مشبک استفاده می شود. کاربرد منیزیم، امکان تولید تیرهایی را برای این شرکت فراهم آورده که 25 درصد سبک تر از تیرهای آلومینیومی هستند. تیرهای مشبک از اتصال چند تیر کامل پدید می آیند. تیرهای مشبک عریض ترند، لیکن با وجود وزن کمتر همان سفتی و استحکام تیرهای باریک آلومینیومی را دارند.

مارک ومنهوف (Mark Wemmenhove) مدیر ارشد اجرایی شرکت منیزیم مورگو، مزیت های استفاده از تیرهای مشبک را به اختصار بازگو می کند: «هزینه حمل و نقل اجزای تیر به دلیل وزن کم آنها کاهش یافته است. ساخت تیرهای مشبک به مراتب آسان تر است به اضافه اینکه سبک بودن این نوع تیر عامل مهمی در منطقه اروپا به شمار می آید چرا که بر طبق قوانین سفت و سخت کار در این منطقه، سنگینی باری که کارگر حمل می کند نباید از حد خاصی تجاوز کند. در بسیاری از تاترها، برای نگهداری بلندگوها، سیستم های صوتی و نورپردازی، تیرهای مشبک به سقف متصل می شوند. فشار باری که از سقف به تیر مشبک وارد می شود عامل بسیار مهمی است؛ بعضی مواقع تحمل تیر بیشتر است و می توان ابزار آلات و کابل های بیشتری روی آن قرار داد.»
تیر مشبک نهایی 3 متر طول و 5/0 متر عرض در هر طرف خود دارد. شرکت منیزیم مورگو عمل میله سازی منیزیم و کلیه مراحل تولید تیر مشبک را خود انجام می دهد، این مراحل شامل فرزکاری، تراشکاری، برش و جوشکاری می شود. پوشش رنگ پودری به میله های تیر مشبک زده می شود و عملیات آماده سازی بدون کروم روی آنها انجام می گیرد.

نردبان های منیزیمی ابزاری استاندارد جهت کارهای سنگین هستندشرکت منیزیم مورگو دست به تولید نردبان های صنعتی جهت کارهای سنگین زده است؛ از اکستروژن پروفیل های منیزیمی در ساخت این نردبان ها استفاده شده است؛ این نردبان ها حداکثر تا 150 کیلوگرم فشار بار را می توانند تحمل کنند. عدم استفاده از میله های ضخیم و بهره گیری از پروفیل هایی که اندکی عریض ترند، باعث کاهش قابل توجه وزن این نردبان ها شده است. نردبان منیزیمی با در نظر گرفتن تمام اجزای آن 30 درصد از نردبان آلومینیومی سبک تر است. فرزکاری و برش پروفیل های منیزیم داخل تاسیسات خود شرکت انجام می شود. پس از اکستروژن، رنگ کاری و دیگر عملیات انجام می گیرد و در پایان قطعات با استفاده از میخ پرچ به هم متصل می شوند.
نردبان منیزیمی بزرگ تر از نردبان های استاندارد ساخته می شود و مناسب کارهای سنگین در کارخانجات و محوطه های ساخت و ساز ساختمانی است. کارگران از استحکام نردبان های منیزیمی مطمئن هستند و طی فعالیت های طاقت فرسای روزانه این نردبان ها هم وزن کارگران و هم وزن ابزار آلات شان را به خوبی تحمل می کنند. استحکام و دوام این نردبان ها نه تنها در پیشبرد کارها موثر است بلکه باعث می شود کارگران جای پای محکمی حین کار داشته باشند.
اکستروژن های منیزیم، قابل بازیافت و مقرون به صرفهدر دوچرخه های مدرن، روال معمول آن است که از اکستروژن آلیاژهای منیزیم که مقاوم تر و سبک تر از آلیاژهای رقیب هستند، برای ساخت طوقه های چرخ استفاده شود. شرکت منیزیم
E12 در تایوان برای تولیدکنندگان برتر دوچرخه، طوقه منیزیمی درست می کند.
موندهر لاتیری (
Mondher Latiri)، مدیر ارشد اجرایی این شرکت می گوید: «شرکت E12 و مشتریان آن شدیدا توجه خود را معطوف به ساخت محصولات برتر و با صرفه ای کرده اند که برای محیط زیست نیز بی خطر باشند. امروزه در ساخت قطعات دوچرخه نباید تنها دو مولفه مقاومت و سبکی را در نظر گرفت، بلکه توجه به مولفه های دیگری همچون حفاظت از محیط زیست و ارزان تمام شدن قطعه نیز مهم است. منیزیم برای تمام مقاصد مذکور مناسب است. توجه به حفاظت از محیط زیست و برآوردن انتظارات مصرف کنندگان ما را بر آن داشته است تا با به کار گیری آخرین پیشرفت های صورت گرفته در متالورژی منیزیم و فناوری پرداخت آن، قابلیت های خود را در زمینه اکستروژن این فلز افزایش داده و روی آن سرمایه گذاری کنیم.»
محور منیزیمی دوچرخه، همچنان پایدارشرکت منیزیم مورگو با استفاده از اکستروژن منیزیم و انواع روش های پیچیده ماشین کاری، محوری ساخته است که دو شاخه جلوی دوچرخه را به دستگیره های آن متصل می کند. پس از اکستروژن، فرزکاری و مته کاری محور انجام می شود، به علاوه شیارهایی جهت پیچ کردن روی آن درست می شود تا محور در دوچرخه های مناسب مسابقه یا کوهستان مورد استفاده قرار گیرد. مزایای اصلی استفاده از منیزیم در محور چرخ، سختی و قابلیت لرزه گیری بالای آن است. سختی کل و میزان سختی در برابر وزن در محور منیزیمی به مراتب بهتر از محورهای کربنی است، ضمن اینکه وزن آن نیز کمتر است. قابلیت لرزه گیری محور منیزیمی بسیار بالاست و قابل مقایسه با محورهای ساخته شده از دیگر مواد نیست.
اکستروژن منیزیمی محور پس از تولید در اندازه های مختلف موجود است؛ اندازه ها معمولا ضریبی از 10 بوده و از 80 تا 140 میلی متر متغیرند. از آنجا که اکستروژن آلیاژهای منیزیم، ضریب کشسانی پایینی دارد، جاذب خوب انرژی است. اکستروژن منیزیمی محور دوچرخه از مقاومت و سختی بالایی برخوردار است و به دلیل قابلیت لرزه گیری عالی اش در عملکرد دوچرخه در زمین های ناهموار تاثیر بسزایی دارد. سبک بودن محور باعث هدایت و کنترل آسان تر دوچرخه می گردد.
نگاهی دقیق تر به اکستروژن منیزیممتخصصان اکستروژن منیزیم در شرکت مورگو هلند از پروسه ای برای اکستروژن آلیاژهای منیزیم استفاده می کنند که بسیار شبیه به اکستروژن آلومینیوم است. بالاترین سرعت اکستروژن متعلق به آلیاژهای
ZM21 و AZ31 است، در حالی که اکستروژن آلیاژهای AZ80، ZK60 و WE54 ده برابر کندتر است. متخصصان شرکت مورگو از شیوه اکستروژن مستقیم بدون گریس کاری بهره می برند؛ در این روش شمش های استوانه ای فلز تا 300 الی 400 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند، سپس با فشار از بین قالب هایی با سطوح متقاطع متعدد عبور داده می شوند. نتیجه استفاده از این روش دستیابی به سطوح فلزی یک دستی است که در تولید مواد و وسایل پیشرفته و همچنین برآوردن نیازهای خاص مشتریان کاربردی حیاتی دارند؛ همچنین در زیرساختار این سطوح فلزی هیچ اثری از تخلخل دیده نمی شود. پروسه اکستروژن آلیاژهای منیزیم پروسه ای است که در آن امکان طراحی آزاد اشکال و سطوح متقاطع مختلف و خاصی وجود دارد که البته خاصیت شکل پذیری محصول منیزیمی را به حداکثر می رسانند. پروفیل های توپر حاصل از اکستروژن عبارتند از میله های توپر، میله های مسطح و اشکالی که صفحات مسطح در آنها تعبیه نشده است؛ پروفیل های توخالی هم شامل اکستروژن هایی می شوند که حفره هایی داخل خود دارند و یا دهانه آن ها باز است. جهت آماده سازی اکستروژن های منیزیم برای استفاده در اجزای ساختمانی باید ابتدا عملیات حرارتی و کشش خاصی روی آنها انجام گیرد تا مقاومت اولیه شان به حداکثر برسد.
نوع آلیاژ به کار رفته تعیین کننده حداقل ضخامت جداره پروفیل های کوچک و متوسط منیزیمی است. به عنوان مثال حداقل ضخامت جداره با به کارگیری آلیاژ
ZM21 حدود یک میلی متر است. در اکستروژن های چند جداره ای و پیچیده منیزیم شیارها، لبه ها، برآمدگی ها، شکاف ها و دندانه هایی وجود دارد که برای به حداکثر رساندن خواص مکانیکی محصول از وجودشان استفاده خواهد شد. میله ها، لوله ها، تیرها و انواع اشکال توخالی و مدور ساخته شده از اکستروژن منیزیم با اندازه های 15 تا 360 میلی متر و در انواع طرح های یکدست، استاندارد و دلخواه در دسترس هستند.
با اندک تغییراتی در قالب استاندارد اکستروژن آلومینیوم می توان از این قالب برای اکستروژن برخی آلیاژهای منیزیم نیز استفاده کرد، این در واقع روشی با صرفه تر برای اکستروژن منیزیم است. با استفاده از تنها یک قالب برای اکستروژن هر دو فلز، از حداکثر توان و ظرفیت قالب نیز استفاده می شود.
متخصصان شرکت
E12 قادرند مقاومت اکستروژن های خود را بدون کاهش کارکردشان، افزایش دهند. دستیابی به ویژگی های خاص مکانیکی منیزیم می تواند دلیلی برای اکستروژن آن باشد؛ اکستروژن در واقع نتیجه کارکرد عناصر آلیاژی، مولفه های پروسه اکستروژن و عملیات حرارت دهی در کنار یکدیگر است. کاربرد اکستروژن منیزیم با ساختار دانه ریز و خاصیت (elongation) خوب، استحکام ساختمان ها را تا 30 درصد بیشتر از معیارهای استاندارد بین المللی ASTM افزایش می دهد. ویژگی دیگر اکستروژن منیزیم یک دست بودن سطح آن است.
آینده از آن منیزیم استاهمیت منیزیم در سرعت بخشیدن به نوآوری های جدید غیرقابل چشم پوشی است. اکستروژن آلیاژهای منیزیم، پتانسیل کاربرد در مصارف ساختمانی را دارد. ما با همکاری مشتریانمان در حال حاضر شرکت ها ایده های جدیدی را بررسی می کنند تا به طرح هایی با کارکرد بالا دست یابند و کیفیت کار را افزایش دهند. اقدامات صورت گرفته تاکنون، نیاز طیف وسیعی از مصارف و صنایع را برآورده و چه بسا بیش از حد نیاز هم بوده است. به عنوان مثال اکستروژن هایی از منیزیم تولید شده که در هر متر تنها 50 گرم وزن دارند و در مصارف صنعت هوافضا نقشی کلیدی ایفا می کنند.
اکستروژن های آلیاژ منیزیم به گونه ای طراحی و ساخته می شوند که در مصارف عمومی مهندسی، هوافضا، الکترونیک، ترابری و تولید خودرو کاربرد داشته باشند. پروسه های متنوعی که برای اکستروژن منیزیم وجود دارد استحکام بالا و سبکی آن را تضمین می کند به طوری که کاربرد این نوع اکستروژن، نقطه شروعی برای نوآوری در طراحی و تولید محصولات مختلف خواهد شد.
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ساعت 15:41 توسط سامان |

موسسه مالی و اعتبار مهر با عنایت به مصوبه شورای محترم پول و اعتبار و اخذ مجوز از بانک مرکزی در نظر دارد تا از طریق واگذاری 51% از سهام خود به اقشار مردم و علی الخصوص بسیجیان عزیز، طلایه دار بانکداری اسلامی باشد .مطالب ذیل، خلاصه ای از این بانک عظیم با سابقه حدود 20 ساله است.

سرمایه بانک:

سرمایه اولیه موسسه در سال 1372 مبلغ 10 میلیون ریال بوده که از سوی مقام معظم رهبری(دامت برکاته) تامین گردیده و طی دو مرحله از سوی بنیاد تعاون بسیج افزایش یافته و در حال حاضر سرمایه موسسه 1500میلیارد ریال می باشد.

در این مرحله با مشارکت سهامداران جدید به 4000 میلیارد ریال افزایش خواهد یافت.

شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان:

شرکت سرمایه گذاری مهراقتصاد ایرانیان، در سال 1372 تاسیس و هم اکنون دارای 24 شرکت فعال می باشد. شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان در حوزه سرمایه گذاری و تامین منابع مالی با سرمایه فعلی 5000 میلیارد ریال که قریب به 99% آن متعلق به این بانک می باشد، در بازار سرمایه حضور موثر و تعیین کننده ای دارد. به نحوی که درصد قابل توجهی از سهام برخی از شرکت های فعال و سود آور و دارای آینده خوب را در عرصه اقتصادی و تولیدی به شرح ذیل در اختیار دارد:

1- شرکت هایی که بانک در آنها دارای حاکمیت مدیریتی بوده و یا سهام دار عمده آن می باشد:

-  شرکت تراکتور سازی ایران

-  شرکت تاید واتر و شرکت های وابسته

-  شرکت آلمینیوم ایران

-  شرکت صنایع دریایی ایران(صدرا)

-  شرکت حفاری شمال

-  شرکت مخابرات ایران

-  شرکت توسعه معادن روی

-  شرکت مهندسی تکنوتار

-  شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران

-  شرکت فولاد مبارکه اصفهان

-  شرکت بورس اوراق بهادار

 - شرکت توس گستر

-  شرکت فرآوری مواد معدنی

-  شرکت ریخته گری تراکتورسازی

2 - شرکت هایی که مالکیت آن متعلق به بانک می باشد:

-  شرکت نگین ساحل رویال

 - شرکت شیشه ایمنی میرال

-  شرکت آینده نگر مهر

-  شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران

 - شرکت سرمایه گذاری تجلی سامانه

-  شرکت کوشاپایدار

-  شرکت سازندگی انصار

-  شرکت کوثر آذربایجان

-  شرکت افتخار خوزستان

-  شرکت فراسوی شرق.

+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ساعت 10:52 توسط سامان |

ین ژاپن کماکان به حرکت صعودی چهارماهه خود در برابر دلار آمریکا ادامه می دهد و این حرکت، بیشترین صعود مستمر قیمت طی 18 ماه گذشته بوده است؛ نگرانی از وضعیت رشد اقتصاد جهانی مهمترین دلیل برای افزایش تقاضای خرید ین و صعود آن در برابر تمامی 16 ارز اصلی بوده است. این در حالی است که بازار هم اکنون به انتظار اعلام آمارهای اشتغال ایالات متحده است که اواخر هفته اعلام خواهد شد و پیش بینی می شود این آمار با کاهش همراه شود. در ژاپن، میزان خرده فروشی برای هفتمین ماه متوالی با افزایش به رقم 3.9% رسید (دوره قبل 3.5%)؛ افزایش دمای هوا در تابستان امسال و تقاضای بیشتری برای خرید و نیز بهبود نسبی وضعیت اشتغال از جمله دلایل رشد میزان خرده فروشی است. آقای نودا، وزیر دارایی ژاپن، امروز در واکنش به ادامه حرکت صعودی ین اظهار داشت، دولت آماده است تا در صورت نیاز، اقدامات "جدی" برای مهار قیمت ارز انجام دهد و بار دیگر تکرار نمود که نوسانات بازار یکطرفه بوده و او به دقت تحولات بازارهای ارز را مد نظر دارد.

با سقوط شاخصهای سهام آسیا در بازار امروز صبح و کاهش تقاضا برای خرید ارزهای پربازده، EurChf به رکورد نزولی جدیدی رسیدند. UsdJpy تا سطح 84.28 فرود آمدند و از 31 جولای سال گذشته تا کنون به میزان 2.5% افت قیمت داشته اند. EurJpy تا سطح 106.59 فرد آمدند و EurUsd به سطح 1.2651 رسیدند. با تقویت فرانک، EurChf به سطح 1.2934 سقوط کردند و UsdChf که پیشتر روز جمعه به نرخ 1.0221 نیز رسیده بودند (پایین ترین میزان از 15 ژانویه)، تا نرخ 1.0239 فرود آمدند.

چنانکه اشاره شد، روز جمعه، آمارهای بخش کار و اشتغال آمریکا اعلام می شود و مطابق پیش بینی ها، تعداد فرصتهای شغلی از دست رفته که ماه گذشته با رقم 131000 بود، در این دوره (آگوست) به 100000 تغییر کند و نرخ بیکاری از 9.5% به 9.6% افزایش یابد. در بازارهای مالی، شاخصهای سهام آسیا امروز تضعیف شدند: شاخص MSCI به میزان 1.5% و Nikkei 225 با 3% کاهش همراه بودند. شاخص S&P 500 نیز دیروز پس از افزایش اندک شاخص هزینه های شخصی در ایالات متحده که منجر به افزایش نگرانی ها در خصوص تضعیف رشد اقتصادی ایالات متحده گردی، به میزان 1.5% سقوط کرد.

دلار نیوزیلند برای دومین روز متوالی تضعیف شد و اکنون این نگرانی وجود دارد که کاهش رشد اقتصادی این کشور مانع از افزایش آتی نرخ بهره گردد. NzdUsd تا سطح 0.7022 سقوط کردند و NzdJpy به نرخ 59.13 فرود آمدند. در استرالیا، میزان کسری حساب جاری به کمترین میزان از سال 2002 رسید، همچنین میزان خرده فروشی و تاییدیه های ساخت و ساز با افزایش همراه بودند که نشان می دهد رشد اقتصادی این کشور علیرغم وضعیت نابسامان در ژاپن و ایالات متحده، کماکان ادامه دارد؛ میزان کسری تراز تجاری در سه ماهه اول به 5.05 میلیارد دلار کاهش یافت، خرده فروشی در ماه گذشته 0.7% افزایش و تعداد تاییدیه های مسکن با 2.3% افزایش همراه گردید. بدین ترتیب،AudUsd برای اولین بار از ماه مارس با صعود به نرخ 0.8936 رسیدند. آمارهای مثبت اقتصادی، تاییدی بر پیش بینی قبلی RBA است مبنی بر اینکه با افزایش تقاضا برای مواد خام از سوی چین و نیز با توجه به پایین بودن سطح بیکاری نسبت به ایالات متحده، روند رشد اقتصادی ادامه خواهد یافت. انتظار می رود در گزارشهای اقتصادی فردا، شاخص GDP استرالیا در سه ماهه دوم از 0.5% به 0.9% افزایش یافته و در دوره سالانه نیز به رقم 2.8% برسد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ساعت 9:31 توسط سامان |

استيون هاوکينگ فيزيکدان برجسته بريتانيايی در کتاب تازه خود مدعی می شود که خدا عالم و کهکشان را نيافريده و «انفجار بزرگ کهکشانی » که بسياری از سياره و ستارگان بر اثر آن بوجود آمده اند، نتيجه و پيامد قوانين فيزيک است.

نام اين کتاب « طرح عظيم » است و استيون هاوکينگ آنرا همراه فيزيکدان آمريکايی لئونارد ميلودينو نوشته است. در اين کتاب استدلال می شود که وجود فرضيه های گوناگون و اکتشافات جديد ثابت می کند که جهان هستی يک خالق ندارد.

روزنامه تايمز چاپ لندن بخش‌هايی از اين کتاب را منتشر کرده که در قسمتی از آن پروفسور هاوکينگ می نويسد:« چون قوانين جديد فيزيک مثل جاذبه وجود دارند کهکشان می تواند خود را از هيچ بسازد. روند خلق بدون مقدمه و يکباره دليل وجود کهکشان و هستی ما است . هيچ ضرورتی ندارد که خداوند را برنامه ريز و مسئول آن آفرينش بدانيم.»

استيون هاوکينگ که اکنون ۶۸ ساله است از سال ۱۹۸۸ با کتابی تحت عنوان « تاريخ خلاصه ای از زمان» که توضيحی در مورد پيدايش عالم هستی بود به شهرت رسيد. در عين حال وی در عرصه فيزيک کوانتوم و کهکشان شناسی مطالعات گسترده ای دارد و از جمله صاحبنظران برجسته اين علوم است.

اظهار نظرهای جديد پروفسور هاوکينگ در کتاب تازه خود نشان می دهد که وی ديدگاههای قبلی خود در مورد آفرينش و دين را کنار گذاشته است.

او سابقا در کتاب « خلاصه ای از تاريخ زمان » نوشته بود که قوانين فيزيک ثابت می کند که اصلا لزومی ندارد که خدا را در مسئله آفرينش کهکشان دخالت داد. وی معتقد بود:« اگر ما يک فرضيه همه جانبه و کامل را در مورد پيدايش عالم کشف کنيم اين مهمترين پيروزی انسان خواهد بود چون ما قادر خواهيم بود که درون ذهن خدا را بشناسيم»

به نوشته روزنامه تايمز چاپ لندن هاوکينگ در کتاب تازه خود می گويد که کشفيات سال ۱۹۹۲ که نشان داد سياره های ديگری وجود دارند که به دور ستاره ای غير از خورشيد می چرخند فرضيه اسحاق نيوتن در مورد آفرينش کهکشان توسط خدا را مورد ترديد قرار داد.

هاوکينگ در بخشی از کتاب تازه خود می نويسد:« کشف منظومه های ديگر نظير منظومه خورشيدی ثابت کرد که منظومه ما که در برگيرنده يک خورشيد و سياره هايی است که پيرامون آن می چرخند يک پديده منحصر به فرد نيست. اين واقعيت نشان داد که وجود حالت فيزيکی ايده آل بين خورشيد و کره زمين و پيدايش انسان روی کره زمين يک پديده از پيش طراحی شده و دقيق برای موجوديت و رفاه انسان نيست.»

استيون هاوکينگ به خاطر ابتلا به بيماری مرگ تدريجی سلسله اعصاب خود سالهاست که در حالت فلج کامل زندگی می کند. سال گذشته او از مقام برجسته علمی خود يعنی رياست بخش رياضيات دانشگاه کمبريج استعفا داد. وی از سال ۱۹۷۹ در اين مقام بوده و يک زمانی اين کرسی علمی در اختيار اسحاق نيوتن بود.

کتاب جديد استيون هاوکينگ به نام « طرح عظيم» از هفته آينده وارد بازار خواهد شد.
+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۶/۱۳ساعت 15:51 توسط سامان |

وبلاگ رسمی جی‌میل مطلبی را منتشر کرده با عنوان نکات امنیتی در مورد حساب‌های کاربری جی‌میل. بخاطر اهمیتی که این موضوع داره بد ندیدم این مطلب را بصورت آزاد ترجمه کرده و اینجا قرار بدم تا مورد استفاده دوستان قرار بگیره.

داشتن یک رمزعبور قوی در حفظ اطلاعات شما کمک زیادی می‌کند اما علاوه بر این باید چند کار دیگر انجام دهید تا خیالتان از بابت امنیت اکانت جی‌میلتان راحت شود :

۱. حتما از ایمیل‌تان خارج شوید. بخصوص هنگامی که با استفاده از یک کامپیوتر عمومی به جی‌میل وارد می‌شوید (مثلا در کافی‌نت یا سایت دانشگاه) حتما پس از تمام شدن کارتان از صندوق ایمیل خود خارج شوید (Sign out). کار سختی نیست،فقط بر روی لینک Sign out در گوشه بالا و راست صفحه ایمیلتان کلیک کنید. اگر می‌خواهید خیالتان راحت‌تر شود حتما پس از این کار cache ، کوکی‌ها و تاریخچه (history) مرورگرتان را هم پاک کنید.سپس مرورگر را بصورت کامل ببندید.در کامپیوتر خانگی‌تان اگر لازم است بصورت مداوم از آن دور شوید می‌توانید آن را با استفاده از یک اسکرین‌سیور رمزدار محافظت کنید تا کسی بدون اجازه و در غیاب شما به اطلاعات صندوق پستی‌تان دسترسی نداشته باشد.

۲. مراقب ارسال اطلاعات حساس و محرمانه از طریق ایمیل باشید. هنگامی که شما یک ایمیل را فرستادید دیگر هیچ کنترلی در مورد اطلاعاتی که در آن ایمیل ارسال کرده‌اید ندارید.این به معنی آن است که اگر گیرندگان ایمیل بخواهند می‌توانند آن را برای کسان دیگری بفرستند یا اطلاعات بعضا محرمانه شما را در محیط عمومی منتشر کنند.حتی اگر به این افراد اعتماد هم داشته‌باشید باز هم ممکن است بخاطر سهل‌انگاری آنها ایمیلشان هک شود یا یک ویروس این اطلاعات را بدزدد. اطلاعات حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری ، رمزهای عبور و اطلاعات حساسی از این دست به هیچ وجه نباید از طریق ایمیل و به هیچ‌کس دیگر منتقل شوند. گوگل هیچگاه به شما ایمیل نمی‌زند تا از شما رمزعبورتان را بخواهد پس هرگز فریب این حقه هکرها را نخورید !

۳. فعال کردن حالت استفاده از پروتکل HTTPS. هر زمان که شما یک صفحه وب را مشاهده می‌کنید ، کامپیوتر شما نیاز به ارسال و دریافت اطلاعات به شبکه اینترنت دارد.HTTPS اطلاعاتی را که بین کامپیوتر و اینترنت منتقل می‌شود را بصورت رمز درمیاورد تا شناسایی محتوای آنها در این بین غیرممکن باشد.جی‌میل برای لاگین کاربران خود از این پروتکل استفاده می‌کند اما شما می‌توانید صندوق پست الکترونیکی خود را نیز با استفاده از این پروتکل مرور کنید.استفاده از https ، باعث کندتر شدن فعالیت شما در جی‌میل می‌شود اما اگر بخواهید می‌توانید با کلیک بر روی Settings و انتخاب Always use HTTPS در زبانه General جی‌میل را وادار کنید همیشه از این پروتکل برای ارتباط با شما استفاده کند.

۴. مراقب فایل‌های ضمیمه مشکوک باشید. برای محافظت شما از ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب دیگر جی‌میل تمام اتچمنت‌ها را هنگامی که ایمیل به صندوق شما می‌رسد اسکن می‌کند.عملیات اسکن یکبار دیگر هنگامی که ایمیل مذکور را باز می‌کنید تکرار می‌شود.فایل‌های ضمیمه‌ای که شما هم می فرستید توسط آنتی‌ویروس آنلاین گوگل کنترل می‌گردد.اما جی‌میل می‌گوید باز هم مراقب فایل‌های ضمیمه باشید و هر فایلی را که انتظار دریافتش را ندارید باز نکنید، حتی اگر از طرف دوست شما باشد.قبل از اینکه فایل ضمیمه ایمیل را باز کنید از فرستنده بپرسید که چه چیزی را برای شما فرستاده است و وقتی از بی‌خطر بودنش مطمئن شدید نسبت به بازکردن آن اقدام کنید.

۵. اطلاعات مربوط به بازیابی حساب کاربری خودتان را به روز نگه دارید. اطلاعات بازیابی اکانت به شما کمک می‌کند تا به حسابتان دسترسی پیدا کنید حتی اگر رمز عبور آن را فراموش کرده باشید یا یک نفر با دسترسی به حساب کاربری شما آن را تغییر داده باشد.در حال حاضر گوگل به سه روش می‌تواند به شمایی که رمزتان را فراموش کرده‌اید کمک کند.استفاده از آدرس ایمیل ثانوی، که با تعیین این ایمیل گوگل در هنگام فراموشی رمز توسط شما یک لینک برای ریست کردن رمز به این آدرس می‌فرستد.استفاده از SMS که البته در همه کشورهای جهان (حتی افغانستان) فعال است بجز ایران ! و روش سوم هم استفاده از پرسش و پاسخ امنیتی که در این روش باید سوالی را تعیین کنید که جواب دادنش برای شما آسان و برای دیگران غیرممکن باشد.
+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۳۰ساعت 1:10 توسط سامان |

امروز قصد دارم روشی را برای دوستان بیان کنم که بتوانند موقعیت مکانی ارسال کننده ایمیل را از طریق IP پیدا کنند .

خیلی از بازدید کنندگان وبلاگم از طریق ایمیل انتقاد ، پیشنهاد و سوالات خود را بیان می کنند و وقتی با برخی از دوستان صمیمی می شدم بعد از خواندن ایمیلشان در انتهای ایمیلی که به عنوان پاسخ برایشان ارسال می کردم به عنوان شوخی نام کشور ، نام شهر و ... حتی نام سرویس اینترنتی ( ISP ) که از طریق آن به اینترنت وصل می شدند را برایشان ارسال می کردم و بهشون هشدار می دادم که سیستمشان از لحاظ امنیتی خیلی ضعیف می باشد !! البته بلافاصله نحوه انجام این کار را برایشان توضیح می دادم تا خیالشان راحت شود و تصور نکنند سیستمشان از لحاظ امنیتی مشکلی دارد .... به هر حال امروز قصد دارم نحوه انجام این کار را به صورت کلی برای تمامی باز دیدکنندگان وبلاگم که از یاهو ( Yahoo Mail Beta ) و یا GMail برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده میکنند بیان کنم تا آنها هم بتوانند موقعیت اصلی ارسال کننده ایمیل را بدست بیاورند ....

برای انجام این کار ابتدا باید IP ارسال کننده ایمیل را بدست بیاورید که نحوه بدست آوردن IP در میل یاهو GMail را به طور جداگانه توضیح می دهم :

بدست اوردن IP ارسال کننده ایمیل در یاهو (Mail Beta ) : بعد از ورود به حساب خود در یاهو بروی یکی از نامه های ارسالی دوبار کلیک کنید تا نامه مورد نظر در پایین صفحه نمایش داده شود . بعد از باز شدن نامه ارسالی در بالای نامه ( مطابق تصویز زیر ) بروی عبارت Compact Header ( یا Standard Header ) کلیک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Full Header کلیک کنید .
بعد از کلیک بروی عبارت Full Header صفحه ای جدید مطابق تصویر زیر برای شما باز می شود . در این صفحه به دنبال عبارت Received: from بگردید . البته در این صفحه ممکن است عبارت Received: from جند بار تکرار شده باشد که ما آن Received: from را می خواهیم که در بالای آن آدرس ارسال کننده ایمیل درج شده است . بعد از پیدا کردن Received: from مورد نظر در مقابل این عبارت شما به راحتی می توانید IP ارسال کننده ایمیل را بدست بیاورید
بدست اوردن IP ارسال کننده ایمیل در GMail : بعد از ورود به حساب خود در GMail بروی یکی از نامه های ارسالی دوبار کلیک کنید تا نامه مورد نظر باز شود . در بالای نامه دکمه ای با نام Reply وجود دارد . بروی آن کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Show Original را انتخاب کنید . اینک مشابه میل یاهو که بروی عبارت Full Header کلیک کردید در GMail نیز صفحه ای باز می شود که در این صفحه نیز باید به دنبال عبارت Received: from بگردید که نکاتی که در مورد پیدا کردن Received: from صحیح در یاهو گفتم در GMail نیز صادق می باشد .

بدست آوردن محل ارسال کننده ایمیل از طریق IP : بعد از اینکه شما IP ارسال کننده ایمیل را بدست آوردید کافیست این شماره IP را در سایت های GeoBytes IP Locator و یا IP2Location قرار دهید تا از موقعیت مکانی ارسال کننده ایمیل مطلع شوید . البته این دو سایت هر کدام دارای ویژگی های خاص خود می باشد ولی سایت GeoBytes IP Locator اطلاعات دقیق تری از موقعیت IP به شما می دهد و همچنین تشخیص می دهد که ارسال کننده ایمیل از پروکسی ( proxy ) یا نرم افزار های مخفی کننده IP استفاده کرده است یا نه ، که این مورد در برخی مواقع می تواند بسیار مفید باشد که با دانستن این موضوع و اینکه ارسال کننده نامه از پروکسی ( proxy ) استفاده کرده است می توان به امنیت نامه های ارسالی شک کرد . همچنین با ورود به سایت GeoBytes IP Locator این سایت IP و موقعیت مکانی شما را به خودتان نشان می دهد .
+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۳۰ساعت 0:58 توسط سامان |

با پيشرفت علم در قرن اخير، حال ديگر مى توانيم پاسخ هاى روشن ترى را درباره حيات و احتمال وجود آن در كيهان بيابيم. با احتساب شماره تخمينى سيارات عالم، دانشمندان محاسبه كرده اند احتمال اينكه ما تنها باشيم و به جز زمين در سراسر كائنات نشانى از حيات نباشد يك در ۱۰۰ ميليون است.

در هر كهكشان مانند راه شيرى ۱۰۰ تا ۴۰۰ ميليارد ستاره وجود دارد و كيهان شناسان تخمين مى زنند ۴۰۰ ميليارد كهكشان در عالم موجود است بنابراين پذيرفتنى نيست اگر بگوييم سياره كوچك ما در كنار ستاره عادى مان تنها مكان پذيراى حيات در عالم است اما تنها زيستگاهى كه تاكنون در عالم مى شناسيم زمين خودمان است. در اينجا به دليل گستردگى مطلب بحث درباره حيات در كيهان را به حوزه كوچك تر آن يعنى منظومه شمسى محدود خواهيم كرد و به احتمال وجود حيات و سيارات و اقمار پذيراى آن مى پردازيم. در قسمت هاى بعدى درباره احتمال وجود حيات در ديگر نقاط كيهان و امكان ارتباط با آنها و حتى شكل فرضى حيات شان صحبت خواهيم كرد. در اين مطلب چون مقصود از حيات در منظومه شمسى، حيات ابتدايى و چگونگى شكل گيرى آن است پيشنهاد مى كنم ابتدا مطلب «حيات چيست؟» را مطالعه فرماييد. (روزنامه شرق ۸۴.3.10)

•گزينه هاى وجود حيات


در منظومه شمسى غير از زمين تنها سه گزينه وجود دارد كه احتمال پيدايش حيات بر روى آنها بررسى مى شود. مى توانيم با اطمينان بگوييم حيات در مريخ، يكى از اقمار مشترى - اروپا و يكى از اقمار زحل - تيتان - مى تواند پديد بيايد. كمربند حيات خورشيد شامل سه سياره زهره، زمين و مريخ است. (كمربند حيات در منظومه شمسى يعنى جايى كه سياره اى با جو مناسب داراى آب به صورت مايع است و احتمال شكل گيرى حيات تنها در اين كمربند وجود دارد) سياره زهره از لحاظ ظاهرى شباهت زيادى به زمين دارد. جرم آنها با هم برابر است و ضمناً تركيبات اتمسفرى اوليه دو سياره شباهت زيادى با هم داشته اند اما سياره زهره كمى نزديك تر از زمين به خورشيد است و اين باعث عدم پايدارى آب مايع در آن سياره مى شود.

همچنين گاز كربنيكى كه در جو آن قرار دارد باعث ايجاد خاصيت گلخانه اى شديد شده و درجه حرارت آن را تا ۵۰۰ سانتى گراد مى رساند. بنابراين مى بينيد كه از شرايط ابتدايى حيات يعنى آب مايع و جو مناسب برخوردار نيست.


  
••• ۱- مريخ: سياره ديگر كمربند حيات مريخ است كه تاكنون بيش از دو گزينه ديگر كاوش شده است. در چند صد ميليون سال اول منظومه شمسى، مريخ نسبت به زمين شرايط بهترى براى پيدايش حيات داشته كه به دليل سريع سردتر شدن مريخ بوده است. همين زمينه شرايط پيدايش باكترى ها را زير پوسته مريخ ايجاد كرد. يعنى شرايط سطحى مريخ بسيار زودتر از زمين براى پيدايش حيات آماده شده است. يافته هاى اخير مريخ نوردهاى ناسا وجود آب در گذشته مريخ- احتمالاً حدود يك ميليارد سال قبل- را نيز تاييد كرده اند. هرچند ميزان آن و مدت زمان بقاى آن همچنان مبهم است. علاوه بر اين شواهدى دال بر وجود جوى ضخيم از co2 در سال هاى آغازين اين سياره وجود دارد.

شايد در همين دوره حيات در زير سطح مريخ يا حتى بر سطح آن فرصت رشد يافته باشد اما به دليل ميدان مغناطيسى و گرانش ضعيف مريخ (حدود ۳۸ درصد جو زمين) باد خورشيدى جو آن را بيش از پيش پراكنده ساخت و سبب بخار شدن يا فرو رفتن آب هاى سطحى به زير سطح مريخ و يخ زدن آنها شده است. اخيراً نيز مدار گردهاى مريخ نشانه هاى اميدوار كننده اى را از وجود منابع يخ- آب زير سطح مريخ يافته اند. بنابراين امكان حيات بر روى مريخ كنونى بسيار كم است اما غيرممكن نيست.

احتمالاً گرماى درونى آن به اندازه اى هست كه لايه زيرين يخ را گرم كند و محيطى نسبتاً مساعد را براى ميكروب هاى جان سخت مريخى ايجاد كنند. اين باكترى ها در صورت وجود در سوخت و سازشان توليدكننده متان هستند. جالب اين است كه شواهد اخير مدارگرد مريخ نشانه هايى قطعى از وجود متان در جو مريخ دارد كه يا بر اثر واپاشى هاى حاصل از زندگى باكترى ها به وجود مى آيند يا بر اثر فعاليت هاى پيوسته آتشفشانى در جو پخش مى شوند. اين كه آيا در دوره ابتدايى مريخ حيات شكل گرفته است يا حتى هنوز هم باكترى هايى زير لايه هاى سطحى آن- جايى كه احتمالاً آب مايع وجود دارد- زنده مانده اند هنوز بى پاسخ مانده است و جواب قطعى آن طى كاوش هاى آينده حاصل مى شود. (شهاب سنگ مريخى ALH84001 كه ۱۳۰۰۰ سال پيش در قطب جنوب سقوط كرده است.

در بزرگنمايى ۱۰۰ هزار برابر با ميكروسكوپ الكترونى، ساختارهاى كرم مانندى ديده مى شود كه دانشمندان آنها را مشابه سنگواره هاى حيات ابتدايى مى دانند. اما هيچ چيز هنوز قطعى نيست.) بنابراين هر دو سياره موجود در كمربند حيات را بررسى كرديم. (البته غير از زمين) اما ممكن است در هر منظومه كمربندهاى حيات متعددى وجود داشته باشد يعنى قلمرو حيات ابتدايى محدود به كمربند حيات دور هر ستاره نيست. اگر سياره اى گازى اقمارى بزرگ داشته باشد، نيروى جذر و مدى ميان سياره و اقمار درون اين اقمار را گرم مى كند. يعنى حتى اگر سياره و قمرش نزديك ستاره اى هم نباشند، انرژى مورد نياز حيات ابتدايى تامين خواهد شد.

۲- اروپا: سطح اين قمر مشترى را اقيانوسى نيمه عميق از آب فراگرفته و روى آن را لايه اى يخ ضخيم كه شايد ضخامت آن ۱۰ تا ۱۵ كيلومتر باشد، پوشانيده است و اين لايه يخ به دلايل مجاورت با خلأ همواره در حال شكست و ترميم است. اين قمر هم اندازه ماه زمين است و منبع گرمايى درونى آن در اثر مكش گرانشى مشترى و ديگر قمرها بر اروپا به وجود آمده است. اين گرما يخ هاى زيرين را ذوب مى كند، در عين حال فشار يخ ها باعث مى شود آب بخار نشود، در نتيجه ممكن است نوعى از حيات در آب زيرين شكل گرفته باشد.

شكلى از حيات كه متفاوت از حيات شناخته شده زمين خواهد بود. چون ژرفاى يخ به حدى است كه نور خورشيدى از آن نمى گذرد بر همين اساس حيات وابسته به نور خورشيد نمى تواند در آنجا شكل بگيرد. اينكه آيا حياتى در آنجا آغاز شده و تا كجا متحول شده است را نمى دانيم.

با شروع ماموريت مدارگرد جيمو (JIMO) و مطالعه قمرهاى يخى مشترى، اطلاعات نسبتاً كامل ترى را درباره احتمال حيات در اروپا به دست خواهيم آورد. تنها زمانى مى توانيم با قطعيت از حيات در اروپا صحبت كنيم كه ناسا موفق شود كاوشگرى را به اروپا بفرستد و با سوراخ كردن يخ ها، حيات دريايى را آزمايش كند كه اين امر با توجه به شرايط و ضخامت يخ به زودى امكان پذير نيست. (سطح يخى اروپا، شيارهاى موجود يخ هاى ترك خورده سطح اروپا را از ديد فضاپيماى گاليله در سال ۱۹۹۸ نشان مى دهد.)

۳
  
- تيتان: اين قمر با قطرى معادل ۵۱۵۰ كيلومتر دومين قمر بزرگ منظومه شمسى و حتى از سياره هاى پلوتون و عطارد نيز بزرگ تر است. اما مهمترين ويژگى آن وجود جو قابل توجه آن است كه از نظر تركيبات و فشار سطحى به زمين بسيار شبيه است.

جو هر دو از نيتروژن (۱۷ درصد براى زمين و ۹۰ تا ۹۷ درصد براى تيتان) تشكيل شده و فشار جو در تيتان ۵/۱ برابر فشار جو در زمين است. البته دومين گاز فراوان در زمين اكسيژن و در تيتان متان است. دورتا دور جو تيتان تا ارتفاع ۷۰۰ كيلومترى سطح غبارى از ذرات متان وجود دارد. در عكس هايى كه كاسينى اخيراً از اين قمر بااهميت گرفته نواحى تيره و روشن بسيارى ديده مى شود. نواحى تيره احتمالاً درياهاى اتان و متان هستند كه در دماى ۱۷۹- درجه سطح تيتان به وجود آمده اند و نواحى روشن بايد قاره هايى بر سطح آن باشند.

به دليل دماى بسيار كم تيتان، احتمال وجود حيات در آن وجود ندارد اما اين قمر تركيبات آلى يعنى بلوك هاى سازنده حيات را در خود جاى داده است. بنابراين نمونه اى عالى براى بررسى شرايط آغازين حيات است، يعنى چيزى شبيه زمين در ۵/۴ ميليارد سال پيش كه اكنون مى توان سير تكوين حيات را بر روى نمونه اى آزمايشگاهى مطالعه كرد. حال چگونه بر روى چنين قمرى با اوضاع محيطى نه چندان مساعد حيات شكل مى گيرد؟ تيتان يكى از مهم ترين عامل ها را دارا است و آن جوى پايدار است كه مانند يك حفاظ محيط درون قمر را از فضاى بيرون آن جدا مى كند.

مورد بعدى مانند پيدايش حيات ابتدايى بر روى زمين است. پرتوهاى فرابنفش در برخورد با تيتان باعث شكسته شدن مولكول هاى نيتروژن، متان و ساير مولكول ها مى شود و در نتيجه تركيبات آلى بعدى شكل مى گيرد. در نهايت چگالى ابرها به حدى مى شود كه امكان ريزش باران هاى هيدروكربنى را روى قمر بالا مى برد كه در صورت روى دادن اين پديده مهم، درياچه ها و رودهايى از تركيبات آلى سطح اين قمر را مى پوشاند.

بنابراين شرايط حيات ابتدايى در مجاورت مولكول هاى آلى مساعد تر مى شود و در آن صورت ما شاهد آن چيزى خواهيم بود كه در حدود ۵/۴ ميليارد سال پيش در زمين آغاز شده است، تاكنون به چنين موجودات هوشمندى ختم شود. بسيارى از اين حدسيات بعد از فرود هويگنس و تجزيه و تحليل كامل داده هاى ارسالى آن قطعى خواهد شد.

با توجه به آنچه در بالا ذكر شد مى بينيم احتمال اين كه در جاى ديگرى از منظومه شمسى هم بتواند شكل بگيرد صفر نيست. چنانچه شواهد حاكى از آن است كه در زمانى دوردست در مريخ حياتى ابتدايى وجود داشته و اكنون ممكن است در قمر اروپا ايجاد شده باشد و در آينده اى دور هم احتمال ايجاد آن بر تيتان وجود دارد، پس بايد اميدوار باشيم كه ما در اين كيهان تنها نخواهيم بود.

منابع: ۱- ماهنامه نجوم، آذر ۸۳ شماره ،۱۴۱ ويژه نامه حيات (مقاله هاى فرود به سرزمين عجايب- حيات در كائنات- زندگى در زيرزمين _ حيات در مريخ) ۲- زيباترين تاريخ جهان، هيوبرت ريوز و...، ترجمه حسين فرهاديان، نشر رحيمى ۱۳۸۰.
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۶ساعت 13:21 توسط سامان |

گروهي از پژوهشگران آمريکايي با کشف يک مکانيزم مولکولي موفق شدند راز طب سوزني با قدمتي چهار هزار ساله را فاش کنند.

به گزارش تلگراف ، محققان دانشگاه روچستر در نيويورک که نتايج يافته هاي خود را در مجله نيچر نوروساينس منتشر کرده اند يکي از مکانيزم هاي مولکولي که اثرات تسکين دهنده درد طب سوزني را القاء مي کند، کشف کردند.

اين محققان دريافتند که سوزن هاي به کار رفته در طب سوزني موجب مي شود که در سطح بافت تحت درمان، ماده اي به نام «آدنوزين» آزاد شود. اين ماده همانند يک مسکن طبيعي عمل مي کند.

برپايه اين ماده ، دانشمندان آمريکايي موفق شدند با افزايش تجمع آدنوزين ، اثرات ضد درد طب سوزني را بر روي موشها سه برابر کنند.

طب سوزني با قدمتي چهار هزار ساله يکي از رايج ترين روش هاي غير متداول پزشکي است که امروزه در تمام دنيا براي درمان بسياري از بيماريها از آن استفاده مي شود به ويژه يکي از کاربردهاي آن در مقابل دردهاي مزمن و دردهاي شديد است.

درحال حاضر چين، ژاپن و ايتاليا از بيشترين تعداد پزشک طب سوزني برخوردارند.

محققان آمريکايي براي درک اين مسئله که طب سوزني در سطح مولکولي چه عملکردي دارد در پاهاي موشها درد ايجاد و سپس سوزنها را در نقاط حساس به درد وارد کردند.

با بررسي سطح مولکولي ، اين دانشمندان دريافتند که در محل بافت تحريک شده با سوزنها آدنوزين ترشح شد.تاکنون آدنوزين به عنوان ماده اي که اثرات مطلوبي براي خواب ايجاد مي کند شناخته شده بود.

اين محققان نشان دادند در موشهايي که با اين طب سنتي درمان شدند در مدت زمان بسيار کوتاهي پس از تحريک با سوزنها آدنوزين در بخش داراي درد ترشح شد و تا زماني که از سوزنها استفاده مي شد ميزان آن به 24 برابر افزايش يافت با افزايش ميزان اين ماده، کاهش درد در موشها مشاهده شد.

فوريه گذشته گروهي از دانشمندان انگليسي دانشگاه يورک کشف کرده بودند که طب سوزني بيشترين تاثير خود را بر روي مغز دارد نه بدن و در واقع ميزان درد را به جاي بدن در مغز کاهش مي دهد. اين محققان با اسکن مغز گروهي از افراد تحت تحريکات طب سوزني به اين نتايج دست يافته بودند.

مهر
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۲۶ساعت 13:11 توسط سامان |

 روزنامه جمهری اسلامی نوشت:

دولت دستور فروش برخي از ساختمانهاي موسسه تنظيم و نشر آثار امام را صادر كرده است.

به گزارش مشرق، براساس مصوبه وزيران عضو كميسيون لوايح دولت كه به پيشنهاد نهاد رياست جمهوري صورت گرفته، اختيار بهره برداري از برخي ساختمانهاي موسسه تنظيم و نشر آثار امام در تهران و قم از جمله ملك واقع شده در تهران، خيابان جماران، خيابان حسني كيا پلاك 4 كه اكنون در اختيار موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) است،‌ لغو مي‌شود.

مصوبه تأييد اين واگذاري در آخرين روزهاي فعاليت دولت خاتمي، تصويب شده بود كه با اقدام دولت دهم، باطل شد. براساس اين مصوبه كه توسط محمدرضا رحيمي معاون اول رئيس‌جمهور به وزارت اقتصاد ابلاغ شده، نهاد رياست جمهوري بايد با فروش ملك ياد شده، وجوه حاصل از آن را به حساب درآمد عمومي كشور واريز كند. همين گزارش مي‌افزايد: براي انجام سير قانوني لغو بهره برداري موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) از ساختمان فوق، اين مصوبه به تأييد رئيس‌جمهور نيز رسيده است.
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۵/۱۲ساعت 10:7 توسط سامان |

فائو با اشاره به تازه‌ترين آمارها اعلام كرد، يك ميليارد انسان در جهان، شب‌ها با شكم خالي و گرسنه سر بربالين مي‌گذارند.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، فائو با اعلام اينكه اين مساله تحقق اهداف توسعه هزاره را براي به نصف رساندن گرسنگان به طور جدي با مشكل روبرو مي‌كند، افزود، از امروز (چهارشنبه) در مقر اين سازمان در نيويورك نمايشگاهي در باره مبارزه با گرسنگي در جهان برپاست.

در اين نمايشگاه تصاوير ويديويي برخي از بازيگران سينما و ستارگان فوتبال كه در خصوص مبارزه با گرسنگي تلاش مي‌كنند نمايش داده مي‌شود.

اين شخصيتها با امضاي يادداشتي براي سران كشورهاي جهان از آنها خواهند خواست مبارزه با گرسنگي را در صدر اولويتهاي كاري خود قرار دهند.

قرار است اين نامه فصل پاييز به سران كشورها ارائه شود.
فائو در اين حال تصريح كرد: گرسنگي يك بحران خاموش است كه تصاوير تلويزيوني به اندازه بلاياي طبيعي، حوادث يا منازعات به آن نمي‌پردازند.

+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۵/۰۷ساعت 18:15 توسط سامان |

دانشمند‌ان دریافته‌اند که چرا برخی افراد در مسابقات دو فاتح و برنده هستند، اما برخی دیگر در استخرهای شنا قهرمان می‌شوند. راز این موفقیت در ناف انسان است.

بر اساس تحقیق جدیدی که در مجله بین‌المللی طراحی و طبیعت اکودینامیک منتشر شده، ناف انسان با باقی اعضای بدن در ارتباط بوده و در واقع مرکز جاذبه بدن است.

به گفته پرفسور اندره بجان از دانشگاه دوک، وقتی دو دونده یا شناگر با قد یکسان و از نژاد آفریقایی و اروپایی در نظر گرفته می‌شوند، مهم نیست که قد آنها چقدر باشد، بلکه آنچه حائز اهمیت است، محل قرار گرفتن ناف یا همان مرکز جاذبه بدن است.

براساس این نظریه، در معماری بدن دوندگانی که نژاد آفریقایی دارند، مرکز جاذبه بدن به میزان قابل ملاحظه‌ای بالاتر از دوندگانی با نژاد اروپایی است و همین امر سبب می‌شود که دوندگان آفریقایی در مسابقات دو برتری پیدا کنند.

از سوی دیگر در استخرهای شنا اروپایی‌ها برتری پیدا می‌کنند، چون تنه بلندتری دارند و در نتیجه در معماری کلی بدن محل ناف پایین تر قرار می‌گیرد.

آسیایی‌ها هم تنه‌های بلند و کشیده مثل اروپایی‌ها دارند و از نظر مهارت‌های شنا شبیه به اروپایی‌ها رکورد می‌زنند.

محققان در این تحقیق اطلاعات مربوط به مردان و زنان ورزشکار دونده و شناگر در نزدیک به یکصد سال را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۶ساعت 19:7 توسط سامان |

گزارش صعود ۲ نفره سید بهرام سیادتی و عباس علیپور به قله ۵۶۷۱ متری دماوند از ضلع شمالی در تیرماه ۱۳۸۹ می باشد.

اگر شما تا به امروز از ضلع به این قله صعود نکرده اید، می توانید در ادامه از نحوه زمان بندی، کروکی مسیر و همچنین نقشه GPS و نقشه توپوگرافی ثبت شده توسط این گروه دو نفره جهت صعود خود استفاده کنید.

دانسته های کلی

نام منطقه:

دماوند، ضلع شمالی

تعداد نفرات:

۲ نفر

مدت زمان اجرا:

۳ شبانه روز

نام شرکت کنندگان:

سید بهرام سیادتی، عباس علیپور

مجری برنامه:

هیأت کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان ساری

تاریخ اجرا:

۹ تا ۱۱ تیرماه ۱۳۸۹

نوع مسیر:

دارای شیب زیاد و فنی

فصل اجرا:

تابستان

بهترین فصل صعود:

تابستان

مشکلات مسیر:

شیب زیاد، فنی بودن مسیر، هم‌هوایی، وجود یخچال، وجود گوگرد، باد با سرعت تقریبا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت

طول مسیر صعود (GPS) :

۱۰.۸ کیلومتر

طول مسیر فرود (GPS):

۱۰.۹ کیلومتر

میانگین سرعت (GPS):

۰.۲ کیلومتر در ساعت (صعود)

مبداء حرکت:

روستای ناندل (نوندل)

هزینه صعود:

تقریبا ۱۰۰ هزار تومان هر نفر

گویش مردم بومی:

طبری (مازندرانی)

عقاید مذهبی مردم بومی:

اسلام، شیعه

توضیحات کمپ
ضلع شمالی دماوند دارای دو کمپ می باشد، نام کمپ ها به ترتیب ارتفاع، ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ می باشد، توضیحات بیشتر در جداول

کمپ شماره ۱

نام کمپ:

کمپ ۴۰۰۰

ارتفاع کمپ:

۴۰۲۱ متر

موقعیت جغرافیایی:

N35 58.696 E52 06.677

دسترسی به آب:

استفاده از برف آب

سرویس بهداشتی:

خیر

لوازم رفاهی:

خیر

کمپ شماره۲

نام کمپ:

کمپ ۵۰۰۰

ارتفاع کمپ:

۴۶۵۱ متر

موقعیت جغرافیایی:

N35 58.088 E52 06.875

دسترسی به آب:

استفاده از برف آب

سرویس بهداشتی:

خیر

لوازم رفاهی:

خیر

زمانبندی برنامه
چهارشنبه، ۹ تیرماه ۱۳۸۹
چهارشنبه، ۹ تیرماه ۱۳۸۹ ساعت ۴:۳۰ دقیقه صبح از شهرستان ساری، میدان امام سوار اتوبوس تهران (جاده هراز) شدیم و ساعت ۷:۳۰ دقیقه صبح بخاطر اشتباه راننده اتوبوس در مقابل جاده روستای رینه پیاده شدیم.

ساعت ۸:۵۰ دقیقه موفق به گرفتن تاکسی برای بازگشت به جاده روستای ناندل (به محلی: نوندل) شدیم، پس از رسیدن به ابتدای جاده، همزمان سوار وانت‌باری شدیم که برای فروش لوازم خانگی به روستای ناندل می رفت.پس از رسیدن به روستای ناندل، به سه راهی ورودی روستا برگشتیم تا راهی برای رفتن به زیر دامنه دماوند پیدا کنیم، پس از گذشت تقریبا ۱۵ دقیقه، یکی از زنبور داران همان منطقه ما را سوار وانت خود کرد و به زنبور داری خود برد، پس از صرف صبحانه (عسل، نان، چای) ما را به زیر دامنه دماوند برد. (معروف به سنگ بزرگ)ساعت ۱۲:۳۰ حرکت را به سوی کمپ ۴۰۰۰ آغاز کردیم، ساعت ۱۶:۳۰ برای صرف ناهار و استراحت به مدت زمان ۳۰ دقیقه ایست کرده، ساعت ۱۹:۱۰ در کمپ ۴۰۰۰ بودیم و ساعت ۲۱:۰۰ برای صرف شام در نظر گرفتیم.در روز نخست، تمام کوشش خود را برای نگهداری انرژی و حرکت آرام حفظ کردیم.

پنجشنبه، ۱۰ تیرماه ۱۳۸۹
پس از استراحت چند ساعته جهت هم‌هوایی و تجدید قوا، در ساعت ۰۶:۲۰ دقیقه زمان برخواستن از خواب، صرف صبحانه و جمع کردن لوازم در نظر گرفته شد و ساعت ۰۷:۱۰ حرکت را به سوی کمپ ۵۰۰۰ آغاز کردیم.

در این حرکت بدون هیچ استراحت طولانی مدت (بیش از ۵ دقیقه) مسیر را طی کردیم و در ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه به کمپ ۵۰۰۰ رسیدیم.تا این قسمت از مسیر من و همنورد خود، شاهد هیچ‌کس جز کوه، ابر، باد، پرندگان نبودیم!، در ساعت ۱۹:۰۰ با صدای صلوات آقای مالک ربیعی بیدار شدیم.پس از باز کردن درب کمپ ۵۰۰۰، شاهد حضور ۵ تن از همنوردان خوب دیگر بودیم که به راستی می توان گفت، دیدن این دوستان، امیدی نو به من و همنوردم داد.ما نیز با گفتن خدا قوت، به استقبال این دوستان رفتیم، سپس برای تهیه آب، به یخچال کنار کمپ رفته و پس از پر کردن قوطی ها با برف آب ها برگشتیم.پس از صحبت با این دوستان، قرار بر این شد، هر هفت نفر فردا با یکدیگر به سوی قله حرکت کنیم.

جمعه، ۱۱ تیرماه ۱۳۸۹
در ساعت ۵:۳۰ دقیقه صبح، حرکت را با سرپرستی آقای عزیز ابدی به همراهی همنوردان مالک ربیعی، مرتضی رمضانی، جواد زالی آغاز کردیم.

در طی مسیر، به دلیل برخورد با گوگرد مجبور به تغییر مسیر در یخچال می شدیم، همچنین پس از رویارویی با باد های تند، یخچال ها، صخره ها در ساعت ۱۱:۲۵ دقیقه توانستیم مسیر شمالی قله دماوند را صعود کنیم. میزان کل استراحت در طی رسیدن به قله تقریبا ۸ الی ۱۵ دقیقه بود.

در ساعت ۱۴:۰۰ همراه با همه همنوردان برای استراحت و صرف غذا درون کمپ ۵۰۰۰ بودیم، در ساعت ۱۵:۰۰ حرکت را برای فرود کامل آغاز کردیم و در ساعت ۱۹:۰۰ در کنار سنگ بزرگ بودیم.

کرومی مسیر
(برای دیدن تصویر در اندازه واقعی، روی عکس کلیک کنید)
alt

نقشه توپوگرافی
(برای دیدن تصویر در اندازه واقعی، روی عکس کلیک کنید)
alt

دانلود مسیر GPS صعود این گروه با پسوند GDB

http://artbook.ir/dailynote/sbs/628-1389-04-25-17-19-02.html

+ نوشته شده در شنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۶ساعت 18:37 توسط سامان |

حميد ميرزاده، شانس نخست
حميد ميرزاده، عضو باسابقه هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي است. سابقه همكاري او با هاشمي رفسنجاني و مديرانش اما بيشتر و وسيع‌تر از دانشگاه آزاد است.

او كه در سال‌هاي 56 و 57، در دانشگاه كرمان تدريس مي‌كرد، حاميان دانشجوياني بود كه عليه رژيم شاه فعاليت مي‌كردند و تشكلي قوي به نام جامعه اسلامي دانشجويان را تشكيل داده بودند.

در ميان اين دانشجويان، سيد حسين مرعشي، برادر همسر هاشمي رفسنجاني نيز حضور داشت. در دولت اول ميرحسين موسوي، ميرزاده به عنوان استاندار كرمان انتخاب شد. حضورش در كرمان با حاشيه‌هاي بسيار همراه بود،‌ به ويژه زماني كه او موافقت ناطق‌نوري را جلب و سيد حسين مرعشي را به عنوان معاون سياسي– امنيتي استانداري كرمان انتخاب كرد.
 
اين انتخاب با واكنش‌هاي منفي بسياري همراه شد، با اين وجود ميرزاده، چهار سال و‌‌نيم استاندار كرمان ماند و در دولت دوم ميرحسين موسوي به عنوان معاون اجرايي نخست‌وزير انتخاب شد. در اين دوران، مرعشي نيز استاندار كرمان شد. دوران برجسته مديريت ميرزاده اما به رياست سازمان برنامه و بودجه در دولت دوم هاشمي باز مي‌گردد.
 
با توجه به سابقه طولاني حضور ميرزاده در جمع مديران نزديك به هاشمي، سابقه عضويت در هيات امناي چند دانشگاه دولتي، دور بودن از حاشيه‌هاي سياسي در سال‌هاي اخير و... به نظر مي‌رسد در صورتي كه هاشمي رفسنجاني كه فرد نهايي تصميم‌گيرنده براي معرفي رئيس‌ جديد به شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، بخواهد گزينه‌اي را به‌جز جاسبي انتخاب كند، ميرزاده از بيشترين شانس برخوردار است. در اين صورت بعيد نيست كه شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز به وي راي مثبت دهد.
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۲۷ساعت 20:2 توسط سامان |

به گزارش خبرگزاري فارس، حدود 175 نماينده مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 26 ارديبهشت در نامه‌اي سرگشاده خطاب به رئيس دستگاه قضايي ضمن اعتراض و اظهار شگفتي از احضار و محاكمه مديران رسانه‌هاي انقلابي به دليل شكايت سران فتنه، خواستار تسريع در محاكمه سران فتنه و رسيدگي به شكايات ملت ايران از آنان شدند.

در پي صدور اين نامه سرگشاده برخي افراد، جريانات سياسي و رسانه‌ها با تشكيك در امضاي 175 نماينده ملت، مدعي جعل برخي از اين امضاء‌ها شدند از اين رو براي تنوير افكار عمومي اسامي تمامي نمايندگان امضاء كننده اين نامه در ذيل مي‌آيد:

امضاءكنندگان نامه خطاب به رئيس دستگاه قضاء عبارتند از آقايان: جواد آرين منش، رضا آشتياني عراقي، محمد آشوري تازياني، مرتضي آقاتهراني، سيد علي آقازاده دافساري، علي‌اكبر آقائي مغانجوقي، سيد احمد آوايي، حسين ابراهيمي، سيد محمد جواد ابطحي، سيد محمد حسن ابوترابي‌فرد، اسفنديار اختياري كسنويه يزد، غلامرضا اسداللهي، ولي اسماعيلي، ضياءالله اعزازي ملكي، عزيز اكبريان، محمدرضا اميري كهنوج، عبدالمحمد بابا احمدي ميلاني، محمد رضا باهنر، سيروس برنا بلداجي، علاءالدين بروجردي، علي بروغني، سيد علي محمد بزرگواري، فرهاد بشيري، علي بنايي، حسن تأميني ليچايي، فرهاد تجري، عبدالرضا ترابي، موسي‌الرضا ثروتي، احمد جباري، يعقوب جدگال، بهروز جعفري، عيسي جعفري، كاظم جلالي، سيد محمدرضا حاجي اصغري، سيد محمد كاظم حجازي، غلامعلي حداد عادل، شهباز حسن پور بيگلري، فريدون حسنوند، علي اصغر حسني، محمدرضا حسين‌نژاد، سيد حسين حسيني، سيد علي حسيني، سيد نجيب حسيني، روح‌الله حسينيان، سيد قدرت‌الله حسيني‌پور، سيد محمود حسيني دولت‌آبادي، خليل حيات مقدم، محمد علي حياتي، عوض حيدرپور شهرضايي، نورالله حيدري دستنايي، بشير خالقي، احد خيري، سيد احمدرضا دستغيب (فرزند سيد علي اصغر)، سيد كاظم دلخوش اباتري، سيد حسين دهدشتي، عزت‌الله دهقاني، عليرضا دهقاني، محمد دهقاني نقندر، سيد سليمان ذاكر، سيد حسين ذوالنوار، شاهرخ رامين، حجت‌الله رحماني، رضا رحيمي نسب، حميد رسايي، مصطفي رضا حسيني قطب‌آبادي، محمد علي رضايي، محمدرضا رضايي كوچي، اكبر رنجبرزاده، محمد تقي رهبر، علي اصغر زارعي، عليرضا زاكاني، سيد جواد زماني، علي زنجاني حسنلوئي، سيد محمد سادات ابراهيمي، سيد جاسم ساعدي، حسين سبحاني‌نيا، حميد سعادت، محمد سقايي، پرويز سروري، عليرضا سليمي، هاشم سواري، ناصر سوداني، علي شاهرخي، حسن شبانپور، سيد رمضان شجاعي كياسري، محمدرضا شعباني، محمد كريم شهرزاد، حسينعلي شهرياري، محمد رضا صابري، جواد صبوراقجه‌كندي، سيد شهاب‌الدين صدر، محمد ضابطي طرقي، سيد علي طاهري، سيد مصطفي طباطبائي نژاد، محمد كريم عابدي، روح‌الله عباسپور، اسدالله عباسي، محمد قسيم عثماني، رضا عليزاده، موسي غضنفرآبادي، ‌حسن غفوري فرد، ارسلان فتحي‌پور، حسين فدايي آشياني، محمد حسين فرهنگي، حميدرضا فولادگر، جعفر قادري، يوسف قاسمي گولك، نادر قاضي‌پور، سيد امير حسين قاضي‌زاده هاشمي، موسي قرباني، اسدالله قره‌خاني الوستاني،‌ علي كائيدي، حسن كامران دستجردي، غلامرضا كرمي، محمد كرمي‌راد، علي كريمي فيروزجايي، جواد كريمي قدوسي، اسمعيل كوثري، مهدي كوچك‌زاده، جبار كوچكي‌نژاد ارم ساداتي، محسن كوهكن‌ريزي، نصرالله كوهي باغ اناري، ‌حسين گروسي، سيد احمد لطفي آشتياني، جهانبخش محبي‌نيا، محمدرضا محسني ثاني، بهمن محمدي، قاسم محمدي، محمد محمدي، صمد مرعشي، سيد عليرضا مرندي، غلامرضا مصباحي مقدم، مصطفي مطورزاده، محمد مهدي مفتح، هادي مقدسي، احمد علي مقيمي، حسن ملك محمدي، سيد حاجي محمد موحد، سيد ناصر موسوي، سيد علي موسوي جرف، سيد يونس موسوي سرچشمه، سيد ناصر موسوي لارگاني، سيد علي محمد موسوي مباركه، احمد مهدوي ابهري، سيد علي ميرخليلي، غلامعلي ميگلي‌نژاد، الياس نادران، عبدالحسين ناصري، مجيد ناصري‌نژاد، احمد ناطق نوري، حسين نجابت، مقداد نجف نژاد، محمد حسين نژاد فلاح، محمد جواد نظري مهر، محمد ابراهيم نكونام، بيژن نوباوه وطن، حسن نوروزي، سيد عنايت‌الله هاشمي، ستار هدايت‌خواه، سيد جلال‌يحيي‌زاده فيروز‌آباد، عزت الله يوسفيان ملاء و خانم‌ها: فاطمه آجرلو، فاطمه آليا، لاله افتخاري، زهره الهيان، فاطمه رهبر، عفت شريعتي كوهبناني و طيبه صفايي، خانم نيره اخوان)
+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۲۴ساعت 18:53 توسط سامان |

با عرض معذرت باید خدمتتون عرض كنم كه بودجه پژوهشی دانشگاه های ایران در سال 89 برابر
یك چهارم مجموع بیمه باسن این سه بازیگر هالیوودی است

جنیفر لوپز=250 میلیون دلار

كیم كارداشیان=120 میلیون دلار

جسیكا بایل=70 میلیون دلار

+ نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۱۹ساعت 13:3 توسط سامان |

حجه الاسلام محمدی ری شهری در کتاب زمزم عرفان که اخیرا در نمایشگاه کتاب عرضه شده به ذکر خاطره ای از آیت الله بهجت پرداخته است که قابل تامل و خواندنی است.

به گزارش سایت ایران اکونومیست حجه الاسلام ری شهری در این کتاب نقل می کند در دیداری که اواخر سال 86 با آیت الله بهجت داشتم ایشان فرمودند:

آقای خمینی را در خواب دیدم که جلوی من نشسته ،ولی ضعیف و رنجور .ناگهان سکته کرد و از دنیا رفت.این بدان معنا است که نهضت ایشان تاکنون بوده،ولی دچار مشکل می شود.برای پیشگیری از آسیب دیدن نهضت به آقای خامنه ای پیغام دادم که من برای پیشگیری از آسیب ها اقداماتی انجام داده ام ؛لیکن خود ایشان هم باید کارهایی را انجام دهد .نمی دانم انجام داد یا نه .بعد ایشان آقای حجازی را فرستاد و توضیح خواست.

در ادامه آیت الله بهجت خطاب به آقای ری شهری می فرمایند:شما هم کاری بکنید.
آقای ری شهری می گوید:غیر از دعا و ذکر چه می توان کرد؟
که ایشان می فرمایند:قربانی و صدقه موثر است.
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۱ساعت 12:47 توسط سامان |

به گزارش شیعه آنلاین، حضرت آیت الله شیخ «خلیل مبشر کاشانی» از مراجع عظام تقلید در پایان درس خارج فقه خود که در حسینیه مرحوم حضرت آیت الله «مرعشی نجفی» و با حضور جمع زیادی از فضلاء و روحانیان برگزار شد، به تحلیل شایعه اخیر زلزله در تهران پرداخت و ضمن رد وقوع زلزله در تهران افزود: اگر آن شایعه صحت و مستند صحیحی داشته باشد، به برکت حضرت زهرا (س) این احتمال برطرف خواهد شد. ما یقین داریم که با دعای حضرت صدیقه طاهره (س)، امنیت تهران برقرار است.

گفتنی است نظر فوق از آنجا  حائزاهمیت است که این مرجع تقلید، از اساتید برجسته اخلاق و عرفان اسلامی نیز به شمارمی‌رود و از محضر پرفیض عرفای نامداری چون حضرات آیات عظام «بهاءالدینی»، سید «عبدالکریم کشمیری»، شیخ «جعفر مجتهدی» و «آقافخرتهرانی» کسب فیض نموده است.

حضرت آیت الله «مبشر کاشانی» درپایان با اشاره به عنایات حضرت زهرا (س) به مردم ولایی تهران خاطرنشان کرد: زلزله در تهران  از نگاه روایات محتمل است اما زمان آن معلوم نیست. درزمان‌های گذشته نیز بعضی بزرگان در عالم رویا و مکاشفه خبردارشده‌اند که در تهران زلزله خواهد شد و در مکاشفه دیگری دیدند که حضرت زهرا (س) دست‌های مبارک خود را به طرف آسمان بالا برده و دعا می‌فرمایند که خدایا عذاب را ازمردم تهران بردار، زیرا این مردم برای حسین من عزاداری می‌کنند.

این روحانی برجسته در ادامه افزود: الان که در أیام فاطمیه به سر می‌بریم، مردم عزاداری خود را عظیم تر از سابق انجام دهند، ان شاءالله این احتمال برطرف خواهد شد. البته همان طور که اشاره شد امنیت تهران با دعای حضرت صدیقه طاهره برقرار است و جای هیچگونه نگرانی نیست.

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۱ساعت 11:31 توسط سامان |

http://saipagroup.net/Lists/Dealers/DispForm.aspx?ID=318

http://cci.gov.tm/en

http://www.turkmenistan.it/indirizziutiligb.html

http://turkmeniya.tripod.com/turkmenistanlaws/id16.html

http://www.turkmenistanembassy.org/turkmen/business/coc.html

http://www.turkmenistan-investmentforum.com

http://online.tm

http://tourism-sport.gov.tm/eng/index.php

http://www.oilgasturkmenistan.com/face/2Home.php

http://www.tacistm.org/Ministries/Tm_Ministries.htm

http://tax.gov.tm

http://turkmenistan.gov.tm/_eng/2008/01/10/iran_khodro_buses_on_passenger_routes_of_the_country.html

http://www.unece.org/operact/opera/sppled/tur.htm

 http://www.untuk.org

+ نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۲۰ساعت 17:5 توسط سامان |

هفته‌نامه تایم در گزارشی به قلم ویوین والت، از روزنامه‌نگاران برجسته حوزه انرژی در دنیا، گفته است ایران نیاز مبرمی به یافتن منابع تازه اورانیوم خام دارد و این نیاز هر روز پررنگ‌تر می‌شود. تایم با استناد به برخی گزارش‌هایی که به آن دست یافته، «تجدید ذخایر تحلیل‌رفته اورانیوم خام» را از دغدغه‌های اساسی مقامات ایرانی خوانده و پیش‌برد برنامه هسته‌ای این کشور را در گرو فائق آمدن بر این مانع بزرگ دانسته است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۳۸۹/۰۲/۱۰ساعت 15:38 توسط سامان |

در سال 1385 و با روي کار آمدن احمدي نژاد دو کتاب تقريباً به صورت
همزمان در ايران و لبنان به فارسي و عربي منتشر شد که مي تواند معرف
فعاليت هاي گسترده يک جريان در سال هاي اخير باشد و برخي از برنامه ها و
اهداف آنان را نشان دهد.

کتاب اول با عنوان «دهه ظهور» (نام کامل؛ دهه
80، دهه ظهور، ان شاءالله) توسط دکتر سيدحسين سجادي نوشته شده و ناشر آن
انتشارات هاتف در مشهد است. اين کتاب از وزارت ارشاد دولت احمدي نژاد
مجوز گرفته است. گرچه نويسنده کتاب هم نام استاد حسابداري دانشگاه شهيد
چمران اهواز است، اما شخصيت ديگري دارد و گويا کتاب «توفان کربلا؛ نوحه
سينه زني و زنجيرزني» را نيز در سال 84 گردآوري کرده است.

کتاب دوم با
عنوان «احمدي نژاد و انقلاب جهاني پيش رو» (عنوان عربي؛ احمدي نجاد و
الثوره العالميه المقبله) توسط دکتر «شادي فقيه» نوشته شده و در سال 2006
در بيروت توسط دارالعلم منتشر شده است. شادي فقيه مدير آن انتشارات است و
کتاب هايي در رابطه با ايران و تشيع براي حزب الله و شيعيان جنوب لبنان
چاپ مي کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه ۱۳۸۹/۰۲/۱۰ساعت 15:32 توسط سامان |

دانشمندان آمریکایی یک "میکرو ابر- خازن" را ایجاد کردند که به نازکی یک تار مو بوده و می تواند در ساخت باتریهای آینده مورد استفاده قرار گیرد.

 پژوهشگران دانشگاه درکسل در فیلادلفیای آمریکا به راهکار جدیدی دست یافتند که در آینده می تواند باتریهای بزرگ امروزی را به دست فراموشی بسپارد.

این محققان یک میکرو ابر- خازن را با استفاده از یک فیلم نازک کربنی ساختند. این فیلم نازک کربنی قادر است نسبت به مواد فوق خازن در دسترس فعلی، انرژی بیشتری را در خود ذخیره کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۰۹ساعت 21:54 توسط سامان |

مطالب قدیمی‌تر